DRUŠTVENE MREŽE

HejtiMe je novi projekt koji se bori protiv nasilja na internetu. Čule smo se sa studentom koji ga je pokrenuo

FOTO: @hejt_i_me

Na Instagramu je prije par dana pokrenut projekt HejtiMe. Iza njega stoji student Alen Žigić s kojim smo se čule

Alen Žigić, student odnosa s javnošću i medija, osmislio je projekt HejtiMe jer smatra kako ne postoji konkretna akcija sprječavanja nasilja na internetu. Iako više nije u srednjoj školi, vjeruje da se ono događa još uvijek i to često. Otvorio je Instagram profil na kojem dijeli iskrene i anonimne priče mladih s ciljem upozoravanja na važne posljedice nasilja na internetu.

Ideja za projekt nastala je slučajno, ali kako nam kaže, upravo to slučajno je zapravo nešto što se dugo nakuplja i dođe u pravo vrijeme kada je reakcija potrebna. “Osobno smatram da škole ne rade dovoljno po pitanju cyberbullyinga. Cijeli školski sustav je zastario, jednostavno ne prati današnje generacije. Glavni projekti u školama su prezentacije o nasilju na internetu gdje na zadnji slide napišu “Zaustavimo online nasilje!” Ima li to efekta na mlade koji su sami projekt shvatili kao još neko dosadno predavanje? Previše se na mlade gleda kao na pasivnu publiku. Treba ih uključiti i tek tada dolaze rezultati.”

Naziv HejtiMe nastao je kao kombinacija hrvatskog i engleskog jezika, a trebalo bi se čitati ‘hejt-aj-me’. Cilj projekta je podići svijest o zastupljenosti, ali i posljedicama nasilja na internetu kao što su anksioznost, depresija i manjak samopouzdanja. Zbog toga Instagram HejtiMe koristi kao platformu za realne priče mladih koji su takvo nasilje i doživjeli. “Kroz sam proces upoznavanja javnosti s ovim problemom modernog vremena siguran sam da će se količina cyberbullyinga smanjiti. Nažalost, neće nestati zbog raznih faktora, ali kroz akcije i planirane turneje po školama će se sigurno smanjiti.”

Na Instagramu za sada možemo pronaći tri ispovijesti – o golišavim fotografijama koje su kružile internetom, o tome kako se mnogo nasilja događa od strane onih koje smatramo prijateljima te o ružnim komentarima zbog šminkanja. Svaka od tih priča pokazuje drugačiji prikaz nasilja na internetu. “Pojam cyberbullyinga je sigurno za svaku osobu različit. Najčešće ovisi o vlastitom iskustvu. Odrasli to više vide kao hejterske komentare i lažne profile, dok mladi koji doslovno žive u online svijetu bolje shvaćaju taj pojam i njegovu težinu koji bez obzira na to što se odvija online ostavlja ozbiljne posljedice u stvarnom svijetu. Zato ću pokušati približiti sam pojam starijima, a s mladima pokušavam ostvariti odnos pun povjerenja gdje će oni sami reći svoja iskustva.”

Podršku za projekt Alen dobiva sa svih strana jer izgleda kako su svi u nekom trenutku doživjeli situaciju nasilja na internetu. “Još uvijek ne mogu vjerovati da neka obična ideja prelazi u tako ozbiljnu stvar. Stalno pristižu iskustva drugih što ukazuje na ogromnu količinu cyberbullyinga. Svakako hvala i brojnim javnim osobama koje su podržale projekt. Ali još više hvala i svakom ‘običnom’ čovjeku koji je pomogao tome da se za ovaj projekt čuje.”

Za kraj poručuje svima koji su naišli na HejtiMe profil ili su se pronašli u ovom tekstu, da se jave na @hejt_i_me ili pogledaju #hejtime gdje će vidjeti iskustva drugih. U planu mu je i akcija na trgu u Zagrebu, ali i po drugim gradovima. “Niste sami, niste jedini.”, poručuje Alen.