KNJIGE

Alis Marić za ovo ljeto predlaže tri uzbudljive knjige o zabranjenoj ljubavi

FOTO: Privatni album

U novoj kolumni, Alis Marić za ovo ljeto predlaže tri uzbudljiva naslova koje povezuje jedna stvar – zabranjena ljubav

Svi znamo da je najpoznatija priča o zabranjenoj ljubavi ona između Romea Montecchija i Julije Capuleti, talijanskih tinejdžera iz Verone koji su pripadali sukobljenim neprijateljskim obiteljima. Također znamo da je priča završila s gorko-slatkim pomirenjem smrtnih neprijatelja nad grobovima ljubavnika.

Srećom, ne završava uvijek svaka zabranjena ljubav smrću ili izgnanstvom i češće se prepreke u svijesti protivnika pobjeđuju i na kraju priče ipak imaju sretan kraj. Ili pak nemaju, ali ne završavaju smrću. Mnogo je ljubavnih priča. Neke od njih razdvajale su obitelji, druge nesretan splet okolnosti dok treće nije rastavljalo ništa u njihovim uvrnutim odnosima. Ali, upravo zato što se ne zna kako će zabranjena ljubav na kraju završiti to je vrlo zahvalna i uzbudljiva tema za dobar roman.

Čitajući takve romane uranjamo u očekivanja hoće li se ljubavni par naći ili će ih njihova ljubav povući u ponor? Da li je u pitanju fantasy roman u kojem neko proročanstvo zabranjuje odnos, ili je u pitanju distopija, radi li se o ratnim vremenima ili su u pitanju poremećeni obiteljski odnosi zabranjene ljubavi su napete i nepredvidljive. Ovdje vam predstavljam tri naslova koji skrivaju ljubavne priče, a koje će vas oduševiti ovih toplih ljetnih dana i noći.

Japanski ljubavnik – Isabel Allende

Za mene jedna od najboljih knjiga koje sam pročitala u ovoj godini. Pazite, stvara ovisnost. Vrlo snažna priča prati sudbine nekoliko obitelji s raznih kontinenata koje su zadesila ratna vremena, obiteljske traume i raznorazne nesreće. Unatoč dramatičnosti i složenosti radnje, ova knjiga je puna svjetla i nade te kroz svoju izražajnost poziva na razmišljanje o odgovoru na vječno pitanje: što je sreća? Kakvu ulogu igraju prijateljstvo, obitelj i ljubav u našim životima? Može li se voljeti dva čovjeka istovremeno? Postoje li različite vrste ljubavi? Isabel Allende progovara o prijateljstvu i neizbježnoj snazi cjeloživotne ljubavi. Piše kako vrijeme i ograničenja nadilaze takvu ljubav i pretvaraju je u povezanost, melankoliju i čuđenje da je moguće tako dugo ostati zajedno usprkos svim preprekama.

Orkestar manjina – Chigozie Obioma

Priča o ljubavi, pohlepi, izdaji, nepoštenju i nevolji koje mogu trpjeti nevini. Prije skoro dva desetljeća u Nigeriji, 2000. Chinonso, mladi uzgajivač peradi, vidi ženu koja pokušava skočiti u smrt s mosta autoceste. Užasnut njezinom nepromišljenošću, on dođe do nje i ne bi li joj pokazao koliko je takav pad ozbiljan, baca svoja dva najcjenjenija pilića u vodu. Mlada studentica farmacije Ndali dirnuta je njegovim činom. Vezani u toj čudnoj noći na mostu, Chinoso i Ndali se zaljubljuje. Ndali je iz bogate obitelji, dok Chinoso, ljubitelj svega pernatog živi skromno od peradarske farme. Sve teče glatko dok se ne umiješa njezina obitelj koja postaje veliki kamen smutnje njihovoj ljubavi. Chinoso prodaje većinu svoje imovine kako bi pohađao mali koledž na Cipru. Ali, tamo će otkriti da sve nije onako kako se čini. Bijesan na svijet koji ga i dalje odbacuje, Chinoso se sve više udaljava od svog sna, od Ndali i mjesta koje je smatrao svojim novim domom.

Sonjka – Ignacy Karpowicz

Ne sjećam se kad sam čitala ovako upečatljiv roman o kojem ne prestajem razmišljati već danima. Ljubav ne bira ni vrijeme ni mjesto ni okolnosti. Sjedokosa i šepava starica Sonjka koja živi u zabačenom selu na poljsko-bjeloruskom pograničnom području u blizini Słuczanke, imala je strastvenu ljubavnu vezu kao mlada djevojka sa SS časnikom Joachimom. Ta je ljubav nakon godinu dana završila tragično. Desetljećima kasnije, Igor, kazališni redatelj iz Varšave, ostaje zarobljen u selu i u Sonjkinoj kolibi nakon kvara na automobilu. Sonjka mu odluči ispričati svoju priču i tako se osloboditi tereta prošlosti. Igor uviđa da je priča o zabranjenoj ljubavi ne samo čudna već i idealna za njegovu iduću kazališnu predstavu. Ovo je idealna priča da provocira publiku – ali nije samo to – moć svih tih silnih emocija dovodi do ga sebe samoga.