#USPRKOSKORONI

Kako pisci provode vrijeme u izolaciji? Što radi i očekuje li nas neki novi roman, otkrio nam je Kristian Novak

FOTO: Davorin Visnjic/PIXSELL, TMG CREATIVE

S nagrađivanim domaćim autorom popričale smo o aktualnostima vezanim uz njegova djela, ali i doznale kako si ovih dana ispunjava vrijeme

Šira ga javnost poznaje kao osobu koja stoji iza hit književnih naslova, Črna mati zemlja i Ciganin, ali najljepši, no Kristian Novak zaposlen je i na riječkom filozofskom fakultetu, na odsjeku za kroatistiku. Fakulteti ne rade, sva se nastava preselila online, a mi smo poželjele doznati kako se on snašao u novonastaloj situaciji – i uspijeva li u ovim okolnostima ostati kreativan. Kako provodi slobodno vrijeme, što čita, što sluša i koliko stiže pisati, doznale smo iz kratkog razgovora.

Njegov tipični dan u izolaciji, kaže, izgleda tako da se ustane nešto prije osam sati, oblači Lanu (6) i Martu (3) dok supruga sređuje Tomu (8 mjeseci). Nakon toga radi doručak, a poslije se s kavom povlači u svoje odaje i radi. U podne dolazi vrijeme zajedničkog ručka, poslije toga još malo radi, a u 14 sati stavlja djevojčice na spavanje i, priznaje, i sam malo odrijema. S poslom završava do 17 sati, a predvečer je rezervirana za igru s djecom. Kad odu na spavanje, nastoji trenirati i nešto pogledati na televiziji, i to je, manje više, to, priča nam Novak.

Prodaja njegovih djela ne staje, pa čak ni kad je riječ o prijevodu

Iako mu se raspored čini poprilično gust, morale smo ga pitati spada li u one koji izolaciju maksimalno koriste i paralelno uče pet stranih jezika ili ovaj period ne promatra kao neki od kojeg mora posebno profitirati. “Uvijek sam htio naučiti beatboxati, ali i to će pričekati neko mirnije vrijeme. Dok čujem da neki moji prijatelji imaju vremena na bacanje, meni dan traje prekratko. Nastava na daljinu mi uzima puno više vremena od ove normalne, ali što je tu je”, odgovara.

Malo smo se našalili, ali pomalo prelazimo i na nešto ozbiljnije teme. Predstave nastale prema njegovim djelima, također iznimno hvaljene, trenutačno se mogu besplatno pogledati online. Pitamo ga za kratki komentar takve inicijative, ali i da nam otkrije kakve su bile neke prve reakcije. “Naravno da je drukčije gledati predstavu uživo, ali Črnu mati je pogledalo 20 tisuća ljudi u samo 24 sata, Ciganina u nekoliko dana skoro 40 tisuća. To mi govori da to sve skupa ima smisla i to me jako veseli. Većina je reakcija jako pozitivnih, ali naravno da ima onih kojima je zvuk bio preslab, koji su tražili titlove zbog međimurskog kajkavskog”, rekao je Novak.

Isto tako, nedavno smo i same prenijele vijest o tome da je prijevod njegove knjige Črna mati zemlja objavljen i pod okriljem velikog Amazon Publishinga, pa nas je zanimalo ima li kakve informacije o prijemu kod strane publike. “Sve se nekako usporilo zbog pandemije čini mi se, ali prodaja ne staje. Moći ćemo dati neku ocjenu kad prođe pola godine, ali interes svakako postoji, što dobrim dijelom treba zahvaliti odličnom prijevodu Ellen Elias Bursać”, priča nam.

Pisanje dolazi na red kad se otvore vrtići

Nismo mogle propustiti priliku ni da ga ne upitamo za pokoju kulturnu preporuku. Što se tiče serija, Novak nam je rekao kako prati seriju Casa de Papel. Zabavno mu je, kaže, gledati neku neameričku seriju, a kako mu supruga zna španjolski, dobro joj dođe za vježbu. Aktualnih je književnih naslova, očekivano, nešto više.

Davorin Visnjic/PIXSELL

“Freud, Tumačenje snova. Tekst koji mi je ušao u glavu i zbog kojeg sam počeo drukčije sanjati. Pomalo zastrašujuće zapravo. Prije toga sam se ponovno s guštom bacio na Balade Petrice Kerempuha, a čeka me Amos Oz”, kaže nam. Kad smo već kod knjiga, morale smo ga pitati i pitanje koje nas zapravo najviše zanima – radi li možda na nekom novom djelu?

“Vremena nema puno, ali svaki dan pomalo brusim skice novih priča, zapisujem fragmente, komadiće dijaloga. Ali nije to još ono pravo pisanje. To dolazi na red kad jednom opet otvore vrtiće”, iskreno nam odgovara.