ZDRAVLJE

Vratili smo se na radna mjesta i u školske klupe. Evo kako se zaštititi od najčešćih sezonskih bolesti

Jačanjem imunološkog sustava smanjuje se mogućnost pojave respiratornih i probavnih bolesti

FOTO: Shutterstock

Jačanjem imunološkog sustava smanjuje se mogućnost pojave respiratornih i probavnih bolesti

Vrijeme godišnjih odmora i praznika je iza nas te smo se vratili na posao, u školu i vrtiće. Uz to, bliži se jesen, a njome i sve češće lakše bolesti i zaraze kojima smo, provodeći puno vremena u zatvorenom prostoru, osobito podložni. Tako se redovito pojavljuju razni respiratorni i probavni problemi čijem širenju najčešće pogoduju promjena okoline, nove rutine, brojniji bliski kontakti s drugim osobama te manje boravljenje na suncu i zraku što nepovoljno utječe na naš imunitet.

U tom razdoblju djeca i odrasli redovito se sukobljavaju sa sličnim zdravstvenim tegobama. U većini slučajeva to su obična prehlada, akutna upala grla te želučane, odnosno crijevne viroze. Istražili smo kako ih prepoznati te na koji način ih spriječiti, ali i liječiti ako do njih dođe.

Infekcije dišnih putova jedan su od glavnih problema

Obična prehlada može se pojaviti tijekom cijele godine, ali najčešća je u jesenskim i zimskim mjesecima. Uzrokuje ju kontakt s različitim virusima od kojih se ponajviše ističu rinovirusi, adenovirusi i virus influence. Tako se njome vrlo lako možete zaraziti direktno od zaražene osobe koja kihanjem ili kašljanjem izbacuje zaražene kapljice ili indirektno, nakon dodirivanja predmeta ili površine na kojoj se nalaze zaražene kapljice, nakon čega dodirujete usta, nos ili oči.

Najčešći simptomi zaraze su kihanje, hunjavica, začepljenost nosa, lakši kašalj i grlobolja. Ponekad se znaju javiti i pojačani umor, lagano povišena temperatura, glavobolja i bolovi u mišićima. Prehladu, u pravilu, nije moguće spriječiti zbog posvemašnje izloženosti i vrlo lakog prijenosa virusa.

No, bolest je samoizlječiva i obično traje samo nekoliko dana. S obzirom na to da su uzročnici razne vrste virusa, liječenje se svodi uglavnom na olakšavanje simptoma kao što su bol, temperatura i začepljenost nosa. Neke od preporuka su pojačani unos tekućine, higijena ruku i sluznice nosa, izbjegavanje težih napora te povećana konzumacija voća, povrća, vitamina C i općenito nutritivno bogatih prehrambenih namirnica kako bi se organizam lakše oporavio.

Razlog odlaska liječniku

Za razliku od obične prehlade, upala grla može biti popraćena težim simptomima i potaknuti nas da posjetimo liječnika. Osim boli u grlu, boli prilikom gutanja i upaljenog ždrijela, mogu biti prisutni i otečeni, bolni limfni čvorovi, povišena tjelesna temperatura, malaksalost i gubitak apetita. Upala grla obično je uzrokovana virusnom infekcijom, najčešće virusima obične prehlade, no uzročnik joj mogu biti i bakterije poput streptokoka.

Iako svatko može dobiti upalu grla, određeni čimbenici nas čine osjetljivijima. Tako su primjerice djeca u dobi između pet i 15 godina podložnija pojavi streptokokne infekcije grla (angine) za razliku od odraslih osoba. Također, izloženost duhanskom dimu, boravak u zatvorenim prostorima s velikim brojem ljudi i oslabljen imunitet mogu biti neki od podupirućih čimbenika u razvoju upale grla.

U slučaju streptokokne angine odlazak liječniku je nezaobilazan, pri čemu se u većini slučajeva propisuju antibiotici te se pri njihovom korištenju savjetuje strogo pridržavanje svih uputa liječnika. Dakako, boljoj situaciji organizma doprinijet će i odmor, korištenje pastila i sprejeva za ublažavanje boli u grlu, odmaranje glasa, udisanje vodene pare, kao i dovoljan unos tekućine. Daljnje širenje zaraze može se spriječiti smanjenjem kontakata s drugim osobama, pojačanom osobnom higijenom te korištenjem dezinfekcijskih sredstava.

Poremećaji probavnog sustava

Crijevne viroze su nerijetko kratkotrajne, ali vrlo neugodne bolesti tijekom kojih različiti virusi nadražuju naša crijeva ili želudac. Simptomi mogu varirati od osobe do osobe, ali ističu se mučnina, smanjeni apetit, nadutost, povraćanje, proljev ili pak kombinacija svega navedenog. Najčešći je uzročnik takozvani rotavirus koji se češće pojavljuje u zimskim mjesecima, a posebno pogađa djecu u vrtićima i školama. Crijevne viroze traju od tri do najviše deset dana, ovisno o uzročniku.

Osim virusne zaraze, postoje i drugi potencijalni uzroci navedenih simptoma od strane probavnog sustava – trovanje hranom ili bakterijska infekcija, netolerancija ili alergija na određene namirnice, nuspojava pojedinih lijekova te pojačana konzumacija namirnica koje iritiraju probavni sustav kao što su alkohol i masna hrana. Crijevna viroza može se još pojaviti i uslijed prekomjernog stresa, anksioznosti i nervoze, a koji su vrlo česti u razdoblju povratka na posao i početka nove školske godine.

U situaciji oboljenja od crijevne viroze nužno je regulirati prehranu i sprječavati dehidraciju, a najbolja obrana od nje je pažljiva higijena ruku. Svi ukućani trebali bi dobro oprati ruke prije obroka, a posebno nakon obavljanja nužde te što manje općenito dodirivati usta rukama čime se smanjuje potencijalno širenje zaraze. Osim toga, u borbi s crijevnim virozama od pomoći može biti i Linex Forte – jedini probiotički lijek – koji se primjenjuje za sprječavanje te kao dodatna terapija u liječenju proljeva, nadutosti i ostalih probavnih smetnji koje su posljedica promjena u crijevnoj mikrobioti. Zahvaljujući svojim sastojcima, vraća prirodni sastav i ravnotežu crijevne mikrobiote i time može pomoći u normalizaciji simptoma.

Ojačajte imunitet i zaobiđite bolesti

Za uspješniju prevenciju i izbjegavanje viroza i drugih zaraza nadolazeće sezone, ključno je voditi brigu o vlastitom organizmu te kontinuirano raditi na očuvanju i jačanju svog imunološkog sustava. Pri tome svakako može pomoći redovita tjelovježba, nutritivno bogata, zdrava i balansirana prehrana, boravak na svježem zraku, dovoljan unos tekućine, prvenstveno vode, a važnu ulogu ima i dovoljna količina sna.

Također se preporučuje ograničiti unos šećera i rafiniranih ugljikohidrata koji doprinose povećanju tjelesne težine, a isto tako i razvoju pretilosti koja povećava rizik od pojave bolesti i raznih upala. Osim toga, odraslim se osobama svakako savjetuje kontrolirati razinu stresa koji može razorno djelovati na stanje imunološkog sustava. Uz preporuke liječnika i ljekarnika, poboljšanju imuniteta mogu pomoći i dodatni preparati poput probiotika, vitamina i minerala.

Prije upotrebe pažljivo pročitajte uputu o lijeku, a o rizicima i nuspojavama upitajte svog liječnika ili ljekarnika.

Sadržaj nastao u suradnji s farmaceutskom tvrtkom Sandoz.

 

Izvori:

Najčešće bolesti školske djece. Dostupno na: https://www.hzjz.hr/aktualnosti/najcesce-bolesti-skolske-djece/, pristupljeno u rujnu 2022.

Common School-Age Illnesses/Infections. Dostupno na: https://familydoctor.org/common-school-age-illnessesinfections/, pristupljeno u rujnu 2022.

Obična prehlada. Dostupno na: https://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-za-pacijente/infekcije-i-zarazne-bolesti/virusne-zarazne-bolesti/obicna-prehlada, pristupljeno u rujnu 2022.

Upala grla (upala krajnika, upala ždrijela, angina). Dostupno na:
https://www.zzjzdnz.hr/zdravlje/prevencija-zaraznih-bolesti/upala-grla-upala-krajnika-upala-zdrijela-angina, pristupljeno u rujnu 2022.

Tonzilofaringitis. Dostupno na: https://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/bolesti-uha-grla-nosa-i-zubi/bolesti-zdrijela/tonzilofaringitis, pristupljeno u rujnu 2022.

Grlobolja. Dostupno na: https://www.inpharma.hr/index.php/news/1429/20/GRLOBOLJA, pristupljeno u rujnu 2022.

Gastroenteritis. Dosupno na: https://www.msd-prirucnici.placebo.hr/msd-prirucnik/bolesti-probave/gastroenteritis, pristupljeno u rujnu 2022.

Gastroenteritis ("Stomach Flu"). Dostupno na: https://www.webmd.com/digestive-disorders/gastroenteritis, pristupljeno u rujnu 2022.

Stress diarrhea: Signs and management. Dostupno na: https://www.medicalnewstoday.com/articles/stress-diarrhea, pristupljeno u rujnu 2022.

Six Tips to Enhance Immunity. Dostupno na: https://www.cdc.gov/nccdphp/dnpao/features/enhance-immunity/index.html, pristupljeno u rujnu 2022.