In memoriam

Tko je bila Mary Quant, modna diva kojoj se pripisuje izum mini suknje i čitavi modni identitet 60-ih

Dokumentarni film koji je o njoj snimila Sadie Frost iduće nedjelje možemo gledati i u Zagrebu

FOTO: afp

Medijima je odjeknula vijest da je umrla modna dizajnerica Mary Quant u 93. godini pa smo se prisjetili nekih crtica iz njezinog života. Mary Quant imala je svega 21 godinu kad je sa suprugom Alexanderom Plunketom Greeneom otvorila vlastitu trgovinu imena Bazaar u londonskoj četvrti Chelsea. Bio joj je to najbolji dotadašnji potez u karijeri jer netom prije studirala je ilustraciju i radila šešire u jednom salonu, no ništa od toga nije bilo previše uspješno niti dovoljno izazovno za njezinu ambicioznu ćud. U to su se doba nosile uske siluete 50-ih, uglađene frizure i ‘pristojne’ duljine suknji do polovice koljena ili malo ispod njih. No, promjene u ulozi žena u društvu već su se počele događati.

Sve više žena već je samostalno radilo, plaćalo vlastite račune, vodilo neovisan seksualni život i bile su u potrazi za nešto slobodnijom odjećom. Među mladim emancipiranim ženama Quant je pronašla svoju nišu. U to je doba kreirala šarene pulovere i haljine A kroja s bijelim ovratnicima koji su postali veliki hit i omogućili joj da dvije godine kasnije otvori još jednu trgovinu na drugoj lokaciji. O njoj je tada pisao i Harper’s Bazaar navodeći da su Quant i Kiki Byrne jedine dizajnerice u Londonu koje su u tom periodu dizajnirale modernu odjeću za mlade žene.

LEGENDA O MINI SUKNJI

Najveći uspjeh u karijeri Mary Quant su donijele mini suknje te ćete često u medijima naići na informaciju da ih je i izumila. No, to baš i nije tako. Originalni izumitelj mini suknje je francuski dizajner André Courrèges što je jasno bilo istaknuto i na velikoj retrospektivnoj izložbi posvećenoj Quant koja je u travnju 2019. otvorena u londonskom muzeju Victoria&Albert. No, Quant nikad nije previše marila za to te je sama tvrdila da izum mini suknje pripada samo djevojkama s King’s Roada, pripadnicama Swinging Sixties pokreta u čijem je središtu bilo oslobođenje ženskog tijela iz krutih formi pedesetih.

Nedvojbeno je, međutim, da je upravo Quant popularizirala mini suknje baš kao i šarene tajice i bob frizuru čime je snažno utjecala na razvoj modnog stila šezdesetih godina. Njezine siluete i frizure kasnije su nosile neke od najprepoznatljivijih figura u modi toga doba među kojima je bila i Twiggy. Twiggy je danas sinonim za šezdesete kada govorimo o modi i pitanje je bi li to i postala da nije bilo Mary Quant.

DUGOTRAJNI UTJECAJ MARY QUANT

“Kad sam ja otkrivena 1966., Mary Quant je već ostavila velik trag na svijet mode. Prije njezinih kreacija, nije bilo odjeće za mlade. Djevojke su se u pedesetima uglavnom odijevale kao njihove majke. Ona je sve to promijenila i zbog toga mi je najveća modna inspiracija”, napisala je Twiggy u tekstu za britanski Vogue 2019. godine. I nije bila jedina na koju je duboko utjecala. Zbog doprinosa modnoj industriji kraljica Elizabeta II odlikovala ju je dvaput, prvo titulom viteškinje (OBE) 1966., onda i titulom dame (DBE) 2015. godine, a 2009. njezina se mini suknja pojavila na službenim poštanskim markama.

Quant je nakon inicijalnog uspjeha s mini suknjom i haljinama A kroja nastavila graditi svoje poslovno carstvo. Ubrzo je pokrenula i liniju šminke koja je danas u vlasništvu jedne japanske tvrtke te je u Japanu neizmjerno popularna. Kasnije se kao i mnogi dizajneri tog doba (posebno Pierre Cardin) razvijala u raznim komercijalnim smjerovima proizvodeći čak i vlastito vino. Uživala je u mirovini i nije se pojavljivala mnogo u javnosti pa nije sudjelovala ni u dokumentarcu Sadie Frost. Blagoslovio ga je njezin sin Orlando Plunket Greene koji se u njemu kratko pojavljuje i daje nam uvid u život majke i svog oca, njenog poslovnog partnera koji je preminuo još 1990. godine.