DIZAJN INTERIJERA

Hrvatska blogerica otkrila nam je kako je uredila jako malu kuhinju u novom stanu

FOTO: Instagram @psychocouture

Da nije lako osmisliti i urediti funkcionalnu kuhinju male kvadrature zna blogerica Ana Karadžole. Otkrila nam je sve o tome i dala super savjete

Ana Karadžole, autorica popularnog hrvatskog modnog i lifestyle bloga Psychocouture nedavno se preselila u novi stan koji je uređivala u faza. Posljednje čime se pohvalila na svom Instagram profilu jest nova kuhinja, a izazov je ležao u činjenici kako se radilo o vrlo malom prostoru. Ana je tako bila prisiljena raditi je po mjeri, ali u, kako govori, skromnom budžetu jer bez kuhinje se nije mogla ni zamisliti. Zamolile smo je da nam opiše proces nastajanje jedne takve male, ali moderne kuhinje, odnosno kako je izgledao tijek od ideje do realizacije te da nam kaže ponešto o kompromisima koje je morala napraviti i kako se sada u svojoj novoj kuhinji snalazi.

Za početak, otkriva da je u pitanju samo 140 centimetara prostora, koji je ujedno potkrovni dio dnevnog boravka s visinom stražnjeg zida od dva metra. Kuhinju je tako zamislila s ugradbenom pećnicom manjih dimenzija, malom pločom za kuhanje, sudoperom manjih dimenzija i malim komadom radnog prostora. Umjesto ormarića s vratima na zidnom dijelu kuhinje željela je otvorenu policu u koju će moći smjestiti mikrovalnu pećnicu, budući da za nju nije imala drugo mjesto.

Nije bilo prostora za gubitak prostora

Preko prijatelja je, otkriva, dobila kontakt stolara koji izrađuje namještaj po mjeri već preko 30 godina i znala je da će gospodin koji je tako old school dobro napraviti posao. Cijela ideja bila je Anina kao i odabir materijala, sudopera i ostalih aparata. Materijale je birala u skladu s budžetom, pa je tako za fronte uzela crni mat iveral koji se pokazao začuđujuće jednostavnim za čišćenje te ima veliku mehaničku, kemijsku i termičku otpornost. Za radnu ploču odabrala je debelu laminatnu bijelu mat ploču, a od istog materijala izrađen je i šank. Kao zidnu plohu postavila je tanju laminatnu ploču jer je opcija stakla bila preskupa, a keramičke pločice nisu dolazile u obzir.

Stolar je, objašnjava, sve izveo kako je željela. Kako bi se maksimalno iskoristio tako malen prostor spustio je kuhinju do negdje dva centimetra iznad poda i zatvorio je malom crnom lajsnom. Iako je svjesna da standardne kuhinje obično idu s visokim aluminijskim lajsnama na dnu, u Aninom slučaju to je bio potpuni gubitak prostora. Sama širina kuhinje nije joj dozvoljavala da stavi elemente standardne širine, tako da se odlučila na usku ugradbenu pećnicu od 45 cm i dva elementa od 45 i 50 centimetara, a spuštanjem donjih elemenata do poda iskorišten je svaki milimetar prostora.

Šank – otok koji ‘spašava’ cijelu stvar

Gornja polica je duboka koliko i mikrovalna pećnica što ostavlja puno prostora za sve Anine šalice, tanjure i zdjelice, a u donjim ormarićima je postavljena i po jedna polica koje su zaista prostrane za pohranjivanje suhe hrane. Ispod pećnice je pak napravljen ormarić za tave i lonce koji se otvara prema podu. Nasuprot kuhinje Ana je zamislila jednostavan šank, otok ispod kojeg može ugurati i crna metalna kuhinjska kolica i dvije barske stolice, a koji koristi kao dodatnu radnu plohu i mjesto za objedovanje.

Šank je dimenzijama skratila u skladu s protokom prostora, a širinu mu povećala na 70 centimetara kako bi dvije osobe mogle ugodno jesti sa svake strane šanka. Ne krije kad je vidjela prvotni prostor gdje bi kuhinja trebala ići i kad joj je stigao hladnjak, da je pomislila kako je prostor premali i da nije bila sigurna hoće joj sve stati u nju. No, finalni rezultat ju je, dodaje, oduševio.

Dobra organizacija i rješavanje nepotrebnih stvar formula su za uspjeh

Kao prednosti male kuhinje Ana navodi da u njoj ima sve ono što joj zaista treba, dok je od šalica, tanjura i zdjelica kod preseljenja zadržala samo one koje joj se zaista sviđaju. Isto tako, u procesu selidbe je KonMari metodom pročistila sve stvari, pa tako i kuhinju. Kao manu male kuhinje navela je pak činjenicu da zaista morate dobro razmisliti čega se želite riješiti i što želite u nju staviti. Isto tako, savjetuje da dobro organizirate sav pribor i hranu i to najbolje prema vjerojatnosti koliko nešto često upotrebljavate.

Za kraj mi otkriva i da je mogla bilo što promijeniti, da bi to bila instalacija za vodu jer je umjesto zidne slavine željela imati onu iz sudopera. To je jedino čime baš nije pretjerano zadovoljna. Kaže i kako će svoju novu malu kuhinju još poboljšati nekim detaljima, ali i pametnim oblicima pohranjivanja, poput staklenih posuda za tjesteninu ili pak umetaka ‘na kat’ u ormarićima, kao i dodatnim zidnim policama na zidu iznad šanka.