GIRL POWER

Ulošci i tamponi jedan su od najvećih zagađivača okoliša. Ella Daish želi tome stati na kraj

FOTO: @elladaish

Aktivistkinja Ella Daish započela je online kampanju s ciljem smanjenja plastike u ženskim higijenskim proizvodima

Ella Daish #EndPeriodPlastic pokretom želi uvjeriti tvrtke i svjetske vlade da ograniče i zaustave korištenje plastike u ulošcima i tamponima. Istraživanja Europske komisije pokazala su kako su higijenski proizvodi peti najčešći otpad koji se može pronaći na europskim plažama što znači da se radi o globalnom problemu. Procjenjuje se da svaka žena u životu iskoristi i baci preko 10 tisuća uložaka ili tampona, a za svaki komad plastike potrebno je preko 450 godina da se razgradi. Zbog ove kampanje i njenog utjecaja, Daish je uvrštena na BBC-jevu listu 100 inspirativnih žena svijeta.

Uzrok problema leži i u činjenici da na higijenskim proizvodima nisu navedeni sastojci pa tako mnoge žene uopće nisu upoznate s time da ulošci i tamponi sadrže plastiku niti koliko plastike zapravo koriste za vrijeme menstruacije. Preko stranice Change.org Daish je pokrenula peticiju koju je do sada potpisalo preko 195 tisuća ljudi. “U društvu se svakodnevno koristi sve više plastike i proizvoda za jednokratnu upotrebu. To utječe na naše okruženje, životinje i mora. Iako je upotreba plastike u određenim okolnostima valjana, nju treba koristiti savjesno i samo kad je to potrebno.”, izjavila je u intervjuu za Totm.

Količina plastike u higijenskim proizvodima ima i zdravstveni aspekt koji je često zanemaren. Iz tog razloga stiže i pozitivan primjer promjene iz New Yorka čija je vlada pokrenula zakonsku inicijativu koja nalaže tvrtkama koje proizvode higijenske uloške da na ambalažama moraju navesti sve sastojke. Tamponi se smatraju medicinskim proizvodima zbog čega ne moraju imati navedene sve sastojke.

Daish nije jedina koja se bori protiv ovog problema, ali utjecaj nje i ostalih aktivistkinja postaje vidljiv. Vlada Walesa je tako u travnju ove godine objavila kako će omogućiti besplatne higijenske proizvode za sve škole u Walesu, a u rujnu su odlučili kako će se raditi o isključivo višekratnim proizvodima bez plastike. Prošlog mjeseca je tvrtka Sainsbury postala prva tvrtka koja je prestala proizvoditi plastične aplikatore za svoje tampone. Time će smanjiti količinu plastičnog otpada za 2,7 tona godišnje.

Škotska vlada pokrenula je suradnju sa Zero Waste Scotland s ciljem poticanja žena da isprobaju menstrualne čašice, menstrualne gaćice i uloške za višekratnu upotrebu. Uz to na tržištu postoji sve više alternativnih proizvoda koji se mogu koristiti nekoliko godina, a koji će imati pozitivan učinak na okoliš i zdravlje.