KUĆANSTVO

9 odličnih trikova za pranje i održavanje vašeg posuđa i pribora za jelo

FOTO: Unsplash

Unatoč modernim vremenima u kojima živimo svi se nađemo u situaciji kada svoje posuđe i pribor za jelo jednostavno moramo oprati ručno, zar ne?

Iako su nam danas na raspolaganju sve moguće napredne tehnologije i sredstva za pranje i održavanje posuđa, odnosno pribora za jelo, nerijetko se volimo, ali i moramo vratiti starim navikama. Da, svima nam je najelegantnije sve prljavo posuđe nakon kuhanja i objedovanja ubaciti u perilicu, ali to nekada naprosto nije moguće iz jednostavnog razloga – jer nije baš sve preporučljivo prati u perilici. Pa onda sve te nesretnike koje perilica za posuđe ne može, tj. ne smije okupati, mi trebamo prati na ruke. A kako volimo da nam je i to posuđe blistavo, sjajno i uglancano, imamo nekoliko praktičnih trikova kojima se možete poslužiti kako biste dobili jednak efekt. Krenimo redom.

1. Za početak, porculansko posuđe najbolje je prati u nekoj gumenoj posudi kako se ne bi razbilo. Sve skupa možete potopiti u toploj vodi sa sapunicom koju ste dobili od nekoliko kapljica nježnog deterdženta za suđe Jar. Za pranje svakako koristite mekanu spužvicu, a posuđe čistite vrlo pažljivo i nježno bez primjene sile. Porculansko posuđe nakon čišćenja svakako osušite kuhinjskom krpom.

2. Posuđe od bakra možda nije tako uobičajeno, a ako ga posjedujete onda vjerojatno znate kako ga je s vremena na vrijeme dobro oribati kako biste mu vratili prvobitnu crvenkastu blistavost. Najlakše ga je staviti u sudoper, posuti kuhinjskom solju i zatim preliti octom. Ostavite ga tako da stoji nekoliko minuta i oribajte oštrom stranom spužvice. Istom tehnikom možete se poslužiti i kod emajliranog posuđa.

3. Već svi znamo kako za teflonsko posuđe ne smijemo koristiti nikakva abrazivna sredstva za čišćenje. To je posuđe koje je najčešće jako lako ručno oprati jer je riječ o tavama i loncima koji gotovo nikada ne zagore. Utoliko ih je lakše nakon korištenja i oprati. Tek nekoliko kapi Jara na mekanu stranu spužvice pod mlakom vodom učinit će sve da vaše teflonsko posuđe izgleda uvijek besprijekorno, kao novo.

4. Kako lonci i tave od nehrđajućeg čelika, odnosno inoksa, nemaju neprianjajući sloj teflona ili sličnog materijala, moguće je da vam hrana u njima ponekad zagori. Jedna od najlakših metoda čišćenja jest da u zagorjelu posudu stavite šalicu vode i šalicu alkoholnog octa pa zatim to dovedite do vrenja. Kad ocat i voda proključaju, maknite posudu s vatre i dodajte dvije žlice sode bikarbone. Izbacite potom tekućinu i uz pomoć spužvice za pranje suđa izribajte posudu dok nečistoće ne nestanu. Ova će vam metoda uzeti malo vremena, ali ćete zato svom posuđu osigurati besprijekornu čistoću.

5. Ako ste jedni od onih sretnika koji su od bake naslijedili srebrninu u obliku pribora za jelo, onda ste svjesni da je trebate i održavati. Ako joj želite podariti stari sjaj dovoljno je da napunite posudu toplom vodom i octom pa u nju stavite srebrni pribor za jelo. Ostavite ga neka stoji tako pola sata, pa ga zatim spužvicom lagano istrljajte i osušite krpom. No, u cijelom tom procesu budite oprezni jer treba imati na umu kako je ocat izuzetno snažan i može uništiti metal, pogotovo ako srebro nije dobre kvalitete. Stoga, ne pretjerujte s octom.

6. Kod čišćenja klasičnog pribora za jelo za koji želite da djeluje uglancano, soda bikarbona je jedno od onih učinkovitih sredstava na prirodnoj bazi koje ga ne oštećuje. U dobro zagrijanu vodu dodajte nekoliko žlica sode bikarbone pa u dobivenu tekućinu položite pribor za jelo. Nečistoće bi trebale omekšati, a zatim ih samo lagano istrljajte koristeći staru četkicu za zube. Vaš pribor za jelo ovim će postupkom vratiti svoj sjaj i izgledat će kao nov.

7. Ako imate set kristalnih čaša, vjerojatno već znate da one ne bi smjele ići u perilicu jer se kristal tako može oštetiti. Slična situacija je i s drvenim daskama za rezanje, kao i s noževima. U ovom slučaju strojno pranje ćete svakako zamijeniti onim ručnim. U ovom segmentu su takve stvari vrlo jednostavne, a glavnu ulogu će pak odigrati Jar, deterdžent koji je ne samo pogodan za posuđe, nego će zbog svog sastava čuvati i vaše ruke. Mekana spužvica, nekoliko kapi Jara za pjenicu i pranje može početi. Rezultat će sigurno biti uspješan. I dok ćete čaše i noževe prebrisati potom suhom krpom, daske možete ostaviti da se osuše same na cjedilu.

8. Premda je u nekim situacijama poželjno da ga odmah prebrišete, posuđe ili pribor ostavite da se osuše na zraku kad god je to moguće. Iako se na prvu možda tako ne čini, taj korak igra veliku ulogu u tome koliko je vaše posuđe nakon pranja zaista čisto. Krpa za brisanje posuđa koja je već korištena na sebi zasigurno već ima bakterije koje će se dalje samo prenositi. Umjesto da stalno mijenjate i perete krpe, radije uložite u veliki ocjeđivač za suđe. Također, imajte na umu da je vlaga idealno mjesto za stvaranje plijesni i bakterija, stoga je uvijek bolja opcija ostaviti posuđe da se temeljito osuši na zraku.

9. I za kraj, ne zaboravite redovito dezinficirati i mijenjati spužvicu. Za dezinfekciju spužvice preporučuje se na kraju svakog dana natopiti je u alkoholnom octu pet minuta, a zatim je ostaviti da se osuši na zraku. Također, ovisno o tome koliko često je koristite, trebali biste je mijenjati na tjednoj ili mjesečnoj bazi. U svakom slučaju vodite računa o tome da ona bude maksimalno čista jer ćete tako doprinijeti i čistoći svojeg posuđa.

 

Sadržaj nastao u suradnji s tvrtkom P&G