VODIČ

Blogerica Tea Zavacki donosi vam vodič za novogodišnje odluke kojih ćete se stvarno i pridržavati

FOTO: @blacksheepcinema

Cijeli je proces puno jednostavniji nego što biste mogli pretpostaviti

Inženjerka, blogerica i, kako se sama voli opisati, lifestyle poduzetnica piše o jednoj od najpopularnijih tema za kraj godine, donošenju novogodišnjih odluka. Na njezinom blogu TeaTime inače uvijek možete pronaći hrpu korisnih savjeta o razvoju karijere, poboljšanju komunikacije ili ostvarivanju ciljeva, a danas se fokusirala na preduvjet svakog potencijalnog uspjeha, odnosno na pridržavanje svojih odluka. Evo što nam je napisala.

2019. godina je prva godina (u 28 godina) u kojoj sam ostvarila gotovo sve novogodišnje ciljeve. Kažem gotovo sve jer jedan će ostati neostvaren i to samo zato što nije bio pod mojom direktnom kontrolom. No napravila sam sve što je bilo u mojoj moći da ga tijekom ove godine ostvarim, tako da se generalno osjećam skroz ok. I što je najbolje, ove godine nisam bila pretjerano produktivnija nego prošle. Niti sam manje prokrastinirala ili gledala serije. Nope. Jedino što sam napravila drugačije je način na koji sam krajem prošle godine isplanirala ovu.

Taj proces podijelila sam na 27 stranica besplatnog workbooka naziva Godina po mom. Iako je inicijalno bio zamišljen kao poklon za newsletter pretplatnike, oni su me potaknuli da ga podijelim dalje. Ako ove godine želite donijeti novogodišnje odluke koje ćete i ostvariti – ovaj workbook možda pomogne. Preuzmite ga do 6. siječnja ovdje.

5 lekcija koje sam naučila po putu

Donesi samo jednu novogodišnju odluku

Ako si imalo poput mene, vjerojatno želiš puno toga unaprijediti u 2020. I zdravije jesti, i biti aktivnija, i više ulagati u odnose, i napredovati u karijeri, i… Zvuči poznato? Svaku godinu (prije 2019.) dočekala sam s popisom novogodišnjih odluka i na kraju – nisam ostvarila niti jednu. Stručnjaci za navike kažu da je mijenjanje više navika odjednom obično recept za neuspjeh.

Naime, naša snaga volje je ograničeni resurs koji praznimo kroz dan. Vjerojatno imaš takvih primjera i u svom životu. Je li ti se ikada dogodilo da prije podneva imaš dovoljno energije za promijeniti svijet, a kada u 18 sati dođeš doma jednostavno više ne možeš ustati s kauča? Umjesto da mijenjam previše toga odjednom, u 2019. fokusirala sam se na samo 4 glavna cilja a onda sam ih rasporedila po kvartalima – što me dovodi do sljedeće naučene lekcije.

Daj si 3 mjeseca

Firme vole kvartalne ciljeve i to uopće nije slučajno. Tromjesečni ciljevi su odlični iz dva razloga: dovoljno su daleko da sanjamo veliko, a opet, dovoljno su blizu da nam djeluju realno i opipljivo. Također, usprkos uvriježenom mišljenju da je za usvajanje nove navike potreban 21 dan – nova istraživanja kažu drugačije. U prosjeku, potrebno je 66 dana da bismo promijenili neku naviku, s tim da o veličini navike taj broj može biti bilo gdje između 18 i 254 dana. Krajem 2018. odabrala sam četiri velika cilja za 2019., no od 1. siječnja do kraja ožujka fokusirala sam se samo na prvi na tom popisu.

Zapiši odluku na papir

Manje od 3 posto ljudi zapisuje svoje ciljeve na papir. Štoviše, zapisivanje ciljeva na papiru često se ističe kao jedna od ključnih razlika među ljudima koji svoje ciljeve ostvaruju i onih čiji ciljevi ostaju samo – želje. Zašto je to tako? Postoji jedan genijalan dio našeg mozga koji se zove retikularni aktivacijski sustav koji filtrira informacije koje primamo i odlučuje koje od njih su nam važne. Na primjer, je li ti se ikada dogodilo da odabereš model automobila (kaputa, naočala itd.) koji želiš kupiti i odjednom ga voze svi u gradu?

To je tvoj retikularni aktivacijski sustav koji je zaključio da detaljno istraživanje te vrste automobila i maštanje o njemu mora značiti da ti je ta informacija važna i obavijestit će te svaki put kada je primijeti. Isto vrijedi i za ciljeve. Zapisivanjem cilja na papir zapravo šalješ poruku svom mozgu “ovo nam je važno”. On će ti tada svaki dan skrenuti pažnju na sve što bi moglo pomoći u realizaciji tvog cilja. Svaki kvartalni cilj zapisala sam na papir i zalijepila ga iznad radnog stola.

Počni pomalo (i križaj)

Uspješna realizacija novogodišnjih odluka kreće s ciljevima koji su izvor smjera i motivacije. Realizacija tih ciljeva zatim ovisi o malim, konkretnim i primjenjivim dnevnim navikama. Svaki od ciljeva u 2019. rastavila sam na jako, jako jednostavne navike. Jedna od ključnih navika bila je svaki dan, odmah ujutro, 30-60 minuta raditi na najvažnijem zadatku. Svaki dan u kojem bih to napravila, na kalendaru sam označila s kvačicom. 12 mjeseci po 30-ak dana i samo jedno pravilo – nikada nemoj preskočiti dva dana zaredom.

20 posto “uspješnih” dana je dovoljno

Definiraš ciljeve, rastaviš ih na male korake, svaki dan napraviš jedan i – to je to! Jel da? I meni i tebi je jasno da između nas i naših ciljeva stoji 365 dana u kojima smo i umorni i nemotivirani, dana u kojima nam netko drugi promijeni plan, dana u kojima se jednostavno – dogodi život. I to je skroz ok.

Kada bih zbrojila sve svoje produktivne dane u prethodnoj godini, vjerojatno bih došla do iznosa od 20 posto. Odnosno, i dalje sam u prošloj godini imala barem 292 neproduktivna dana tijekom kojih sam vjerojatno gledala serije. No, znaš li što je učinilo razliku? Tijekom preostalih 73 sam točno znala što želim i na što se trebam fokusirati. A tih 20 posto često čini razliku.