Tate za tate

S terapeutom smo razgovarali o roditeljstvu, ali i što učiniti kada je dijete zločesto. Odgovor nas je oduševio

FOTO: TMG Creative

Kroz projekt Tate za tate koje je La Roche-Posay pokrenuo u suradnji s portalom Super1, pokušali smo odgovoriti na najizazovnija pitanja o roditeljstvu. U pomoć nam je uskočio i stručnjak Tomislav Kuljiš

Kad su u pitanju djeca, tu ne smije biti razilaženja, roditelji bi trebali zajedničkim snagama činiti sve kako bi njihovo dijete bilo sretno. No, na tom putu, često zapnu o prepreke i ne znaju kako dalje. U moru savjeta o odgoju, jako je teško dati univerzalnu formulu po kojoj će svi roditelji biti uspješni. U potrazi za magičnim sastojcima te formule, kojom se bavimo i na platformi ‘Tate za tate’, odgovore na vječna pitanja o odgoju potražili smo uz pomoć Tomislava Kuljiša, osnivača integralne tjelesne psihoterapije (ITP) i Centra Prirodno roditeljstvo.

Najveće postignuće u roditeljstvu

Iako uspješnost u roditeljstvu nema mjernu jedinicu, pitali smo stručnjaka što je najveće postignuće u roditeljstvu. “Možemo reći da je najveće postignuće u roditeljstvu ostvarenje ljudskih potencijala koje dijete prirodno nosi u sebi”, kaže te dodaje da kako bi ih se ostvarilo roditelji u različitim razvojnim faza djetetu trebaju dati onu vrstu interakcije i odnosa koji će biti namirujući kako bi se zadovoljile primarne djetetove potrebe.

Na tom putu najveću ulogu imaju odnosi koje stvaramo u prve tri godine djetetova života. “Prva godina je pak najvažnija jer se tada formira djetetova neurofiziologija. Što to znači za dijete kasnije? Kako ću ja iz svog nesvjesnog dijela koji se formira tijekom te prve godine, doživljavati svijet, doživljavati sebe pa i druge ljude”, pojašnjava.

“Dobro posložena osobnost je postignuće roditeljstva”, nastavlja Kuljiš, “A to je ono što svi roditelji kažu da žele – da im je dijete sretno, da zna tko je, da ima dobru emocionalnu samoregulaciju, da ima nešto što zovemo samoopstojnost, odnosno da nisam usamljen ako sam sam, te da dobro uspostavljam kontakte s drugim ljudima”.

Jesu li djeca doista zločesta?

No, tu dolazimo do pitanja svih pitanja – što učiniti kada je dijete zločesto? “Ako uzmemo za primjer dijete koje je žedno, koje je očajno od žeđi, ono bi nasrtalo na nas, sudaralo se s nama, tražilo nas da mu damo vodu. Tada bi nam bilo sasvim jasno da mu trebamo dati vodu, jer ne želimo da se dijete muči. Ista je stvar s primarnim potrebama. Svojim ponašanjem dijete pokušava dobiti pažnju, pokušava ostvariti kontakt”, kaže Kuljiš.

I odmah upozorava: “Postoji jako puno ponašanja koje nazivamo zločestima i neprimjerenima i pokušavamo dijete odučiti ‘da se bori za vodu’, ne razumijevajući što je iza toga. Iza toga je zapravo nasušna, primarna potreba djeteta koja je nužna za njegov cjeloviti razvoj.”

U videu pogledajte što kaže stručnjak – kakva je razlika u ulogama između mame i tate:

Razmijenite iskustva i osvojite divne darove

Platforma ‘Tate za tate’ mjesto je na kojem roditelji mogu saznati sve o najvećim izazovima u djetetovu odrastanju, naučiti kako pravilno njegovati bebinu kožu, osobito ako je izložena neugodnim promjenama, dok očevi mogu razmijeniti iskustvo s drugim očevima.

Tako na platformi imate priliku podijeliti savjet s novopečenim tatama, ali i osvojiti vrijedne nagrade. Sudjelovanjem u nagradnom natječaju možete osvojiti set od 10 stručnih video predavanja, program “Roditeljstvo 0-6” Centra Prirodno roditeljstvo autora Tomislava Kuljiša u vrijednosti od 1.500 kn i La Roche-Posay poklon paket Lipikar proizvoda u vrijednosti od 400 kuna. Nagrade dobiva čak 10 najkreativnijih.

Pogledajte galeriju savjeta koje su tate uputili drugim tatama, a imate li i sami savjet koji je vama pomogao kada ste bili u ‘nevolji’, a koji želite podijeliti s drugim tatama, posjetite platformu ‘Tate za tate’ – želimo vam dobru zabavu!

Sadržaj nastao u suradnji s La Roche-Posay