INTERVJU

U svijetu opsjednutom muškarcima ona želi govoriti o užitku žena. Upoznajte Nikolinu i Young Feminist Europe

FOTO: Aleksandar Selak

Razgovarale smo s Nikolinom Blažanović, najmlađom članicom Young Feminist Europe koja djeluje i u Hrvatskoj

“Samo 34 posto žena doživi orgazam, jedna od pet žena pati od dismenoreje, jedna od deset žena od endometrioze, a 41 posto žena je doživjelo obstetričko nasilje. Stigma oko menstruacije utječe na edukaciju djevojaka i djevojčica, a u svijetu se svake godine izvede 25 milijuna nesigurnih pobačaja. Nasilje nad ženama i sve veći napadi na žensku tjelesnu autonomiju su veliki problemi.”

Tako je započeo razgovor s Nikolinom Blažanović, članicom platforme Young Feminist Europe. Feminizam se u svijetu i Hrvatskoj razvija, dobiva sve veću pažnju i podršku, a mlade djevojke poput nje su one koje to pokreću i kod nas. Nikolina dolazi iz Županje, ima 20 godina i trenutno je studentica treće godine politologije. Volontira za Žensku sobu i Gong, organizira radionice u Centru za mlade Grada Zagreba te je polaznica Akademije za politički razvoj.

Aktivna je u društvu, posebno kada se treba radi o pitanjima prava žena, ali i ljudskih prava. Razgovarale smo s njom o feminizmu u Hrvatskoj i Europi, platformi Young Feminist Europe te o kampanji My Clit Counts koja je započela ovog mjeseca.

Otvorena platforma za feminističke poglede

Aleksandar Selak

Young Feminist Europe platformu osnovala je 2015. godine skupina mladih feministkinja u Bruxellesu. Sve je počelo organizacijom mjesečnih sastanaka, a 2017. godine su uz pomoć alumnijica AGORE (feminističke škole) pokrenule i online platformu. “To su bile djevojke koje su se kretale u istim krugovima sastanaka koje su u Bruxellesu organizirale ženske organizacije. Young Feminist Europe je danas otvorena platforma za različite feminističke poglede koja nastoji ukazati na probleme i stvarna stanja različitih društvenih grupa, s naglaskom na žene.”

Ono čemu se nadam je ravnopravno društvo u kojem svi, bez obzira na spol i rod, mogu razvijati svoje sposobnosti i interese, ali znam da ga moja generacija neće doživjeti

Sve članice platforme su volonterke, a kao skupina smatraju da feministkinje i feministi mogu odigrati ulogu u kreiranju ravnopravne, pravedne i inkluzivne Europe. Nikolina je trenutno najmlađa i jedina članica zadužena za naše područje. Njena uloga unutar platforme je pisanje članaka, organizacija događaja i novih sadržaja koje će nuditi od iduće godine.

Nikolina je za Young Feminist Europe saznala slučajno preko Facebooka, a njihov sadržaj i aktivnosti su joj se odmah svidjele te je brzo postala dio te priče. “Teme kojima se najviše bavim su mladi, feminizam i politika, a u budućnosti bih se htjela nastaviti baviti i razvijati u smjeru ravnopravnosti spolova, ženskih prava i slično. Ono čemu se nadam je ravnopravno društvo u kojem svi, bez obzira na spol i rod, mogu razvijati svoje sposobnosti i interese, ali znam da ga moja generacija neće doživjeti.”

Kako bi čitava priča bila još više ženska, struktura Young Feminist Europe nije hijerarhijska već se nastoji održati horizontalna dinamika odgovornosti i suradnje. “Jako nam je stalo do naših međusobnih odnosa i privatnih životnih okolnosti pa nam je to uvijek prva točka naših sastanaka – kako se osjećamo.”

Kampanja My Clit Counts

Aleksandar Selak

Do sada su unutar platforme pokrenute dvije velike kampanje – Her Europe te #Myclitcounts koja je započela ovog listopada. “#Myclitcounts je kampanja koja će se nastaviti do svibnja iduće godine. Cilj kampanje je u svijetu opsjednutom penisima i potrebama muškaraca progovoriti o zdravlju i užitku žena. Klitoris, mjesečnica, ulošci, kontracepcija i nasilje su još uvijek kontroverzne teme u kojima želimo doprinijeti skidanju tabua.” Navodi i kako stigma oko menstruacije, nasilje nad ženama i napadi na žensku autonomiju uz utjecaje masovnih medija stvaraju pritisak na djevojčice, djevojke i žene. “Netko treba progovoriti o tome, a mi želimo potaknuti dijalog.”

Cilj kampanje je u svijetu opsjednutom penisima i potrebama muškaraca progovoriti o zdravlju i užitku žena

Kampanja #Myclitcounts će se primarno odvijati u Bruxellesu i online, ali se i u Hrvatskoj planiraju dvije akcije u suradnji sa Ženskom sobom u veljači te s udrugom Domino u travnju, a pozvani su sudjelovati svi zainteresirani. “Ono čime se koristimo tijekom kampanje su članci i blogovi na našoj stranici o svim temama koje smo predvidjele kao važne, naš podcast Fem-Vibes, webinari, događaji u Bruxellesu koji će biti likovna radionica i likovna izložba, događaji ovdje koji su još u planu te nekoliko iznenađenja koje još pripremamo.

Nadam se da ćemo uspjeti ostvariti kvalitetne suradnje kojima ćemo ukazati na sve zbog čega i provodimo ovu kampanju. Neću kriti da su za mnoge naše teme i naziv kampanje prekontroverzni te se zato ne žele petljati u to, ali smatram da zdravlje i kvaliteta života žena ne treba biti nešto o čemu se sramimo govoriti.”

Feminizam nije samo za žene

Kako nam priča, ponekad se šokira slučajevima o kojima čita jer ne može vjerovati da bi itko sebi dao za pravo na takve načine tretirati drugo ljudsko biće ili da bi pravda u tim slučajevima bila potpuno slijepa. “Svatko je slobodan djelovati kako želi sve dok to negativno ne utječe na druge. Tako svaka građanka i građanin Hrvatske ima pravo na svoje stavove i uvjerenja, ali jednako tako njima nema pravo ugrožavati druge. Negiranjem cjepiva, tjelesne autonomije, osnovnih znanja o zdravstvenom odgoju i funkcioniranju političkog sustava, loše se utječe na sve, ne samo na žene.

Mi smo još uvijek zarobljene ogradama patrijarhata, a feminizam se pretvorio u prostu riječ. Rado štitimo pravo na priziv savjesti, ali ne i pravo izbora. Za sebe tražimo veća prava, plaće i mirovine, ali kad to drugi traže, za njih ne dižemo šatore. Žrtve su si ‘same krive’, ali za sebe ćemo tražiti policijsku zaštitu. Feminizam nije tu samo zbog i za žene. Tu je za sve nepravde i nejednakosti jer smo još davno shvatile da je borba za ravnopravnost žena samo jedan od problema te da nas i drugi trebaju.”