FORMA

Uključile smo se u dva online fitness izazova poznatih hrvatskih trenerica. Nije bilo jednostavno

Latica je vježbala sa Suzanom Štimac, a Lucija s Teom Kravaršćan

FOTO: TMG Creative

Latica je vježbala sa Suzanom Štimac, a Lucija s Teom Kravaršćan

Obje su redovite vježbačice – Latica nikada ne preskače odlaske u teretanu, a Lucija već godinama skače susjedima po glavi (hint: jumping jacks). Početkom siječnja na Instagramu su naišle na poziv za sudjelovanje u fitness izazovima dvaju hrvatskih trenerica, a znatiželja ih je nagnala da se na te izazove i prijave. Željele su vidjeti je li hype zaista opravdan te svoje (kućne) treninge podići na jednu višu razinu. Ovo su njihova iskustva.

BETTER ME CHALLENGE: Tea Kravaršćan (Lucija)

Nikada nisam bila sportski tip. Bilo mi je mučno prije svakog odbojkaškog treninga, a tata me tijekom nižih razreda osnovne s grčem u želucu i znojnim dlanovima tri puta tjedno ostavljao ispred gradskog bazena. Pretvarala sam se da sam bolesna prije svih sportskih natjecanja pa sam zato početkom srednje škole utočište pronašla u vježbanju kod kuće. Skinula sam si videa Jillian Michaels, kupila utege od dvije kile, a zatim se iz tjedna u tjedan pokušavala natjerati na redovito vježbanje. Jedan od razloga zbog kojih nisam uspijevala bila je i moja površna motivacija – željela sam samo izgledati dobro, stati u skinny traperice, stanjiti bedra, ali to nije bilo dovoljno. Zato sam neprestano i posrtala te se vraćala vježbanju “od ponedjeljka”, nametala si rigorozne režime prehrane kojih se nisam mogla pridržavati. Dukan, Keto, bikini dijeta.

Tek sam na trećoj ili četvrtoj godini faksa ušla u svoj ritam vježbanja, promijenila sam svoj stav prema treninzima – nisam ih više odrađivala samo kako bih izgledala dobro nego i zato što sam shvatila da se bez njih osjećam prazno i da se slabije nosim sa životnim nedaćama. I dalje sam vježbala od doma jer sam tada mogla sama odlučivati o ritmu i intenzitetu, hoću li vježbati ujutro prije posla ili navečer prije spavanja, a nakon treninga sam odmah mogla uskočiti pod tuš. Nisam trošila vrijeme na putovanje do teretane, a s obzirom na to da sam uvijek bila u žurbi, taj mi je ritam godinama odgovarao. No, kada sam na Instagramu naletjela na prijavu za fitness izazov kod Tee Kravaršćan, pomislila sam kako mi zapravo nedostaje netko tko bi me poticao, netko tko bi me motivirao i tjerao da na treningu dam sve od sebe, maksimalno, bez odustajanja. Odlučila sam se prijaviti.

(Virtualna) osobna trenerica

Tein Better You Challenge traje četiri tjedna, košta 200 kuna, a u sklopu izazova, svaki pristupnik dobiva i svoju FIT kuharicu i smjernice za prehranu te pristup svim treninzima koji će se odraditi tijekom izazova, i to sve do svibnja. Bila sam uzbuđena jer već dugo nisam imala trenericu, ali oduševljenje je malo splasnulo onog trena kada sam shvatila da s Teom nažalost neću moći vježbati u stvarnom vremenu jer su se njezini live treninzi na Instagramu, u sklopu izazova, održavali tri puta tjedno u 9 ujutro. To je značilo da ću treninge morati odrađivati nakon posla, ali i da ću moći varati i uzimati pauzu kada mi bude bila potrebna. Nakon početnog negodovanja oko termina (koji je inače demokratski izabran putem Instagram Storyja), shvatila sam da ću na ovaj način izazov zapravo moći maksimalno prilagoditi svom tempu i svojim potrebama.

A kada sam krenula vježbati, shvatila sam da je to i Tein stav prema izazovu. Svidjela mi se njezina energija, ali i to što je tijekom treninga vježbačima razotkrila da je i ona sama samo osoba koja ponekad griješi, koju zaboli slezena i kojoj pas Mrva uskače u kadar tijekom vježbanja. Iskreno, mislim da je uvijek lakše kada shvatiš da ni tvoj trener nije bezgrešna mašina koja može raditi sklekove do sutra ujutro. Tea dobro objašnjava vježbe, upozorava na najčešće pogreške i uvijek pokaže kako se određena vježba može prilagoditi te učiniti težom ili lakšom, po potrebi. Meni se posebno svidjelo i to što je svaki trening bio drugačiji, nisu se stalno ponavljale iste vježbe (osim dobro poznatih klasika, naravno) pa je i odrađivanje svakog treninga bio svojevrsni izazov. Ne znate što vas čeka, ali znate da vam neće biti dosadno.

Izazov u svakom smislu te riječi

Važno je napomenuti i da biste se prije izazova trebali na vrijeme opskrbiti rekvizitima za vježbanje. Tijekom izazova se koriste utezi, girja, prostirka, traka, ali i klupica, a iako Tea i sama kaže da “tko nema, neka se snađe s onime što ima”, mislim da ono čime raspolažete doma može znatno utjecati na kvalitetu odrađenog treninga. I sama sam si zbog ovog izazova odlučila nabaviti girju jer sam imala osjećaj da ne dajem sve od sebe u nekim vježbama. Tea tijekom sva četiri tjedna potiče vježbače da sudjeluju i u njezinim mini izazovima (primjerice, plank izazovu), da puno hodaju i, ono najvažnije, da paze što jedu. Za sudionike izazova organizirala je i nekoliko edukativnih predavanja sa simpatičnim Markom Sinovčićem. No, iako se treninzi mogu prilagoditi pojedinačnim potrebama, nemojte dopustiti da vas to zavara jer je ovaj izazov zaista izazovan u svakome smislu te riječi; treninzi su teški, traju oko sat vremena i mislim da je potrebno puno motivacije i unutarnje snage da se sve odradi kako spada zbog čega mislim da ovaj challenge nije za početnike.

Vježbam godinama, a i dalje sam nakon gotovo svakog treninga imala (blagu) upalu mišića. Pohvalila bih Teinu spremnost za suradnju i činjenicu da zaista sluša svoje vježbače, potiče ih tijekom treninga te redovito komunicira s njima putem Storyja i u komentarima. Neki su se žalili da su im vježbe malo prebrze, što može biti problem ako se vježba u stvarnom vremenu, ali Tea je i sama istaknula kako to nije toliko do nje koliko do formata koji na Instagramu ne dopušta snimanje live videa dužeg od sat vremena. Razumijem zašto se izazov odvija na Instagramu, Tea se ondje i proslavila, ali mislim da ta društvena mreža ima puno tehničkih nedostataka te vjerujem kako bi sve to skupa bolje izgledalo da su se treninzi održavali preko Zooma ili neke slične platforme. Također, mislim da bi Tea trebala uložiti u bolje zvučnike.

Zašto sam preskočila Tein jelovnik

Kao najveći nedostatak ovog izazova izdvojila bih definitivno plan prehrane jer mislim da je poprilično rigorozan i da nije dovoljno prilagođen osobama koje ne jedu meso i ribu. Podsjetio me na restriktivne dijete iz prošlosti i triggerao moju unutarnju sklonost zbrajanju kalorija i preskakanju obroka. Mislim da smjernicama kao što su “izbaciti sve šećere, slatkiše, sokove, fast food” ili “jednom u tjednu možete si priuštiti neki oblik tjestenine” nije mjesto u 21. stoljeću kada bismo na hranu trebali gledati kao na nešto u čemu uživamo, ono što nas pokreće i ispunjava, a ne kao na izvor tjeskobe. Takve su smjernice nerealne i mogu dovesti samo do Jo-Jo efekta ili do poremećaja u prehrani. Mislim da bi fokus izazova poput ovog trebao biti da se potakne ljude da (više) vježbaju, da zavole svoje tijelo, da budu snažniji i bolji prema sebi, da biraju zdravije, ali dugoročno, a ne samo tijekom izazova. Zato sam i preskočila ovaj jelovnik.

Sve u svemu, mislim da je Tea super motivatorica i da izvrsno slaže treninge, divim se njezinoj ustrajnosti i tome što je pokazala da je i ona “jedna od nas” koji se znojimo, skidamo majicu tijekom treninga i trčimo po vodu u pauzi. Ispunjena bolnim iščekivanjem, veselila sam se svakom treningu, a mislim da ću još jednom odraditi i cijeli izazov prije svibnja. No, mislim da bi intenzitet treninga i strogoća jelovnika mogli prestrašiti početnike te dodatno osnažiti njihovu averziju prema vježbanju te pogled na fitness kao na svijet boli i odricanja. I da, izazov definitivno nije za ljude koji imaju susjede koji ne vole da im se skače po glavi.

Better Me Challenge

  • Cijena: 200/250 kn
  • Početak izazova: 17. siječnja
  • 4 tjedna, 12 treninga od cca. sat vremena
  • Pristup zaključanoj Instagram grupi i svim treninzima iz prošlih izazova do svibnja (ukupno 48 live treninga)
    + Fit kuharica sa receptima @healthycornerbys
    + Live predavanje @foodbeyonders

SUZANA MOJ TRENER: Suzana Štimac (Latica)

Otkad sam bila klinka oduvijek sam se bavila nekom sportskom aktivnošću. Gledajući sad iz ove perspektive, mislim da je to sjajna stvar koju su mi roditelji i okolina usadili, s obzirom na naš, danas većinom sjedalački način života. Bilo je tu kroz život svega, od ritmike i gimnastike, preko tenisa u kojem sam osvajala zlatne i srebrne pehare na malim turnirima, do plivanja, joge, pilatesa, rekreativnog baleta, tajlandskog boksa pa do fitnessa. Iskreno, unazad nekoliko godina najveće zadovoljstvo sam ipak pronašla u redovitom odlasku u obližnji fitness centar i naprosto – vježbanju u teretani. Nije to samo gym i stvar nije tako plošna, to je cijeli mali ritual od odlaska ondje, ljudi, pomno složene playliste na slušalicama, motivirajuće vibre, osmišljanja treninga, napretka, pomicanja granica samostalno ili pak uz prijateljicu trenericu, ali i ono dosta bitno – svojevrsna je to terapija za um dok je osjećaj nakon dobro odrađenog treninga uvijek neprocjenjiv. Jednom kad se navučete, što god vam rekli, velika većina neće tako lako odustati.

No, nije baš sve tako idealno kako zvuči, jer i volja i disciplina i karakter moraju se jednako tako trenirati kako treningom, tako i prehranom. Upravo je taj drugi segment onaj u kojem, eto nažalost redovito kiksam. Iako jedno u teoriji vuče drugo, i to je tako u većini slučajeva, ali eto, u mom baš i nije. Naime, u slaganju jelovnika i količini slatkiša koje dnevno i vrlo ovisnički volim unijeti, nisam se baš proslavila i to mi zapravo najteže pada u cijelom ovom konceptu. I dok s treninga gotovo nikad neću izostati, makar vani padale sjekire, nakon dva tjedna balansirane, ne rigorozne prehrane, gotovo je sigurno da ću zastraniti prema starim lošim navikama. Kad to kažem, mislim na to da ću se recimo ponovno naći u situaciji kada doručkujem komad torte, ručam burger, a večeru eto preskočim, i to vrlo svjesno, znajući koliko je to sve skupa loše i neodrživo, pogotovo za zdravlje, a onda i sav uložen trud itd. Upravo iz tog razloga, nerijetko se nekoliko puta godišnje volim odlučiti na kakve male fitness izazove koji osim treninga uključuju i pomno složenu prehranu kroz dane. U domeni pomicanja granica nedavno sam se odlučila uključiti u Suzana Moj Trener (SMT) izazov koji je krenuo početkom siječnja, a iza kojeg stoji poznata hrvatska trenerica Suzana Štimac koju smo vam kroz intervju već predstavili na Super1.

A kako sve skupa izgleda i kako sam se držala?

U pitanju je izazov koji uključuje unaprijed snimljenih 15 video treninga koji se nalaze u sklopu zaključanog Instagram profila. Kada uplatite iznos od 300 kuna koliko će vas to koštati, na mail dobijete prvo detaljno složen jelovnik s popisom namirnica od strane nutricionista kojima biste trebali pratiti ciklus vježbanja, kao i upute o dijeti, a onda i propusnicu u spomenuti profil gdje vas čekaju treninzi. Sve je zapravo vrlo jednostavno, a onda i istovremeno nije. Za početak, sami sa sobom se trebate dogovoriti želite li doista vježbati ili ne, kojim ritmom itd. jer realno ovisite isključivo o sebi i svojoj volji i nekoj vlastitoj dinamici. Imajte na umu da ovaj izazov ne možete baš prolongirati godinama jer ste član ovog profila tek 30 dana nakon čega će vas iz te grupe ukloniti. Super stvar je što treninge možete unaprijed pregledati i doznati te dobiti dojam o kakvim vježbama je riječ. Od rekvizita vam gotovo ne treba ništa, osim eventualno prostirke, stolice i možda štapa, ostalo sve radite s težinom vlastitog tijela. Riječ je zapravo o popularnim HIIT treninzima, onima visokog intenziteta s vrlo kratkim, gotovo nepostojećim pauzama, u trajanju od oko 25 minuta u kojima većinom ispustite dušu. Ja kao vježbačica, zbilja jesam, i to neću skrivati. Ali, sve to ima svoju čar.

Treninzi su vrlo dinamični, brzi i sastoje se od nekoliko setova vježbi kroz nekoliko serija ponavljanja. Ono što mi je išlo u prilog svakako je to što su mi sve vježbe bile poznate, pa se nisam morala fokusirati na njihovu izvedbu, nego samo da trening pratim i izdržim. Moguće da će nekome tko tek kreće s vježbanjem ovo stvarati poteškoću, ali super je što Suzanu online možete pitati preko DM-a sve i ona će vam rado odgovoriti i dati savjete. U ovom izazovu vježbate u biti virtualno s nekoliko djevojaka isklesanih tijela koje vidite na ekranu dok u pozadini, osim glazbe, vidite povremeno i čujete Suzanin glas kako broji, govori i pokaz vježbe koje slijede, koliko ponavljanja, a tu je i doza motivacije s njezine strane. Moram priznati da sam nekoliko prvih treninga odradila jedva. Stiskala sam pauzu, što je privilegija ovakvog kućnog formata treninga, pila hektolitre vode, nepomično ležala na prostirci, ali se dizala i vraćala. Tamo negdje oko sedmog treninga sam se već ušemila i uspostavila ritam, baš kao i djevojke iz videa, kojima, ruku na srce, isto nije bilo lako. Nakon svakog treninga sam se osjećala jako dobro, a u nekim ambicioznim slučajevima sam prije znala odraditi i svoje treninge snage (zato imam utege i girju) čisto da imam neki svoj ritam. Vježbala sam svaki drugi, treći dan u neko svoje vrijeme kad mi je odgovaralo. Svi treninzi su po mom mišljenju dosta slični. Suzana zbilja voli Jumping Jack i plankove (smijeh), ali su s druge strane vrlo učinkoviti jer sam nakon cijelog ciklusa ustanovila da mi je tijelo bilo zbilja zategnutije i definiranije na pojedinim područjima, a otopila su se i dva kilograma iako mi cilj nije bilo mršavljenje. Oh well!

Predloženi jelovnik mi je u potpunosti odgovarao

Pozitivno me iznenadio predloženi meni jer sam očekivala puno rigorozniji oblik prehrane. Nastao je u suradnji s nutricionistom, i zapravo je vrlo jednostavan, što je meni odgovaralo jer nisam baš osoba od nekog velikog kuhanja i promišljanja o egzotičnim namirnicama kompleksnih zdravih jela. Posebno me kupio dio s integralnim toastom koji je dozvoljen. Ostatak se svodio na sir, piletinu, puretinu, jogurte, orašide, mozzarellu, proteinske pudinge, tunu, losos, rižu, pa čak i tjesteninu, krumpir i tortilje. Svi obroci u danu bili su detaljno opisani, koliko grama čega i ako ste slijedili upute, zapravo ste mogli biti na autopilotu i pritom ne biti gladni, što je zapravo ključno da ne odustanete. Kroz nekoliko dana sam osjetila i kako mi se organizam fino očistio.

Sve u svemu, ovaj izazov mi je godio jer sam se uspjela posložiti, kako u mom pomicanju granica, tako i mom tijelu. Suzana je to sve skupa dobro zamislila i dala priliku, ali i motivaciju da odradite zbilja dobre kardio treninge s rezultatom koji biste kroz dosta kratki period mogli ugledati – i biti zadovoljni. Nadodala bih kako je ovaj izazov možda ipak prikladniji za nekoga tko je već u vježbanju jer bi se početnik kao takav potencijalno mogao ustrašiti i odustati. Ali, nije pravilo. Znojenje, suze i muskulfiber bit će sveprisutni, kao i osjećaj pobjede nakon svakih odrađenih 25 minuta kada ćete se mazohistički veseliti onom idućem. Ono što me na samom kraju ovog izazova pak ugodno iznenadilo jest što je Suzana kao bonus dodala još pet regularnih treninga u trajanju od 45 minuta za sve nas koji smo se na ovaj izazov zakačili. Nije morala, ali jest, pa jako cijenim.

Suzana moj trener izazov

  • Cijena: 300 kn
  • Početak izazova: do 15. siječnja
  • 30 dana, 15 treninga od 25 minuta
  • Pristup zaključanom Instagram profilu @suzanamojtrener_online na 30 dana
    + 5 dodatnih regularnih treninga u trajanju od 45 minuta
    + Plan prehrane i popis namirnica @eatfit.hr