Brexit

Žene u Engleskoj plaćene su 18 posto manje od muškaraca, a uskoro bi ih millijun moglo biti bez posla

FOTO: Instagram (@rebornfromwithin)

Političke promjene imaju velik utjecaj na društvo pa tako i izlazak Engleske iz Europske unije za žene tamo znači smanjenje sigurnosti i manja prava

Pitanje Brexita i izlaska Engleske iz Europske unije možda se doima kao političko pitanje, no ono što se često zaboravlja je koliko velik razmjer vlasti i obveza ima Europska unija prema zemljama članicama te koliko se toga nakon ovakvih situacija mijenja.

Da podsjetimo, Engleska je prije dvije godine referendumom izglasala da ne želi više biti dio Europske unije te izlazi iz pakta. Ujedinjeno Kraljevstvo je uvijek imalo predispozicije odvojenosti od ostatka zajednice, što politički, društveno i vjerski, a sada će to napraviti i službeno.

Osim što će ovo, dakako, mnogo promijeniti stvari kod njih na političkoj i ekonomskoj razini, puno toga se mijenja i za žene koje žive u Engleskoj. Nekoliko je stvari na koje i mi moramo obratiti pozornost da bismo možda postale svjesne da nije nužno loše biti dio ovakve zajednice te koliko zapravo ona utječe na naše živote.

Sigurnost žena je u riziku

Prije svega, Europska unija ima obvezu štititi ženska i ljudska prava, među kojima je i pravo na jednaku plaću, obvezivanje nacionalne vlade da ženama omogućuje plaćeni porodiljni dopust te održavanje sigurnosti na radnom mjestu. Engleska ima dosta dugu povijest s pitanjem ravnopravnosti spolova, a EU i njena društvena struja je na to imala puno utjecaja. Malo je vjerojatno da će se stvari u tom pogledu drastično promijeniti, ali ovime se gubi jedna doza sigurnosti.

Jedno od gorućih pitanja je i sigurnost žena. Za početak, s raskidom ugovora će se granica između Sjeverne Irske i Engleske pojačati, točnije, prijevoz robe će biti otežan i prolazit će kroz više provjera što će i usporiti čitav sistem. Onaj, još gori dio, koji dolazi s pojačavanjem granica je i činjenica da žene, koje su ju prolazile kako bi si omogućile siguran pobačaj, sada to više neće moći napraviti toliko jednostavno. Ovo je posebno opasno za žene iz imigracije te one koje su u nasilnim vezama jer ovo zapravo znači limitiranje njihovih reproduktivnih prava.

Pod pitanje sigurnosti žena možemo staviti i činjenicu da će se njihova prava smanjiti, limitirati, čak i ignorirati posebice zato jer neće postojati tijelo koje će obvezivati vladu na ispunjavanje istih. Tako ženama u Engleskoj sada prijete manje penzije, niže plaće, lošije zdravstvene mogućnosti, a i povećanje neravnopravnosti na mnogim razinama. Europska unija predstavljala je svojevrsnu sigurnost za sve žene koje u njoj žive jer su na neki način imale dodatno tijelo koje je štitilo njihova prava.

Izlaskom iz EU logično je da će doći do ekonomsko gospodarskih promjena kao što je povećanje poreza i uvođenje mjera za smanjivanje deficita. Ono što se pokazalo kroz povijest, u Engleskoj u tim situacijama najviše pate žene, i to manjine. Žene u Engleskoj su već sada u prosjeku plaćene 18 posto manje od muškaraca, a kako se pokazalo analizom Women’s Budget Group, više od milijun žena je u riziku da izgubi posao nakon Brexita. Ovo su samo neki od razloga zašto izlaskom iz EU žene u Engleskoj čeka dosta teških par godina prilagodbe.