KUĆANSTVO

Napokon naučite kako pravilno prati posuđe u perilici i održavati perilicu sjajnom i blistavom

FOTO: Castorly Stock

Produljite vijek trajanja svoje perilice posuđa, a posuđe učinite besprijekorno čistim. Evo kako

Pravilno “slaganje” posuđa u perilici jedan je od glavnih uvjeta za kvalitetno pranje, kao i održavanje perilice. Za početak, prije nego što počnete stavljati posuđe u perilicu, svakako s njega prvo isperite ostatke hrane. Što se taj korak bolje provede, to će se suđe bolje oprati i manja je vjerojatnost da će se sustav odvodnje u perilici začepiti.

Iako u perilici zapravo postoji određeno mjesto za pojedino posuđe, vodite računa da čaše i šalice moraju biti postavljene naglavačke kako bi voda okupala njihovu unutarnju površinu, a zatim tekla dolje. Za njih je obično rezervirana gornja ladica perilice. U donju ladicu stavljaju se uglavnom tanjuri velikog i srednjeg promjera. Super je ako su utori za njihovo postavljenje razmaknuti, a ako nisu, nemojte preopterećivati perilicu jer se onda neće dobro oprati.

Nathan Dumlao/Unsplash

Kada govorimo o priboru za jelo koji uključuje velike i male žlice, vilice i noževe, u perilici posuđa za njih je predviđena posebna košara. Pribor izmjenjujte kod ubacivanja i pazite da se žlice ne nalijepe jedne na drugu jer se neće dobro oprati, dok noževe uvijek okrenite prema dolje. Neke perilice uz košaru znaju imati i dodatnu ladicu za položeno stavljanje pribora za jelo i kuhanje. Ondje pak možete slagati dulje noževe, kuhače i slično.

Što se tiče većih posuda za kuhanje, kao što su tave, lonci, plehovi i kalupi za pečenje, oni se uglavnom stavljaju u donji dio perilice. Samo, zbog njihove veličine, pripazite kako ih pozicionirate kako ne biste blokirali mlaznice vode. I naravno, prije svega provjerite je li posuđe i pribor koje stavljate u perilicu uopće namijenjeno za takvo mehaničko pranje.

Castorly Stock

Jedna od ključnih stvari kod pranja posuđa u perilici, ako želite da ono uvijek izađe blistavo i čisto, svakako je i njezino redovito održavanje. Ako vam se pak čini da posuđe nije besprijekorno oprano moguće je da su se mlaznice začepile ostacima hrane i onda ih trebate nježno očistiti. Slična situacija može biti i s odvodom koji se iz istog razloga zbog nagomilane hrane može začepiti, a i filter treba redovito čistiti. Kako biste si znatno olakšali cijeli proces općenito, još jednom podsjećamo, prije slaganja posuđa u perilicu, svakako temeljito uklonite ostatke hrane.

Jon'Nathon Stebbe/Unsplash

No, u strojnom pranju posuđa, kao i u održavanju perilice veliku ulogu igra, naravno, i sredstvo koje koristite. Kapsule Jar Platinum All in One u tome mogu biti vaš saveznik koji uspješno savladava i najzahtjevnije izazove čišćenja kako bi vaše posuđe bilo blistavo čisto. Naime, kada su vam pri ruci kapsule za strojno pranje posuđa Jar Platinum, možete bezbrižno skuhati što god poželite, znajući da će one kasnije očistiti čak i zamašćeni filter kako bi i perilica i posuđe blistali od čistoće. Njihov iznimno topivi omot rastapa se znatno brže nego kod tvrdih tableta pa odmah počinju djelovati.

Osim toga, nevjerojatno su jednostavne za uporabu. Samo stavite kapsulu u pretinac za deterdžent. Nema odmatanja, ni smeća. Ono što će vam se posebno dopasti jest i da ove kapsule sadrže sol i sredstvo za pomoć pri ispiranju, a osigurat će vam i zaštitu stakla te srebrnine. Pomažu i da vaša perilica zadrži čist i svjež miris, ali i u sprečavanju nakupljanja masnoće u odvodnom sustavu te na filterima i raspršivaču vode.