PUTOPIS

Wiesbaden je pravi dragulj skriven u srcu Njemačke. Alis Marić ima 7 razloga zašto ga posjetiti

FOTO: Privatni album

Alis Marić u novoj kolumni piše o njemačkom Wiesbadenu koji je nedavno posjetila

Skakala sam od sreće kada sam krajem prošle godine dobila poziv da sudjelujem na ovogodišnjem GTM-u, Germany Travel Martu, najvećoj turističkoj burzi za promociju Njemačke, koji se ove godine održao u Wiesbadenu, glavnom gradu pokrajine Hessen, od 12. do 14. svibnja 2019., u organizaciji Njemačke turističke zajednice (GNTB) i Grada Wiesbadena.

To je već 45. skup turističkih djelatnika, novinara, blogera i influencera iz 50 zemalja, koji ima za cilj predstaviti Njemačku kao poželjnu destinaciju turističkim agencijama i medijima iz cijeloga svijeta. Njemačka je, poslije Španjolske na drugom mjestu po broju dolazaka europskih turista i to već devetu godinu za redom, s 87 milijuna posjetitelja iz Europe u 2018. godini

Uz samu burzu i B2B sastanke, ovaj skup svake godine karakteriziraju organizirana putovanja i brojni izleti, društvena i networking događanja kako bi se sudionici uistinu upoznali s ponudom i mogućnostima destinacije.

WIESBADEN JE PRAVO OTKRIĆE

Nakon što sam u okviru ovog raskošnog putovanja prvo posjetila Berlin i Brandenburg cijela priča je svoje veliko finale imala u Wiesbadenu – lijepom gradu koji kao i svako dobro dijete ima nekoliko nadimaka – Ljepotica Sjevera, Vrata Rheingaua, Predgrađe Frankfurta ili Grad stambenih vila – i sva četiri mu savršeno odgovaraju.

Od prvog ulaska u taj raskošni termalni rimski grad ostala sam bez daha. Wiesbaden, glavni grad njemačke države Hessen, jedan je od najstarijih termalnih gradova u Europi, blagoslovljen s 14 vrućih izvora. Osim opuštajućih wellness opcija, Wiesbaden je poznat po svojoj zadivljujućoj arhitekturi i rasprostranjenim parkovima. On predstavlja luksuzno izdanje jednog grada i pripadnika visokog društva njemačkih velegradova. Kultiviran i uglađen on je pojam čistoće, urednosti i pristojnosti.

Ovdje vam nudim 7 primamljivih razloga koje je nazivam svjetskim čudima zbog kojih biste što prije trebali posjetiti ovaj lijepi i bogati njemački grad.

Kurhaus – centar komunikacije, kulture i kocke

Kurhaus ili kako ga još zovu Spa House, svjedoči o dugoj tradiciji spa i wellness hotela. Ovu zadivljujuću građevinu krasi neoklasični stil arhitekture s elementima secesije i Belle Époque fasadom. Sjedi na prostranstvu besprijekorno njegovanih parkova i malih jezera. U Kurhausu se redovito održavaju koncerti, baletne predstave i gala događaji tijekom cijele godine. Ovdje su nastupali Placido Domingo, Sting, Leonard Cohen, Eric Clapton, a u pogledu na engleski park uživao je Dalai Lama.

Kurhaus

U njoj se također nalaze restoran i raskošna kockarnica za koju se veže kultna priča. Vjerojatno najpoznatiji kockar, o čemu svjedoči i naziv njegovog poznatog romana, bio je veliki Fjodor Mihajlovič Dostojevski kojeg je pratila kockarska strast i nesretna ljubav. Dostojevski se za svojih boravaka u inozemstvu po cijele dane kockao i, naravno puno toga prokockao.

Prvi put je okusio čar ruleta na svom prvom putovanju u inozemstvo, godine 1862., kad je u Berlinu dobio na kocki popriličnu svotu novaca, ali je odmah nakon toga nastavio put i tako je završio i u Wiesbadenu gdje je prokockao sve. Molio je da mu posude novac da može povratiti izgubljeno, a oni su mu postavili uvjet – može posudba, ali zauzvrat mora napisati roman. Tako je u najkraćem mogućem roku nastao klasik Kockar po kojem je snimljen i film u ovom casinu. Zanimljiva je činjenica da je na jednoj tabli u Wiesbadenu sve do 2013. godine pisalo: “F.M. Dostojevski ostao je dužan…” (priča se oko 250.000 današnjih eura). Ali te godine poznati ruski biznismen i vlasnik nogometnog kluba Chelsea, Roman Abramovič otplatio je dug i naredio da skinu tu sramotnu tablu, dodajući da Dostojevski nije nikome ništa dužan.

Sa statuom Dostojevskog

Kochbrunnen – termalni izvori vruće vode koja prelazi temperaturu od 66 i poznata je po širokom rasponu ljekovitih svojstava

Radi se o vrućem izvoru natrijevog klorida. Posebnost je u tome što se ovdje radi o poboljšanju zdravlja. O ljekovitom djelovanju čak 26 vrućih izvora pričalo se još od vremena Rimljana, a Wiesbaden je postao pojam lječilišta. Svi hoteli koji raspolažu vlastitim izvorima termalne vode i drugim wellness kapacitetima nude luksuz kupanja kakav samo možete zamisliti, no vrhunac je kupanje u Kaiser-Friedrich termama na prostoru stare rimske parne kupelji: sauna od 1.500 kvadratnih metara u kojoj se gost može razmaziti prema svim pravilima te umjetnosti.

Zgrada lječilišta smještena je u istom prekrasnom parku u engleskom stilu gdje se nalazi i prije spomenuti casino. I u samom centru nalazi se jedan od izvora u obliku natkrivene fontane iz koje možete piti ljekovitu vodu. Kažu da se vrlo brzo primjećuju znakovi pomlađivanja i zdravijeg izgleda.

Neroberg – popularno brdo visoko 245 m na koje vas vodi vodovodna uspinjača

Kako je Wiesbaden stoljećima bio pod upravom dinastije Nassau ona se je pobrinula da gradu osigura zelenu oazu s koje se pruža širok pogled na grad. Nerobergbahn je vodovodna uspinjača žute boje koja vozi od 1888. godine i niti jedan dan nije bila u kvaru. Vožnja traje 3,5 minute, a uspon je dug nekih 450 m. Ali kada dođete na vrh odmah ostajete bez daha.

Uspinjača Neroberg

Tu vlada posebne energija i atmosfera. Osim nepreglednog zelenila, šarmantnih vinograda na južnoj strani brda, prekrasnog vidikovca s termalnim bazenom kojeg zovu Opelbad, odjednom vam iz šume izranja jedna bajkovita ruska crkva sa zlatnim kupolama. Sve je kao iz bajke i naravno da se pitate kako se ona tu stvorila.

Crkva sv. Elizabete – koja čuva uspomenu vječne ljubavi

Ova ruska pravoslavna crkva smještena na brdu Neroberg jedna je od najspektakularnijih znamenitosti u Wiesbadenu, pogotovo kada vam pet zasebnih zlatnih kupola zasvijetli na suncu usred šume, a mi smo imali upravo tu sreću da ju tako doživimo. Uz nju se nalazi popratni župni dvor i rusko groblje, najveće u Europi izvan Rusije.

Ruska crkva na Nerobergu

Pitala sam kako se ona stvorila baš na ovom mjestu i saznala da ju je dao sagraditi grof od Nassaua u čast svoje neprežaljene i prerano preminule supruge, ruske princeze Elisabethe Michailovne koja je preminula pri rađanju njihovog prvog djeteta u 19. godini života. U njihovu čast je grof, od miraza koji je princeza donijela u brak, dao sagraditi fascinantno zdanje iz kojeg i dan danas izvire žalost i tuga.

Manastir Eberbach – manastir u kojem se snimao film Ime ruže

Velebni manastir Eberbach, koji se nalazi na pola sata vožnje od centra Wiesbadena, igra ključnu ulogu u religiji i vinogradarstvu od svog osnutka 1136. godine. Podržan od strane države zbog svog drevnog, kulturnog značaja, ovaj bivši cistercitski samostan nastavlja proizvoditi vino iz nekih od najstarijih vinograda Rheingaua.

Manastir Eberbach

Ovdje je na spektakularan način obilježena završna gala večera Germany Travel Marta uz lokalne gastronomske specijalitete, koncert moderne i klasične glazbe. Bilo je raskošno, mistično i nezaboravno. Osim filma Ime ruža, u ovom manastiru se snimao i trailer za seriju Igra prijestolja. Manastir ima tu filmsku privlačnost kojoj je teško odoljeti.

Söhnlein vila – koja se po uzoru na onu iz Washingtona naziva i Bijela kuća

Bila sam ne malo iznenađena kada sam čula da i u Wiesbadenu imaju Bijelu kuću koja je sagrađena po nacrtu one prave Bijele kuće u kojoj živi i radi američki predsjednik.

Bijela kuća

Priča je više nego romantična i zanimljiva. Vlasnik tvornice pjenušaca, po kojem je ovaj kraj posebno poznat, je 1903. naručio gradnju kuće po uzoru na Bijelu kuću kako bi svojoj voljenoj ženi, Amerikanki, umanjio nostalgiju za Amerikom. Osim toga u toj je kući bila smještena američka vojna baza od 1945. do 1990. Danas je vila u privatnom vlasništvu jedne njemačke obitelji. Na prvom katu se stanuje, a u prizemlju je smješten cafe naziva Bijela kuća u kojem se organiziraju raskošni eventi.

Henkell – međunarodna zvijezda među pjenušcima

Posjetili smo i najveću tvornicu i proizvodnju pjenušaca u svijetu koja se nalazi na samom rubu Wiesbadena. Veličanstvena zgrada kroz koju ulazite u ovo pjenušavo carstvo koje se je prije par mjeseci udružilo s najvećim španjolskim proizvođačem pjenušaca Freixenetom, ostavlja vas bez daha.

Henkell

Dojmljiva prijemna dvorana je ukrašena velebnim kristalnim lusterima i krasi ju luksuzno mramorno stepenište. Nakon kušanja nekoliko vrsta udarnih Henkell i Freixenet pjenušaca krenuli smo u razgled podruma i proizvodnje. Henkell je bestseler kada je u pitanju izvoz njemačke kulture pjenušavih vina. Sjajan i karakterističan brend može se naći globalno u više od 100 zemalja kada se slave najljepši životni trenuci.

Henkell

Sve je počelo s idejom trgovca vinom iz Mainza Adama Henkella koji je bio oduševljen umjetnošću proizvodnje šampanjca u Francuskoj. U svom domu uspješno je sklopio brak francuske umjetnosti cuvéea i umjetnosti njemačkog podruma. Godine 1856. počeo je izrađivati ​​izvrsno pjenušavo vino po uzoru na francusku recepturu, što je označilo početak jedinstvene priče o uspjehu. Poznat širom svijeta po kvaliteti života, uživanju i virtuoznoj proizvodnji pjenušavih vina, čak i krajem 19. stoljeća, Henkell je bio pionir izvoza i tržišni lider, a pedesetih godina 20. stoljeća odigrao je važnu ulogu u njemačkom gospodarskom čudu.

ŠTO JOŠ VIDJETI U WIESBADENU?

Osim navedenih čuda u Wiesbadenu možete zaista uživati u životu. Grad je prepun odličnih restorana, cafea i vinarija. Centar vrvi dobro opremljenim dućanima svih svjetskih marki, tako da je grad prava shopping destinacija. Wiesbaden ima i najdužu kolonadu u Europi s dužinom od 129 metara koja zaokružuje Kurhaus i gradsko kazalište te vrvi kulturnim spomenicima prvog stupnja. Tako ćete ispred Gradskog muzeja vidjeti statuu najvećeg njemačkog pjesnika i književnika Johanna Wolfganga von Goethea koji je 1814. i 1815. duže vrijeme boravio u ovom gradu kako bi uživao u njegovim blagodatima i obilazio sva navedena mjesta. Grad obiluje širokim avenijama duž kojih se nižu poznate platane za koje grad Wiesbaden svake godine izdvaja i do milijun eura, a svako drvo ima svoj broj. O zelenilu se u ovom gradu vodi posebna briga.

Hotel Nassauerhof

Imala sam tu sreću da sam četiri noći bila smještena u najluksuznijem i najstarijem hotelu u Wiesbadenu Nassauerhofu, koji osim zasluženih pet zvjezdica pripada lancu The Leading Hotels of the World. Na vrhu hotela smješten je termalni bazen iz kojeg se pruža pogled na grad i Kurhaus dok sam se ja svako jutro budila s čarobnim pogledom na veličanstvenu katedralu Marktkirche, najvišu građevinu u gradu, koja je napravljena od karakteristične crvene cigle i čiji je toranj visok 98 m. U ovom hotelu su odsjeli ruski car Nikolaj, američki predsjednici Kennedy i Nixon, Dalai Lama i Vladimir Putin.