DIZAJN INTERIJERA

Iako vlasnici ondje ne žive, u Ljubljani u kojoj često borave poželjeli su imati drugi dom. Jako je lijep

FOTO: Anže Vrabl

Razgledajte novi obiteljski dom vlasnika koji žive u jednoj nordijskoj zemlji, a koji dosta vremena provode i u Ljubljani

Kada je arhitektica Nina Štajner za jednog investitora izvela obnovu njegovog stana u centru Ljubljanu, dogodila se suradnja na dulje staze. Taj isti investitor u međuvremenu je proširio obitelj kada se javila potreba za preseljenjem u stan veće kvadrature. I na tom projektu angažirao je arhitektonski studio NIŠA u kojem uz Ninu djeluje i arhitektica Mateja Katja Vrtovec Jerančič.

Za razliku od njihovog prvog doma koji se bazirao na mladenačkoj skandi estetici, pastelnim tonovima, novi projekt su željeli da bude robusniji, tamniji, da djeluje odraslije i da odražava malo više muške energije. Kako obitelj živi na relaciji Slovenija – inozemstvo i stan nije u svakodnevnoj uporabi, unatoč tome, vlasnici su ipak željeli imati pravi ugođaj doma.

Anže Vrabl

Kako se stan nalazi u ljubljanskoj novogradnji uređenje interijera izvedeno je paralelno s gradnjom, što je ujedno omogućilo i neke manje zahvate u izmjeni tlocrta. Iako je sve skupa u tom pogledu inicijalno bilo razumno definirano, arhitektice su odmah na početku dvije predviđene kupaonice pretvorile u jednu u kojoj su vlasnici poželjeli imati i saunu. Neki manji zahvati napravljeni su i u kuhinji, gdje je promijenjen raspored koji je prilagođen instalacijama i samom konceptu zamišljene kuhinje.

Najveću prednost stana arhitektice su vidjele u velikim prozorima koji osiguravaju puno prirodnog svjetla koji prostor ujedno čini prozračnim i svježim. Loša strana je pak pogled na susjednu parcelu. No, tom problemu doskočili su primjenom nježnih prozračnih zavjesa koje istovremeno zaklanjaju poglede, ali propuštaju dovoljno svjetla u interijer.

Anže Vrabl

S obzirom na to da vlasnici dolaze iz jedne nordijske zemlje, u svom ljubljanskom domu željeli su urbanu, ali istodobnu profinjenu estetiku. Osim toga, veliki su obožavatelji i kolekcionari umjetničkih djela koja uskoro planiraju implementirati u svoj novi slovenski stan.

Što se pak tiče samog koncepta interijera on se temelji na minimalizmu koji je onda oplemenjen detaljima. Neutralna baza osigurava da se ukrasni elementi ističu, dajući pritom vlasnicima slobodu da svoj dom po potrebi prilagode trendovima i estetskim preferencijama koje se s vremenom mijenjaju.

U pogledu kolorita prevladava crno-sivo-bijela kombinacija. Istovremeno je veliki naglasak na teksturama, a tu su i nježni pastelni tonovi koji ublažavaju strogost monokromatskih elemenata. I dok je dnevni boravak u nešto tamnijem izdanju, spavaća soba je svjetlija i nježnija.

Anže Vrabl

No, jedan se prostor u stanu ipak razlikuje od drugih, a to je dječja soba koja je dizajnirana s premisom da će korisnica odrastati pa da će se tako mijenjati i njezine potrebe. Pri projektiranju, arhitekti su slijedili Montessori metodu koja nalaže da soba treba biti formirana iz dječje perspektive i zadovoljavati dva principa: funkcionalnost te izostanak nepotrebnih elemenata koji će biti samo distrakcija.

Ambijent je zamišljen kao malo topliji, a vlasnici su se primjerice u dječjoj sobi zaljubili u tapete. Ondje posebno dolazi do izražaja i rasvjeta koja dolazi u obliku simpatičnih napuhanih balona koji se mogu upaliti klasičnim prekidačem ili povlačenjem žice. A kako u cijelosti izgleda ovaj lijepi obiteljski dom donosimo u sklopu članka.

Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl
Anže Vrabl