PUTOVANJA

Split u 36 sati. Koje kulturne znamenitosti obići, gdje pojesti fin ručak i popiti dobar koktel

Proveli smo vikend u Splitu i pripremili vam mali vodič

FOTO: tmg creative

Proveli smo vikend u Splitu i pripremili vam mali vodič

Jako rijetko posjećujem Dalmaciju i ne znam točno što je tome razlog. Nekako sam više orijentirana na moje poznate lokacije u zemlji ili u Europi. Da je pandemiju trebalo bolje iskoristiti za lokalna putovanja, sjetila sam se tek nedavno, ali nikad nije kasno za posjetiti mjesta na kojima još nismo bili. Prošli petak moj put je vodio u Split, a plan je bio provesti otprilike 36 sati. Tempo nije pitao za vrijeme, uspjeli smo sve ugurati i posjetiti neke od ponajboljih gastro adresa, prošetati Dioklecijanovom palačom i stvarno i virtualno te prespavati u luksuznom butik hotelu.

MODERNA GASTRONOMIJA CVJETA

Lubin na povrću i pire od brokule

Jedina želja mi je bila najesti se ribe koju u Zagrebu jako rijetko jedem, sve ostaje na maminim oslićima ili pišmoljima kad se zaletim na Krk i naručenom sushiju. Ručak smo odradili u restoranu Zrno soli za koji će vam mnogi Splićani reći da je trenutačno najbolji riblji restoran u Splitu. Osim zavidne lokacije u splitskoj marini iz koje se vidi cijeli Split, ovaj restoran već deset godina prezentira hrvatsku gastronomiju na jedan baš poseban način. Najdraža su mi mjesta koja su jednostavno uređena, ja bih rekla domaće, a hrana je izvrsna. Probali smo tanjur Najbolje od najboljeg koji na jednom mjestu okuplja ono najbolje iz našeg mora, nakon toga ribu s povrćem i pireom te prefine cannoli Madagascar i vruću štrudlu od jabuka. Odličan početak vikenda.

Kao da nam nije bio dovoljan pogled iz marine pa smo posjetili i najljepšu terasu u Splitu na kojoj se otkrio restoran ZOI. Pruža pogled na vječno živu rivu, a sama ideja da sjedimo na zidinama drevnog zdanja starog više od 1700 godina je i više nego čarobno iskustvo. Karta s preko 80 vina koja se pomno sljubljuju sa zalogajima poput tatarskog od tune ili mesa s okusom viskija koji su savršen izbor za sve one koji ljube sirovu hranu. Ja sam ta, tako da sam uživala. Deserti su isto tako pravo čudo u nekoliko slojeva koje svakako želite isprobati. Selekcija koktela je isto krasna, pa je pala jedna margarita za kraj.

Bokeriju sam, moram priznati, do sada gledala samo na društvenim mrežama i svakako sam je htjela posjetiti. Smještena je u samom srcu grada, a impozantan interijer je ono što očarava na prvu. Bez obzira na to što smo sjedili vani, pregledali smo cijeli interijer, načuli smo od lokalaca da je to i dalje hip mjesto za izlaske u Splitu. I sama volim mjesta u kojima možeš pojesti i ostati se družiti uz čašicu ili dvije i produžiti u izlazak.

Naglasak je na namirnicama iz lokalnih trgovina i ribarnica, a tu smo uživali u tortilji punjenoj bakalarom – obavezno probati, i lubinu na pireu od cvjetače. Ono što sam primijetila cijelo vrijeme dok smo sjedili je dugački red ispred slastičarnice Emiliana, što mi je dalo naslutiti da je to jedna od ponajboljih slastičarnica u gradu. Ovog puta, probali nismo.

PRVA VIRTUALNA TURA ILI DIOCLETIAN’S DREAM

Uz klasično razgledavanje nekih od najpopularnijih punktova u gradu, posjetili smo Diocletian’s dream, virtualnu turu koja će vas oboriti s nogu. Radi se o povratku u vrijeme nastanka stare gradske jezgre i kroz turu vas vodi sluga pokorni koji prepričava kako je to sve izgledalo. Takvo uživljavanje u svijet jednog od najfascinantnijih rimskih careva nisam nikad iskusila i ovo je bilo baš jedno posebno iskustvo koje bih svima preporučila te najbolje uloženih 50 kuna u posljednje vrijeme. I da, nemojte se prejesti prije nego ulazite.

Za ljubitelje klasičnijeg umjetničkog izričaja Galerija Meštrović je mjesto koje baš trebate posjetiti. Ne samo zbog toga što je bio jedan od najvećih hrvatskih kipara, nego zato što na jednom mjestu možete vidjeti najbolje iz stvaralačkog opusa. Osim toga, zdanje je prekrasno i s ulaza ponovno puca pogled na divan Split, šteta je propustiti ovako nešto pogotovo ako uzmemo u obzir da je galeriju projektirao sam Meštrović, a građena je od 1931. do 1939. godine. Mene je osvojila.

Povratak u moderno vrijeme doživjeli smo u galeriji akademskog slikara Danijela Jamana koji kombinacijom različitih materijala, tehnika, poigravanjem s trećom dimenzijom stvara djela koje je nemoguće ne primijetiti. Intenzivne boje, svima dobro znani motivi uklopljeni u njegov svijet, na jedan poseban način nam dočaravaju svijet u kojem se trenutačno nalazimo i sve izazove koju su pred nama. Sve je na prodaju i gotovo sve slike možete naći i u formi postera. Jako fora.

36 sati sigurno nije dovoljno za otkrivanje svih čari Splita, ali je dobar teaser da se uskoro ponovno vratimo. Dugo nisam osjetila tako ležernu atmosferu na ulici, taj šušur na ćošku gdje svira živa glazba dok ekipa gušta u trenutku. Dovoljno da svakodnevicu ostavimo malo sa strane i izgubimo se gradskoj vrevi nekog drugog grada. Splita.