GIRL POWER

Pretrčala je 402 kilometra i tako postala prva žena koja je pobijedila na teškom ultramaratonu

Nakon 402 kilometra, Maggie Guterl postala je prva trkačica koja je završila i pobijedila na teškom ultramaraton

Big Backyard Ultra jedan je od većih i težih ultramaratona u kojem natjecatelji trebaju pretrčati udaljenost od 6.706 metara u manje od sat vremena, a onda to ponavljati sve dok zadnji natjecatelj ne završi utrku. Prvi put je u toj utrci pobijedila žena, 39-godišnja Maggie Guterl iz Colorada. Sveukupno je pretrčala više od 402 kilometra u nešto manje od tri dana.

Ostaju samo najizdržljiviji

Ova utrka nije uobičajeni ultramaraton te zahtijeva posebnu snagu i izdržljivost od svih trkača. Koncept je takav da natjecatelji preko dana iznova moraju pretrčati udaljenost od 6.706 metara, a preko noći kraću rutu uz kratke pauze. Utrka se održava sve dok ne ostane samo jedan trkač, točnije, dok svi ostali ne odustanu. Guterl je nastupala i prošle godine, no odustala je nakon 289 kilometara i završila na šestom mjestu.

Ove godine je imala novi plan s kojim je znala da će završiti utrku na prvom mjestu. “Svaki put kada sam došla do svog šatora osjećala sam se kao automobil na utrci. Došla bih, legla, a moja ekipa bi mi masirala noge, nahranila me i poslala nazad van. To mi je omogućilo da ostanem fokusirana i bez briga. Kada god mi se činilo da usporavam, na glas bih izgovorila ‘pazi na tempo’ ili ‘fokusiraj se’, a ako bih se spotaknula izgovorila bih ‘pazi na položaj nogu’. Vjerojatno sam zvučala kao luđakinja, ali nisam razmišljala o tome. Pomoglo mi je to izgovoriti. “, izjavila je za Runnersworld nakon utrke.

‘Trčala si za sve žene’

Big Backyard Ultra održava se i preko noći kada trkači imaju vrijeme za spavanje. Dok bi preko dana u šatoru imala vremena oko pet minuta, preko noći bi imala 15, za vrijeme kojih bi mogla odspavati prije nego nastavi trčati. Nakon druge noći ostala su samo četiri trkača, a na kraju su u finalu bili Maggie Guterl i Will Hayward. Trčali su još osam sati, a pri kraju utrke je počeo pljusak. Guterl je završila prva i spremna za 61. krug. Očekivala je još jednu dugu noć pred sobom, no nakon što se vratila u kamp saznala je kako se njen suparnik još nije vratio te da nije uspio završiti posljednji krug.

U utrci su sudjelovale samo tri žene, a ovo je prvi put da je trkačica pobijedila. “Kada sam završila jedan od krugova jedna žena je došla do mene i rekla mi kako sam trčala za sve žene i čitav naš rod. To mi je odzvanjalo u glavi kroz cijelu utrku i činilo se toliko nerealno što sam zaista ostala zadnja stajati.”