dizajn interijera

Očarao nas je stan mladog para u Ljubljani. Osim životnog prostora, stvorili su i divan studio keramike

FOTO: Miha Bratina

Iako je inicijalna ideja bila kupnja kuće u okolici Ljubljane, odluka je ipak pala na stan u centru koji je otvorio neku posve drugačiju perspektivu

Nakon što su tri godine tražili kuću u okolici Ljubljane, odluka je spontano ipak pala na stan. Samo 20 minuta udaljen pješke od centra Ljubljane, u zgradi koja datira iz 1887. godine, mladi par započeo je svoju priču krojenja vlastitog doma, a onda i radnog prostora, piše Pepermint.si. Velika kvadratura otvarala je niz mogućnosti, pa tako i da se u sklopu stana oformi i studio keramike vlasnice. Tako je i bilo.

Iako ih je u početku dočekala prilično nezahvalna interijerska situacija, novi vlasnici, mladi par nije se dao obeshrabriti nego su sve postavili u domenu izazova. Srećom, postojao je veliki potencijal u čijem je razvoju sudjelovala i arhitektica Sanja Premrn. Cjelokupna i dubinska obnova bila je i više nego nužna, a u početku su se borili i s pronalaženjem te definiranjem samog stila.

Miha Bratina

Odluka je pala da se projekt temelji na povezivanju sadašnjosti s prošlosti samog objekta, odnosno da se u nekom obliku zadrže izvorni elementi, s obzirom na to da sama zgrada ima neoklasičnu fasadu, a svojevremeno je cijeli prostor bio namijenjen za nekoliko starinskih radnji, ali i atelje. Kako bi sve bilo autentično, vlasnici su zajedno s arhitekticom osmislili i kreirali moderne komade namještaja koji estetski nadopunjuju sliku s kojom su željeli ići.

Miha Bratina

Iako je ideja prvotno bila da se krene samo s obnovom stambenog dijela, odnosno da studio pričeka neke bolje dane, mnoge stvari su se na tom polju ipak preokrenule. Slijed obiteljskih događaja potaknuo je prodaju obiteljske šume koju su imali u vlasništvu. Nakon pomnog istraživanja, dogovor je bio da se stabla nakon prodaje iskoriste za uređenje studija keramike, a u tom im je procesu, savjetovanjem pomoglo i niz stručnjaka, stolara.

Za početak, bilo je potrebno izračunati koliko je stabala potrebno za uređenje cijelog prostora, uključujući i namještaj koji je tako u konačnici napravljen od domaće smrekovine. Od radnog prostora željelo se da bude formiran od prirodnih, održivih materijala te da sadrži minimalnu količinu plastike. Osim toga, željelo se da ima izložbeni i radni dio, kao i visoke stropove.

Miha Bratina

Kada pak govorimo o stambenom dijelu, njime prije svega dominira tamni parket, ali i visina stropova, kao i veliki prozori te dvokrilna vrata koja cijelom interijeru daju jednu dozu prostranosti i niza mogućnosti. Stan je tako kombinacija modernog stila s daškom tradicionalnog te potpuna kontra studiju keramike. Ispunjen detaljima, te ponekim dizajnerskim komadima, opravdano možemo reći kako stambeni dio neodoljivo podsjeća i na kakav impresivan filmski set.

A kako izvedeni projekt izgleda u cijelosti, donosimo detaljno u nastavku.

Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina
Miha Bratina