OKOLIŠ

Zamislite da u svakoj pukotini u gradu raste šareno cvijeće. Biljkoborcima je upravo to cilj

FOTO: Biljkoborci

Siva nam je svima draga boja, ali realno, ne i u gradu. Isto razmišljanje ponukalo je i Biljkoborce koji su odlučili u grad unijeti malo šarenila

Ne znamo nikoga tko se nije šetao svojim gradom i u nekim dijelovima pomislio kako bi bilo lijepo da ima malo više zelenila. S istim razmišljanjem krenuli su i Biljkoborci, mladi ljudi okupljeni u tvrtci i inicijativi uređenja grada i vraćanja njegovog šarenila. Kako sami kažu, ne znaju mirno sjediti pa su odlučili popraviti grad i zasaditi što više biljaka gdje god su mogli i to u pukotine, rupice i prolaze.

Hodanje po gradu i sađenje biljaka u pukotine

Biljkoborci

Ovu skupinu ste možda prije poznavali pod imenom Lisnati odred. Trenutno ih u tvrtci radi četvero, ali imaju i desetak Biljkoboraca koji im se pridružuju po akcijama. Tako su se prije par dana prošetali gradom i odradili svojevrsni građanski neposluh. Krenuli su u akciju sađenja cvijeća među betonske ploče uz cestu, zidiće i uz put. “To je bio prvi put da smo ovo radili malo organiziranije. Plan nam je to ponavljati svakog tjedna. Dugo smo se dogovarali da ćemo to sustavnije organizirati jer želimo pozvati i druge ljude. Jako nam se svidjelo jer je strašno zabavno.”, rekla nam je Marina Andrijašević iz Biljkoboraca.

U odabiru biljaka i sa savjetima im je pomogla arhitektica Željka Kolak iz tvrtke Moj Balkon. Tako su zasadili ljubičicu (maćuhicu) uz rub zgrade, tratinčicu uz rub ceste, vrijesak u fasadu, karanfil u rupu u cesti, krizanteme u žardinijeru i božikovina u rub zgrade. “Strašno je zabavno tražiti mjesta gdje zasaditi biljku. Počinjete odjednom primjećivati rupice po gradu i onda to bude užasno zabavno, tko će pronaći bolju priliku i bolje mjesto za biljku. Odjednom kao da vam se uključi radar pa vidite pukotine, gdje nedostaje neka pločica i slično.” dodala je Marina.

Akcija koja širi puno veselja

Biljkoborci

Tri dana nakon sadnje napravili su pohod po gradu da vide jesu li se njihove biljkice zadržale. Imali su sreće, samo božikovina više nije bila na svom mjestu. Izgleda kako se i prolaznicima sviđa ova ideja. Guerilla vrtlarstvo se inače još od 1970-ih godina počelo širiti po svijetu. Kako kaže Marina, cijela ova priča širi puno veselja i generira zapravo puno kontakta s ljudima. Kako god netko nešto posadi ili napravi takvu stvar pošalje im fotografije što ih jako veseli, da je jedno ovakvo popodne potiče ljude da rade dobru stvar.

Inače imaju dosta zanimljivih ideja pa tako primjerice sada puštaju biljci Olivera Dragojevića da vide hoće li to odgovarati njenom rastu jer, kako kažu, nisu klasična aktivistička skupina. “Željeli bismo pozvati ljude da i oni ovo rade što više pa da međusobno dijelimo informacije gdje su biljke zasađene pa da svi brinemo o njima, a na kraju krajeva ih i mi možemo zaliti. S vremenom bi dugoročno htjeli napraviti i interaktivnu mapu da vidimo ima li nekih dugoročnijih rezultata.”

Ako vam ne uspijevaju biljke u stanu, ovako bi mogle

Najpoznatiji proizvod tvrtke Biljkoborci je Čašica zemlje uz koju napokon možete imati biljke u svom stanu. “Započeli smo kao proizvođači Čašica zemlje, a to je polučilo popriličan uspjeh tamo gdje nismo očekivali. Dobili smo mnogo upita u vezi suradnje sa školama i vrtićima. Kako se dosta volimo baviti aktivizmom, dosta nam se logično činilo da se ne bavimo samo prodajom stvari nego da Biljkoborce pretvorimo u nešto više poput pokreta.” zaključila je Marina.

Uskoro vam donosimo i malo više informacija o Čašici zemlje koju smo odlučile i same isprobati. Biljkoborce možete pratiti na njihovim službenim stranicama, sadite, šaljite slike i brinite o biljkama u svom gradu.