PUTOPIS

Posjetila sam najljepše prirodne bazene u Meksiku. Evo zašto ih se isplati obići

FOTO: Privatni album

Prirodni slatkovodni bazeni su nešto očaravajuće za oko, a plivanje u njima je zaista posebno iskustvo

O prirodnim bazenima slatke i slane vode već smo pisale. U pitanju su uglavnom prirodna jezera koja svojom formom podsjećaju na bazene, a mogu se pronaći diljem svijeta. U Meksiku se oni nazivaju cenotes, a radi se o bazenima slatke vode u vapnenačkim stijenama koje su razbacane diljem cijelog Yucatana. Ime su im dali Maje koji su tako nazivali sve podzemne izvore pitke vode, a neke su cenote u blizini svojih sjedišta kao što je primjerice bila Chichen Itza, koristili za prinošenje žrtava svojim bogovima. Nerijetko su u njih bacali i ljude što je, uz teži pristup, veliku količinu vapnenca u vodi i drugo, samo jedan od razloga zašto sve cenote nisu prikladne za kupanje.

Prošle godine sam se našla na Yucatanu na putu od Kube do San Francisca i uz ruševine iz doba Maja, riblje tacose koji se ne propuštaju i najbolji matcha sladoled, uživala u prirodnim ljepotama meksičkih cenota. U nastavku otkrijte koja mjesta možete posjetiti i po kojim cijenama (imajte na umu da cijene variraju ovisno o sezoni).

Dos Ojos

Ulaznica: 200 pesosa ili oko 70 kuna

Dos Ojos su vjerojatno najrazvikanije cenote na cijelom Yucatanu i to s razlogom. Kao što im ime govori, radi se o dva plava oka odnosno dva prirodna bazena s pješčanim tlom zbog čega je voda u njima nevjerojatno plave boje. Oba oka su povezana podzemnim tunelom što čini ovu lokaciju idealnom za ronice. Možete roniti sami ili uz organiziranu pratnju s bocama od jedne do druge cenote. Pravilo kojeg se kod ove i svih ostalih cenota koje posjećujete u Meksiku morate pridržavati jest da ne smijete ući u vodi namazani kremom za sunčanje ili sprejem protiv komaraca. Komaraca ima puno, ipak ste u džungli, ali uz takvo okruženje lako je na njih zaboraviti.

Ik-Kil

Ulaznica: 70 pesosa odnosno oko 25 kuna

Il-Kil je vrlo prepoznatljiva cenote. Izgleda efektno zbog dugačkih puzavica koje se spuštaju od samog vrha prema vodi, gotovo je pravilno okrugla, a do nje se spuštate spiralnim stepenicama. Voda je u njoj duboka 26 metara, a nalazi se u blizini ostataka jednog od najvećih majanskih gradova, Chichen Itze. Zato je idealno mjesto za osvježenje nakon višesatnog razgledavanja ruševina, a ako se već nađete tamo pronađite ženu s domaćim sladoledima od ananasa. Savršeni su.


Ek Balam

Ulaznica: 193 pesosa odnosno oko 68 kuna

Ek Balam cenote je možda bila i najbolja od svih posjećenih. Ne zato što je ljepša, veća ili što već, nego zato što u trenutku kad smo stigli nije bilo nijednog posjetitelja. Imali smo cijeli bazen samo za sebe. Ulaznica za nju uključuje i posjet obližnjim ruševinama koje nose isto ime, a koje su jedno od rijetkih mjesta na kojima se možete popesti na jednu od glavnih građevina. Stepenice su iznimno strme stoga ako se bojite visine možda i nisu najbolja ideja, ali kad stignete gore imat ćete pogled na cijelu džunglu koja okružuje lokalitet. Zaista je divno.

Dobre vijesti putuju brzo

Svatko od nas mašta o putovanju na kojem će vidjeti nove krajeve, upoznati novu kulturu i isprobati autohtone delicije, pa čak i šopingirati. Putovanja oplemenjuju živote, donose iskustva, bude emocije i prema svim istraživanjima jedno su od većih veselja. S putovanja se može donijeti mnogo toga što se vrlo lako može pretočiti u trajne uspomene.

Želite li i vi imati baš takve sjajne doživljaje, znamo najbrži način da dođete do njih i otputujete na destinaciju iz svojih snova. Kako? Vrlo lako: plaćajte Addiko Mastercard® karticama i osvojite putovanje po izboru u vrijednosti 30.000 kn i druge vrijedne nagrade. Više o nagradnoj igri Addiko banke saznajte OVDJE.

Powered by: