Modni trend

Recikliranje odjeće i održiva moda su hit. Donosimo mali vodič od kuda krenuti

Sigurno ste pogledali dokumentarac o tome kako hiperprodukcija odjeće utječe na planet. Možda vas je upravo taj kratki film potaknuo na razmišljanje kako brendovi diljem svijeta, zbog brzih izmjena modnih trendova, proizvode puno više nego što je to bilo prije 10, 20 ili 30 godina unazad. Djelomično ste počeli razmišljati i o tome kakav je utjecaj takvih brendova – lokalno i globalno, a neki od vas preokrenuli su paradigmu i odlučili krenuti drugim smjerom – manje je više, i odlučili ste neke, na oko stare komade, vratiti ponovno u ormar. Neki dio vas odlučio je da će ove sezone preskočiti odlazak u dućane i podržati one koji svoju odjeću proizvode na održiv način.

Održive modne trendove podržavaju svjetski poznate zvijezde i domaća zajednica

Zamjetno je kako je većina modne scene čula i razumjela poruku iz ovog dokumentarca, pa tako možemo vidjeti porast broja buvljaka u Zagrebu, otvaranje second hand shopova i sve veći broj modno održivih brendova koji svoju odjeću proizvode na način da podržavaju održivu proizvodnju – uključujući i pravilo o zatvaranju kruga onečišćenja.

Velika većina, uključujući i razne blogere i influencere diljem svijeta, okrenuli su sat i počeli biti dio promjene – pa tako vidimo porast broja poznatih blogera i influencera kao što su Aja Barber ili blizanci iz UK-a Scott & Brett Staniland koji aktivno rade na osvještavanju zajednice o važnosti održivih modnih trendova i. U Hrvatskoj imamo još i Zaru Hrvatin koja, osim održivosti u modi, promovira i održivost o načinu prehrane, Mateu Frasjberger koja na svom YouTube kanalu Click4Chick govori o recikliranju odjeće kao jednom od najjednostavnijih načina kojim mijenjamo svijet (i svijest), a prije nekoliko godina Beograđanin Mario Perović snimio je i nekoliko videa o održivoj modi.

Održiva moda skladna je i s recikliranjem odjeće, kao i s doniranjem odjeće, a mi vam donosimo kratki vodič koji će vam pomoći da već danas krenete!

Recikliranje odjeće – zašto, kako i gdje početi?

Kroz recikliranje tekstila čuvaju se sirovi materijali i prirodni resursi. Dodatno, na taj način se troši i manje prirodnih resursa – manje se proizvodi, transportira i procesira što smanjuje količinu iskorištene energije. Rezultati? Manje otpuštanje ugljičnog dioksida, manje stakleničkih plinova i očuvanje prirodnih bogatstava.

Kako krenuti s recikliranjem odjeće? Jednostavno – ako neke komade odjeće ne nosite već dulje vrijeme – godinu ili dvije nisu dio odjevnih kombinacija, ona je vrijeme za poduzeti aktivne korake i pronaći odgovoran način za recikliranje i odlaganje odjeće.

recikliranje odjeće u hrvatskoj

Tako je unazad nekoliko godina osnovana socijalna zadruga Humana Nova koja odjevne predmete i tekstil koji drugima više nije potrebni, stavljaj u ponovnu uporabu kroz reciklažu. Osim što aktivno rade na reciklaži odjeće, ljudi s kojima surađuju su manjinske društvene skupine koje su se kroz rad u njihovoj zadruzi reintegrirale u društvo. Postoje brojne lokacije na kojima možeš donirati i reciklirati staru odjeću zadruzi Humana Nova, a možeš ih pronaći ovdje.

Odjeću možete donirati i ostalim humanitarnim organizacijama uključujući i SOS Dječje selo Hrvatska, Humanitarna organizacija Dora, Udruga Mali zmaj, Udruga Are You Syrious, kao i u različitim domovima za djecu – Dječji dom Zagreb, Dječji dom Vrbina Sisak i Dječji dom Maestral Split.

Reciklažna dvorišta za tekstil

Industrija recikliranja i recikliranja s rastom društva, u velikom je porastu u posljednjih nekoliko godina. Upravo zbog toga, jedan od super načina za odgovorno zbrinjavanje i odlaganje stare odjeće je kroz odlaganje tekstila u reciklažna dvorišta. Reciklažna dvorišta u Hrvatskoj proširila su spektar rada i efikasnosti, kao i otvorila nove lokacije.

Proces recikliranja odjeće u takvim dvorištima odvija se skladno – dolazni materijali razvrstavaju se prema vrsti materijala i bojama. Razvrstavanje prema bojama omogućuje manju količinu proizvodnje i potražnje za sintetičkim bojama što dodatno pomaže smanjenju zagađenja –

Provjerite popis reciklažnih dvorišta u Hrvatskoj:

  • Popis reciklažnih dvorišta u Zagrebu.
  • Popis reciklažnih dvorišta u Karlovcu.
  • Popis reciklažnih dvorišta u Varaždinu.
  • Popis reciklažnih dvorišta u Istri.
  • Popis reciklažnih dvorišta u Osjeku.
  • Popis reciklažnih dvorišta u Splitu.
  • Popis reciklažnih dvorišta na području Dubrovako-Neretvanske županije.