PRIČA

Biljkoborci osmislili igru u kojoj cilj nije pobijediti nego promijeniti svijet. Doznale smo više

FOTO: Biljkoborci

Bolja Godina nije klasična igra. U fokusu su malene geste dobrote koje čine stvarnu promjenu u svijetu u kojem živimo. Evo o čemu je riječ

“Naš se svijet zadnjih godina jako promijenio. Priroda nam šalje sve glasnije pozive upomoć, a mi, ljudi, iako nas je sve više, sve smo udaljeniji i sve usamljeniji. I zato mislimo da moramo krenuti od malenih stvari, sitnica koje čine razliku između lošeg dana i onog boljeg, s više osmijeha” poručuju Biljkoborci povodom lansiranja igre Bolja Godina, a nas je odmah zanimalo o čemu je tu zapravo riječ.

Kako nam otkiva simpatična ekipa Biljkoboraca odmah za početku, Bolja Godina sve je samo ne klasična igra. Naime, njezin cilj nije pobjeda, a nije baš lako ni ustanoviti u kojem trenutku igra završava. Ipak, u moru društvenih igara teško će se naći ijedna kojoj više pristaje status društvene igre. Umjesto skupljanja bodova u zamišljenim svjetovima, u središtu Bolje Godine nalaze se malene geste dobrote koje čine stvarnu promjenu u svijetu u kojem živimo.

Uljepšajte dan drugima i potaknite ostale da učine isto

Igru Bolja Godina čine tako 52 kartice koje je ilustrirala Hana Vrca, po jedna za svaki tjedan u godini. Na njih 47 nalaze se prijedlozi dobrih djela, a pet ih je prazno kako biste u njih mogli upisati djela kojima biste vi pokušali popraviti svijet. “Poanta igre je da sitnim znacima pažnje uljepšamo dan što većem broju živih bića i potaknemo druge da učine isto. Stoga, kad napravite neko dobro djelo ostavite na poleđini kartice svoj trag. Možete napisati svoje ime ili možda nešto nacrtati. Zatim proslijedite karticu, bilo onome kome ste učinili dobro djelo ili nekome drugome. Neka djela putuju što dalje, a vaš trag bude inspiracija drugima da prihvate igru i nastave niz” objašnjavaju ‘pravila igre’ iz stožera Biljkoboraca.

Kako dalje objašnjava ova vesela ekipa vođena biljkoborskim statutom, u sklopu igre odabrali su po desetak dobrih djela unutar kategorija Priroda, Društvo, Znanci i Neznanci, a po jedno iz svake kategorije označili su Superjunak/inja značkom. Ona zahtijevaju mrvicu više hrabrosti ili odvažnosti pa su njihovim predstavnicima dodali plašt kako bi ih potaknuli na put.

“Sva su djela jednostavna i simpatična. Lako ih je izvršavati. Nismo htjeli obeshrabriti igrače velikim i teškim zadacima. Tako ćete među zadacima naići na nešto poput ‘Napiši poticajnu poručicu za neznanca i ostavi je u liftu, na klupi u parku ili na nekom drugom frekventnom mjestu’ ili ‘Ostavi ptičicama šaku sjemenki ili neke druge ptičje hrane na prozoru ili balkonu’. U setu kartica podjednako su zastupljene tako potrebe prirode, životinja, okoliša, obitelji, prijatelja, poznatih i nepoznatih” dodaju dalje te ističu kako su igrom Bolja Godina željeli obuhvatiti i fizički i virtualni svijet.

Znakovita simbolika nemilosrdne 2020. godine

“Kao što smo već rekli, nakon ‘obavljanja’ dobrog djela, vlasnik kartice na njenoj poleđini ostavlja svoj trag (kakav crtež ili potpis) i šalje je nekom drugom. Tako kartica putuje po svijetu, a dobra djela se množe. Htjeli bismo da igru Bolja Godina prati i web stranica boljagodina.com gdje će biti moguće sudjelovati, doprinijeti i inspirirati se ovom pričom – neovisno o tome jeste li se ikad susret s fizičkim karticama ili ne” poručuju dok ih ja pitam za samo ime igre koje je vrlo znakovito s obzirom na sve ono što nam je 2020. godina nemilosrdno servirala.

“Na prvi pogled čini se kao da je ovaj proizvod nastao baš zbog 2020. Ipak, ideja je nešto starija. Prije nekoliko godina radili smo na prototipu Bolje Godine koji je spletom okolnosti zapeo u ladici s nedovršenim idejama dok se nije svemir urotio i uvalio nam ovu 2020. godinu. Počelo je s idejom o kalendaru dobrih djela. Inspirirala nas je moć sitnice – koliko je zapravo malo potrebno za popraviti dan sebi i drugome, a tako rijetko to s predumišljajem i činimo. S Boljom Godinom smo odlučili biti odvažniji i cijelu priču zavrtjeti oko širenja dobrih djela. Htjeli smo vidjeti može li dobrota nositi cijeli proizvod. Nismo svjesno imali 2020. u mislima dok smo konceptualizirali Bolju Godinu.

No, ova je godina toliko jedinstvena i sigurno su nas sve njene specifičnosti potaknule da više razmišljamo o bliskosti i nesebičnosti” poručuju Biljkoborci i sugeriraju da se svakako poslužite s ovim karticama kao inspiracijom ili doslovnim uputama, ali da budete i kreativni te da im se javite sa svojim objavljenim fotografijama pod tagom #boljagodina. Igru Bolja Godina možete kupiti ovdje po cijeni od 98,00 kuna, a 10 kuna od svake kupnje Biljkoborci doniraju humanitarnom društvu Mali Zmaj.