Fit test

Isprobala sam vježbe koje imitiraju pokrete djeteta, a koriste ih i naši teniski reprezentativci

FOTO: Borko Vukosav

Upoznala sam se sa zanimljivom tehnikom vježbanja koja imitira pokrete djeteta, a koriste vrhunski sportaši i naši teniski reprezentativci

Tko god me upoznao sigurno je primijetio kako sam dosta visoka, vitka, ali i jako pogrbljena upravo zbog toga. Kako sam nedavno počela s treninzima plesa na svili, shvatila sam da bi mi dobro došlo malo vježbi stablinosti. U razgovoru s kolegom s posla, uputio me na Polikliniku Body Balance koji rade DNS vježbe i rekao kako bi mi to odlično došlo.

Bez brige, niti ja do tada nisam nikada čula za tu vrstu vježbe pa sam odlučila otići tamo i isprobati jedan sat, a i saznati o čemu se zapravo radi. Možda zvuči kao nešto jako teško, no DNS ili vježbe dinamičke neuromuskularne stabilizacije su zapravo sustav disanja i vježbi koordinacije, pokreta snage i ponavljanja starih obrazaca. Prilikom ulaska u dvoranu vidite slike vježbi i malo se nasmijete jer na jednoj strani je prikaz male bebe, a na drugoj osoba koja radi te iste pokrete u sportskoj odjeći.

Vraćanje pokretima koje smo radili kao djeca

Borko Vukosav

U razgovoru s Davidom Milinkovićem, jednim od trenera DNS-a, saznala sam kako se zapravo temelji na razvojnoj kineziologiji djeteta koje prolazi kroz te faze u prvoj godini života. U pravilu djeca sve obrasce pokretanja rade savršeno i bez grešaka. Međutim, s obzirom na moderan način života mi smo danas izgubili pravilne obrasce disanja, kretanja i držanja tijela. Kako mi je rekao David, da smo negdje u džungli, sve to bi bilo očuvanije.

DNS tako koristi vježbe koje doslovno prate pokrete malog djeteta koje uči i trudi se okrenuti, sjesti, ustati i hodati. Tako je početak mog vježbanja bio s osnovnim pokretima koji uključuju ležanje na leđima s podignutim nogama i rukama kao dijete. Prvo sam mislila da to nije baš nikakav problem, mislim, tko ne može biti u tom položaju.

Borko Vukosav

Nakon toga mi je trener objasnio da u tom položaju trebam disati iz dijafragme, a onda su krenuli problemi. Usmjeravanje zraka iz pluća u donji dio trbuha nije nimalo lak, posebno ne u tom položaju. Nije prošlo niti dvije minute, a meni su se počele tresti ruke i noge. Uz to sam trebala moći dodirnuti svoja stopala rukama. Srećom pa sam dosta gipka i to nije bio velik problem.

Kako mi je objasnio Milinković, upravo u tome je i stvar. Kod mnogih ljudi, pa i kod mene, slabi su duboki mišići pa radnje kompeziraju ovi površinski i tada zapravo rade dva posla. Ukratko, što je bilo i dosta logično, moji centralni mišići su slabi i nedovoljno aktivirani pa je to jedan od razloga zašto mi je bilo teško već pri samom početku.

ISKRENO, UOPĆE NIJE LAKO

Borko Vukosav

Za ove treninge nije vam potrebna dodatna oprema ili posebna odjeća, ali je važno da ste bosi kako bi lakše izvodili vježbe. Najbolje bi bilo da ste u nečem užem i udobnom. Krenuli smo na drugu vježbu, a ja sam se već pomalo ugrijala. Prije treninga ne bi bilo loše da napravite par vježbica zagrijavanja, čisto da vam mišići budu spremni.

Kao što sam već napomenula, moje noge i ruke su se tresle u roku par minuta. Kažu mi kako se to zna dogoditi upravo zato jer nemam ojačane centralne mišiće. Stvar je bila takva pogotovo u idućoj vježbi koja je bila pokušaj sjedenja na način da i dalje dišem iz dijafragme i pomičem cijelo tijelo u istom pokretu. Zvuči jako jednostavno jer mi je prvo palo na pamet da znam sjesti i zašto bi me to netko morao uopće učiti.

Borko Vukosav

No, u trenutku u kojem sam trebala raditi pomicanje kao malo dijete, koje to radi bez ikakvog napora, meni je bilo užasno teško. Vježba izgleda da ste na leđima i onda pomičete noge, ruke i čitav trup na jednu stranu. Reći ću vam samo da sam ju ponavljala oko šest puta dok jednom nisam uspjela napraviti kako treba.

Svi udovi, zajedno s kralježnicom, trebaju se pomicati prema podizanju u sjedeći položaj, bez da se rukom pogurnete ili si nekako pomognete. Ako vam se ne čini teško, probajte same. To što sam ja (nakon nekoliko pokušaja) uspjela odraditi vježbu, govori vam kako na DNS vježbe mogu dolaziti baš svi, ne samo vrhunski sportaši koji trebaju dodatan trening.

Prošli smo još par osnovnih vježbi koje prate pokrete djeteta do prve godine života. To je bilo podizanje na koljena, korištenje ruku i trupa te podizanje na noge. Svaka od tih vježbi iziskuje velike napore, dok ju djeca rade bez ikakvog problema. Krenula sam raditi vježbu u kojoj se trebam iz položaja na koljenima potpuno izravnati i podići ruke. Kao ni ove prije, nije laka za izvesti jer se ruke i noge trebaju držati u pravilnom položaju dok se održava ravnina kralježnice.

Gospođe od 60-70 godina imaju bolji izdržaj od sportaša

Borko Vukosav

Ako se odlučite za ove vježbe, nećete moći samo doći u grupu i to je to. Prilikom prvog dolaska na vama se radi fizioterapijska procjena, preko koje se gleda globalno stanje i specifične situacije ako postoje boli. Tada imate individualne sate, kao ovaj na kojem sam ja bila, a tek tada se odlučuje se kada ste spremni za DNS vježbe. Tako se i kod mene zaključilo o kojim problemima se radi, kao što je primjerice krivo držanje po prirodi i zbog posla. Kod nekih težih dijagnoza, naravno, ne bi bilo sigurno raditi ove vježbe, ali sve to saznajete prilikom prvog pregleda.

Ja nisam imala nikakvo prethodno znanje o ovim vježbama, a ne trebate imati niti vi ako se za njih odlučite jer već nakon par prikaza vježbi shvatite kako se izvode. Dakako, uz to mi je trebala i pomoć trenera zbog mog nepravilnog disanja. Jedna od najtežih stvari (barem meni) sigurno je paziti na pravilno disanje i održavanje ravnine udova.

Kako su mi rekli, najbolje se osjećaju kada vide da početnici vide svoj napredak. Odlično je i to što s ovim vježbama možete trčati, plivati, boriti se ili biti tenisač, svejedno je. Trajanje samih vježbi je kod svake osobe po potrebi, pa to nekada može biti pola sata, a nekada i više. Kako kažu, u mjesec dana osoba potpuno razumije koncept, a nakon toga je u pravilu samo nadograđivanje novim idejama.

Tako neki na ovim treninzima znaju ostati po godinu, dvije jer vole vidjeti svoj napredak i uspjeh. Nasmijalo me kad su mi priznali da im se zna dogoditi da u grupi imaju gospođe od 60-70 godina koje imaju sada bolji izdržaj od sportaša. Dečki se tresu, a gospođa koja je tu mjesec, dva bolje radi izdržaj od njih.

Teniski reprezentativci

Ove, naizgled jednostavne vježbe zaista i čine razliku su odlične za sportaše, a dokaz za to su i naši poznati reprezentativci koji su vježbali s osnivačem poliklinke, Veliborom Vibohom. Tako je naš poznati tenisač Borna Ćorić ovdje od svoje 12 godine, a od 2016. godine ga prati po turnirima. Sada rade i s Donom Vekić, za koju kažu da je također bila skeptična u početku.

Jedna simpatična zgoda oju su mi ispričali je bila da je Mate Delić u osam sati ujutro došao u teretanu i očekivao je da svi pumpaju, rade na spravama. Kada je ušao, Dodig, Borna, Ćilić, svi su bili na podu, disali i radili DNS. Svima je to u početku bilo smiješno, ali ja sam se i sama uvjerila da u ovim, naizgled, jednostavnim vježbama ima puno više od samo dječjih pokreta.

Ove su vježbe posebno dobre za sportaše jer mozak pamti obrasce udaraca i pokreta. Kada počnete ponavljati te pokrete i vježbe, postiže se preciznost i bolja izvedba. Kako navodi Viboh, u uspjeh naših reprezentativaca jednim dijelom se integrirao i DNS te vjeruju da je i on uspio pomoći. Nakon 118 godina smo zadnji pobjednici po ovom principu teniskih natjecanja. Ovo je zaista koncept koji dovodi šampione do savršenstva.

Kratki info o DNS vježbama

  • DNS je nastao u Češkoj, izumitelj je Parov Kolar. Začetak u Hrvatskoj je otprilike 2014. godine, a u poliklinici ga prakticiraju već tri godine.
  • Jedan od poznatijih primjera osobe koja prakticira ove vježbe je poznati tenisač Roger Federer.
  • Vježbe su vrlo široke te prilagođene osobama koje nemaju potrebe za vrhunskom sportskom spremom. Primjerice, osobe koje sjede u uredu po cijele dane dobit će vježbe prilagođene takvom ponašanju tijela, dok će sportaši, ovisno o sportu, također imati drugačije vježbe. Tako svaka osoba ima individualan pristup.
  • U Hrvatskoj postoji nekoliko centara koji se bave ovakvim vježbama, a Poliklinika Body Balance je među jedinima koja ima i grupne DNS vježbe. Kod njih se, osim toga mogu vježbati i razne specijalne tehnike. U
  • Na DNS vježbe mogu dolaziti baš svi, ne samo vrhunski sportaši koji trebaju dodatan trening.
  • Netko tko ima problema s kralježnicom će kroz ove vježbe, polagano, sigurno, ali i trajno riješiti problem.