INTERVJU

Ekipa arhitekata iz Splita koja stoji i iza Maslina Resorta zbilja rastura. Razgovarali smo s osnivačem

Predstavio nam je svoj vrijedan tim, projekte, ambicije, ali i njihov projektantski senzibilitet koji u ovom splitskom arhitektonskom studiju njeguju

FOTO: TMG Creative

Osnivač splitskog arhitektonskog studija Aalto, Tomislav Alujević, predstavio nam je svoj vrijedan tim, projekte, ali i njihov senzibilitet te ambicije

Njihove impresivne projekte (ovaj i ovaj) na Super1 već smo nekoliko puta predstavljali i divili im se. Nismo jedini, o njima nerijetko pišu i inozemni cijenjeni portali posvećeni arhitekturi i dizajnu, pa je bilo pravo vrijeme da upoznamo i doznamo tko se sve krije iza arhitektonskog studija Aalto iz Splita. U pitanju je ured interdisciplinarnog karaktera prepoznatljivog identiteta koji se tijekom petnaest godina prisustva na tržištu specijalizirao za projektiranje obiteljskih kuća, luksuznih vila i hotela. Kako doznajemo, ured je sastavljen od kompaktnog i fleksibilnog tima od desetak arhitekata, s osnivačem i vlasnikom Tomislavom Alujevićem na čelu, te stručnog nukleusa sačinjenoga od dugogodišnjih suradnika i članova – arhitekata Marina Bodrožića, Ante Koprčine i Ivana Petričevića.

Aalto tim

Govore mi kako se smatraju i doživljavaju mladim uredom, što zbog prosjeka godina djelatnika u ranim i srednjim tridesetima, što zbog nepresušnog entuzijazma i mladenačke energije koje se ogledaju u bioritmovima koji podnose velike izazove i pothvate, a istovremeno generiraju inspiraciju i zadovoljstvo. Iako članovi tima dolaze iz raznih podneblja, svi su se povezali u Splitu gdje im je ured i smješten, a nerijetko ističu i kako poštuju te koriste prednosti heterogenosti tima u smislu široke lepeze iskustava, vještina i perspektiva.

Njihovi projekti su fokusirani na širu okolicu Splita, otoke i Dalmaciju u širem smislu. U uredu Aalto se uvijek nastoji tako razmotriti i pristupiti svakom pojedinom projektu kroz lokalne značajke i duh svake pojedine lokacije i konteksta, s ciljem dizajniranja objekta imanentnog 21. stoljeću, uvažavajući prednosti i ambijente tradicionalne arhitekture, reinterpretirajući ih na suvremen način.

Inicijali, ali i hommage slavnome, inspirativnom arhitektu Alvaru Aaltu

Villa Litica, Maslina Resort
Kate Sevo

No, za početak želim doznati kako su se zapravo formirali, odnosno kada i u kojim okolnostima je arhitektonski studio nastao. Naime, dok je studirao arhitekturu na Sveučilištu u Splitu, u dobi od 21 godine, Tomislav Alujević otvorio je vlastiti arhitektonski studio kako bi mogao sudjelovati na javnim natječajima i tako je započeo njegov razvojni arhitektonski put. S timom studenata predstavio je projekt na međunarodnom natječaju za naselje vila u Dalmaciji, a pobjeda na natječaju označila je trenutak kada je sve krenulo uzlaznom putanjom. Tomislav je tada sastavio tim mladih arhitekata čiji su vrijedni arhitektonski projekti nastavili pobjeđivati – čak i u konkurenciji sastavljenoj od renomiranih studija iz Londona, New Yorka i Stockholma.

“Kada je studio nastajao, postojali su već i vizija i želja da ostvarimo dugoročni trag te isti žar s kojim dan danas djelujemo, no zvučno i markantno ime kao buduća identitetska odrednica u tom trenutku nije lako bilo odabrati. Naime, iz tehničkih razloga u procesu prijavljivanja firme, svi kreativni, logični ili emocionalno obojeni pokušaji su podbacili i onda je iz petnaestog pokušaja iskrsla zgodna igra i kombinacija slova koja istovremeno oslikava inicijale i djelatnost osnivača (Arhitektura Alujević Tomislav), a sasvim slučajno i indirektno izražava hommage slavnome i inspirativnom finskom arhitektu Alvaru Aaltu” prisjeća se i dalje osvrće na opus radova i segmenta na kojima su radili i rade.

Posebno bi istaknuli rad na hvarskom Maslina Resortu

Villa McMahon
Aalto

“Kroz godine rada imali smo prilike i sreće okušati se u šarolikim kontekstima i susresti se s raznim tipologijama – obiteljskim kućama, višestambenim naseljima, medicinskim objektima, hotelima itd. No, u posljednje vrijeme smo ponajviše usmjereni na projektiranje luksuznih resorta i vila, a u toj smo domeni prepoznati, pa i nagrađeni u kategoriji Najboljeg luksuznog arhitektonskog studija u Hrvatskoj u sklopu Luxury Lifestyle Awards u 2021. godini” priča entuzijastično Alujević i dodaje kako su unatoč brojnim obiteljskim objektima na koje su ponosni, Maslina Resort objekt koji bi istaknuli i to radi činjenice da je zaista poseban, a i rijetka je prigoda biti odgovoran i zadužen za kreiranje cijele zone resorta i to od same nule, na predivnoj lokaciji – uz more u Starigradu na Hvaru.

“Ostvarenje dijaloga između prirode i hotela od šest međusobno povezanih paviljona s 52 sobe, tri vile uz more, wellness centra i beach bara, temeljno je načelo i koncept spomenutoga projekta. Dopadljiva, no istovremeno nenametljiva arhitektura lebdi na krajoliku u formi raštrkanih paviljona, koji se sa svojom ventiliranom drvenom fasadom stapaju s otočnim zelenilom, omogućavajući raznolikost ugođaja i ambijenata i nesmetan pogled na more u svakoj sobi, pružajući istovremeno zaklon i privatnost” referira se Alujević, kako na rad njegovog studija, pa onda i na vrijedni tim s kojim radi.

Iako je u sve krenuo jako mlad i već zbilja ima utakmica u nogama, pitam ga i kako je to biti arhitekt u Hrvatskoj danas. Govori da ono što bitno otežava njihov posao u Hrvatskoj su određeni pravni i zakonodavni procesi koji uzimaju previše vremena i energije te poprimaju oblik napora i aktivnosti koje ultimativno nisu njihova domena. Pokušavaju, kaže, kapacitete usmjeriti prvenstveno u kreativne procese stvaranja i oblikovanja prostora. Nastoje da ih prepreke u tom pogledu što manje sputavaju jer su svjesni privilegije koju su osjetili, a to je djelovati i stvarati u inspirativnom i predivnom podneblju i klimi.

Podržavaju promišljenu arhitekturu, u koju je uložen trud

Kuća Kajo
Aalto

Tu posebno ističe kako bi se uvijek rado opredijelili za rad na privatnoj obiteljskoj kući. To je izazov i odgovornost koji im bez iznimke prouzrokuju radost jer, koliko god procedura i program bili slični, toliko im individualnost svakog klijenta s raznolikim željama, lokacija sa svojim zakonitostima, mogućnostima i ograničenjima uvijek potiču kreativnost.

Na pitanje kakvu arhitekturu preferiraju kao studio i od čega zaziru, Alujević govori kako podržavaju promišljenu arhitekturu, u koju je uložen trud, to se na prvu vidi i osjeti. “Cijenimo arhitekturu koja pripada određenom vremenu te zadanim prostornim uvjetima i okvirima, arhitekturu koja postaje neraskidiva s lokacijom, te joj, dapače doprinosi i oplemenjuje je” objašnjava i dodaje kako je hrvatska arhitektonska scena u okolici, pa i u svijetu na jako dobrom glasu, što se može vidjeti po raznim nagradama i publikacijama u kojima se ističu hrvatski projekti. Veseli ih u Aaltu, poručuje, vidjeti svaki novi iskorak koji kolege rade promičući hrvatsku arhitektonsku scenu.

No, dotaknimo se malo i investitora, s kojima vole ili ne vole raditi, bolje rečeno kako rješavaju kritične situacije. Alujević govori kako posebno uživaju raditi s investitorima koji žele stvoriti autentičan prostor življenja, dosljedan vlastitom integritetu, ali su svakako otvoreni za njihove prijedloge i kroz jedan prijateljski i radni odnos aktivno sudjeluju, a u konačnici i uživaju, u procesu rasta od rađanja ideje do zajedničkog posjeta realiziranom objektu. U kontekstu odnosa arhitekt – investitor uzajamna otvorenost i povjerenje su nužna predispozicija za postizanje izvanrednog rezultata, naročito kad je riječ o projektima i idejama koji nadilaze okvire i rutinu.

U uredu prioritetnim smatraju korištenje slobodnog vremena

Villa Uvala, Maslina Resort
Kate Sevo

Naravno da mi nije promaknulo, s obzirom na narav posla, pitati i što rade kada ne projektiraju, odnosno što ih veseli, ispunjava i da mi otkriju drugi dio sebe izvan domene arhitekture. Tomislav otkriva kako ih sve skupa veseli i ispunjava život sam po sebi. “Ono što nas okuplja u arhitektonskoj praksi je perspektiva na život koja je puno više od same arhitekture, a to je uživanje u ljepotama življenja i mogućnostima stvaranja, čime se u suštini i arhitektura bavi – sugestijom novih načina življenja. U našem uredu prioritetnim smatramo korištenje slobodnog vremena za hobije i za razne kreativne aktivnosti nužne za nakupljanje energije i povratak u ured u opuštenoj, zadovoljnoj i ostvarenoj verziji sebe. Štoviše vrlo često se do najzanimljivijih rješenja dođe u najneočekivanijim trenutcima, pomoću akumulirane inspiracije svakodnevnog života” poručuje dok pokušavam izvući kako izgledaju njihovi domovi, jer mu govori kako arhitekturi po definiciji žive u prekrasnim, dojmljivim interijerima.

Kaže kako je nemoguće svesti karakteristike njihovih životnih prostora na zajednički nazivnik zbog raznolikih mjesta, načina i stila života svih njih pojedino i svjesni su da im to, uostalom, i omogućuje širinu u poimanju različitih stilova i potreba. Međutim, svi podjednako inkliniraju stvaranju posebnih, privlačnih i ugodnih prostora u privatnom životu. “Nisu kod postolara najgore cipele” smije se.

Za kraj, pitam ih na čemu trenutno rade i koji su im neki planovi, te ciljevi. “Jako smo uzbuđeni oko projekata u nastanku. Trenutno radimo na kreiranju dva nova luksuzna turistička resorta u području Dalmacije, na obali i na otoku” zaključuju, a ja im još dodajem kako jedva čekam da ga vidimo i naravno, popratimo na Super1.

Stanovanje Strožanac
Aalto