UMJETNOST

U zagrebačkim bolnicama osvanulo je 12 umjetničkih radova koji su unijeli vedrinu u hladne prostore

FOTO: Ivo Kosanović

Zidovi u zagrebačkim bolničkim prostorima postali su ljepši za 12 umjetničkih radova. Čule smo se s autoricom projekta

Odlasci u bolnicu vjerojatno su među najgorim situacijama koje svaka osoba prolazi u životu. Kako su takvi trenuci obilježeni tugom, strahom i nervozom, jedanaest umjetnika svojim crtežima pokušali su uljepšati te hladne prostore. Tako se u bolnici Rebro, Klinici za ženske bolesti i porode (Petrova) te u Klinici za dječje bolesti Zagreb, Klaićeva sada nalazi 12 likovnih radova koji su realizirani u sklopu projekta ‘Estetizacija i rehumanizacija bolničkoga prostora: Umjetnost u svrhu zdravlja’.

Ivana Pipal, poslije

Uz autoricu projekta Melindu Šefčić, na njima su radili umjetnici Ivana Pipal, Jasmina Krajačić, Vanda Čižmek, Marta Tuta, Olena Sokolovska, Vida Meić, Ivo Kosanović te studenti Agata Lučić, Ida Jakovljević i Ivan Stanišić. Kako se navodi i u samom imenu projekta, fokus je bio na estetizaciji i rehumanizaciji bolničkog prostora kako bi se pomoglo uspješnije, cjelovitije i brže izlječenje pacijenata.

Ovakvi radovi u bolničkim prostorima stvaraju pozitivan psihofizički utjecaj na zdravlje pojedinca, ali i sve posjetitelje prostora. Cilj je također bio i postizanje nove svježine i vedrine bolničkog prostora, ali i svojevrsni pozitivni terapijski učinak putem umjetnosti. “Našim angažmanom u bolničkom prostoru doprinosimo jednom humanom činu društvenog rada umjetnika usmjerenog ka zajednici, s naglaskom na vrlo osjetljivu zajednicu i prostor kao što su bolnice. Ono što je najbitnije jest kako su radovi nastali u bolničkom prostoru izuzetno pozitivno prihvaćeni. Pozitivne reakcije zaposlenika i pacijenata stižu svakodnevno, što definitivno potiče na daljnji angažman i rad.”, kaže nam Šefčić.

Melinda Šefčić, prije
Melinda Šefčić, poslije

Melinda Šefčić je prije dvije godine realizirala projekt ‘Estetizacija i rehumanizacija javnog prostora: umjetnost kao terapija’ te godinu nakon doktorirala na tu temu. U sklopu projekta realizirala je radove na zidovima u KBC Rebro te Kaznionice u Požegi, a uskoro nastavlja s ostalim projektima. “Projektne aktivnosti nastavljaju se mojom aktivnošću putem oslikavanja deset novih bolničkih prostora uz potporu Ministarstva Kulture. S HDLU-om krajem 2019., te tijekom cijele 2020. godine slijedi realizacija novog projekta ‘Horizont slobode’ koji će se realizirati u Kaznionici u Glini i Zatvorskoj bolnici u Zagrebu.”

“Umjetnici na ovom projektu bit će Tea Jurišić, Agata Lučić, Goran Rakić, Tomislav Lončarić (Lonac), Mario Romoda i moja malenkost, dok će se istraživačka komponenta projekta provoditi u suradnji s dr.sc. Anitom Jandrić Nišević. Projekt je financiran od strane Ministarstva pravosuđa. Veselim se nadolazećim projektnim aktivnostima i rezultatima istih. Bit će to jedno novo iskustvo kako za mene kao autoricu i voditeljicu te umjetnicu dionice tako i same umjetnike i istraživače.”, zaključila je Melinda.

U nastavku pogledajte fotografije svih uređenih prostora.

Olena Sokolovska, prije
Olena Sokolovska, poslije
Ivan Stanišić, prije
Ivan Stanišić, poslije
Marta Tuta, prije
Marta Tuta, poslije
Jasmina Krajačić ,prije
Jasmina Krajačić, poslije
Ivo Kosanović, prije
Ivo Kosanović, poslije
Ida Jakovljević, prije
Ida Jakovljević, poslije
Agata Lučić
Ivana Pipal
Olena Sokolovska
Vannda Čižmek
Vida Meić