VIJEST

Žene iz kustoskog kolektiva BLOK osvojile su nagradu za istraživanje umjetničkog udruženja iz 1930-ih

FOTO: Facebook / Blok

Udruženje umjetnika Zemlja okupljalo je umjetnike od 1929. do 1935. godine, a tim kustoskog kolektiva BLOK istražio je njihovo djelovanje

Ana Kutleša, Ivana Hanaček i Vesna Vuković iz kustoskog kolektiva BLOK osvojile su nagradu njemačke Zaklade Hans i Lea Grundig. Njihov istraživačko-izložbeni projekt ‘Problem umjetnosti kolektiva slučaj Zemlja’ osvojio je nagradu u kategoriji povijest/meditacija.

Projekt istražuje Udruženje umjetnika Zemlja koje je djelovalo od 1929. do 1935. godine, a koje je jedno od prvih primjera organiziranog okupljanja umjetnika na našim prostorima. Udruženje se javnosti predstavljalo putem izložbi u Zagrebu, Puli i Petrinji. Kutleša, Hanaček i Vuković su kroz projekt istražile širi društveno politički kontekst međuratnog razdoblja, ali i pitanje veze članova Udruženja s društvenim pokretima u to vrijeme. Zanimalo ih je na koji način su umjetnici razumijevali društvenu funkciju svoje prakse te kako je kritika autonomije umjetnosti rezonirala u njihovom i širem političkom polju.

Ana Kutleša, Ivana Hanaček i Vesna Vuković
BLOK

Vjeruju kako su mnoga pitanja koja su bila aktualna tada zanimljiva i danas kao pitanje što je to lijeva umjetnost te što je to kolektivno stvarana umjetnost.

Žiri je kao posebnu vrijednost projekta izdvojio da se njihovo djelovanje dodatno istraži i vizualizira kako bi se došlo do uvida pozicija i značaja pojedinih umjetnika i njihove povezanosti sa širim društveno-političkim kontekstom.

BLOK je kustoski kolektiv koji od 2001. djeluje na sjecištu umjetnosti, urbanog istraživanja i političkog aktivizma, a projekti su im zamišljeni i realizirani kao platforme za udruženi rad umjetnika, kustosa, istraživača, političkih aktivista i svih zainteresiranih za politiku prostora, proizvodnju zajedničkog, demokratizaciju kulture te za refleksiju umjetničkih praksi iz perspektive njihovih društvenih i proizvodnih uvjeta.