PRIČA

Prebolio je karcinom, istrčao 24 maratona, a cilj mu je dokopati se najzahtjevnijeg – na Antarktici

Kristijan Sindik je jedan od onih koji će vas potaknuti da pomičete vlastite granice

FOTO: Privatni album

Kristijan Sindik je jedan od onih koji će vas potaknuti da pomičete vlastite granice

Kristijan Sindik ima 45 godina, živi na relaciji Split – Tivat te organizira Split Maraton već šest godina. Nekad lokalna utrka od 100 do 150 sudionika, postala je internacionalni brend s 4.000 natjecatelja u 2020. Pored toga organizira i triatlonska natjecanja u Crnoj Gori kao začetnik tog sporta u toj državi s 1. Bokeškim triatlonom iz 2012. koji se održao u Tivtu. Na svojem putu preživio je i metastatski karcinom testisa, istog tipa kao i poznatog biciklista Lancea Armstronga. Ispričao nam je sve o svojem putu.

OD FUTSALA DO MARATONA

“Od 2008. se aktivno bavim trčanjem i triatlonom, a do tada sam aktivno igrao futsal u 1. HMNL, pa i za reprezentaciju Hrvatske na Svjetskom sveučilišnom prvenstvu u Finskoj 1996. gdje su nastupale uglavnom A reprezentacije. Paralelno s tim od 1992. do 2012. sam bio i aktivan košarkaški sudac saveznog ranga na A listi”, svoju je priču započeo Kristijan. Zanimalo me kako i kada se dogodio taj transfer u neki drugi sport, a Kristijan mi govori da ga je na to nagnalo gledanje New York Marathona na Eurosportu i samopropitkivanje može li i on to. Pitao se je li to samo za profiće i kakvi su to superljudi. “Objavivši to kolegama s futsala nailazio sam na podsmijehe jer nisam bio baš tip igrača koji trči.” I tako je krenula Kristijanova nova avantura – trčanje i triatlon.

Maraton ti kompletno može promijeniti život

20. rujna 2009. godine je istrčao svoj prvi – varaždinski polumaraton, a prvog dana proljeća 2010. i prvi maraton u Rimu. “Nakon toga nije bilo nazad, jednom kad uđe pod kožu ne izlazi, i trenutak kada prođeš kroz cilj maratona je nešto što se ne može usporediti s nijednim drugim osjećajem u sportu.” Dodaje da govori ljudima koji trče 5, 10 ili 15 kilometara da jednom u životu moraju istrčati maraton, pa da onda sami odluče hoće li nastaviti ili se vratiti na kraće udaljenosti. “Ako mogu prevladati izazove priprema i patnju koja zna nastupiti za vrijeme tih 42,2 kilometra, shvatit će da su spremni za neke stvari za koje su prije mislili da su nemoguće. To im može kompletno promijeniti život.” Tvrdi da sve ono što u maraton uložiš dobit ćeš nazad dok sa životom to često nije slučaj.

ISTRČAO JE 24 MARATONA, A CILJ MU JE ISTRČATI SVIH SEDAM KONTINENATA

Privatni album

“Istrčao sam do sada 24 maratona, od čega bih izdvojio šest velikih maratona – World Marathon Majorse što je posebna čast svakog maratonca. U Hrvatskoj ih je trenutno završilo sedam osoba, a ja sam na putu da ih sve završim po drugi put, što nema nitko ni u Europi.” Nabraja Tokio, Boston, London, Berlin, Chicago, New York i druge i ističe da je za neke od njih dosta teško, gotovo i nemoguće dobiti startni broj zbog kompliciranih i/ili skupih uvjeta.

Ja sam na putu da ih sve završim po drugi put, što nema nitko ni u Europi

Od nekih drugih specifičnih maratona istakao je predivnu Moskvu za koju kaže da mu je najljepši grad na svijetu, jako teški i zahtjevni Jeruzalem, tropsku Havanu, Istanbul kao jedini maraton koji se trči preko dva kontinenta, Beirut kao predivan grad i jednu od kolijevki civilizacije, te Svalbard – norveško otočje u arktičkom oceanu, oko 80. paralele, 1000 km od Sjevernog pola gdje te za vrijeme utrke čuvaju naoružani stražari budući da je omjer polarnih medvjeda i stanovnika 3200 naspram 2800 za medvjede. “Jedan od ciljeva tog tipa je istrčati maratone na svih sedam kontinenata, i uslijed prošlogodišnjih restrikcija taj broj je za sada na četiri, a inače bi bio šest. Preostala mi je Australija (Sydney), Afrika (Marakeš ili Cape Town) te najteži, najskuplji i najteže logistički izvediv Antarktika.”

KARCINOM ISTOG TIPA KAO I KOD BICIKLISTE LANCEA ARMSTRONGA

Privatni album

“Bio je jedan okrugli rođendan jednog mog dragog prijatelja, siječanj 2017. godine, i pozvano je bilo staro društvo s nogometa koje nisam vidio 10-ak godina. I na tom ručku smo onako u zanosu dogovorili da odigramo jednu revijalnu kratku utakmicu sljedeći dan. Na toj utakmici sam iz čiste zafrkancije dobio udarac u nezgodno mjesto. I taj udarac mi je vjerojatno spasio život jer me ponukao da odem na pregled i otkrijem što sam trebao možda i ranije otkriti.” Dijagnosticiran mu je metastatski karcinom testisa, istog tipa kao i kod poznatog biciklista Lancea Armstronga. “Početni šok, nevjericu i buljenje u jednu točku na zidu, ubrzo je zamijenila fokusiranost na rješavanje problema. Zanimljiva činjenica je kronologija tih otkrića i daljnjih procesa. Sve se događalo u tjednu kad je održavan Split Maraton 2017.”

Ponedjeljak, 21.02.

16.30-17.15 Pregled kod urologa, otkriće i dijagnoza.
18:00 Sastanak s 200 volontera i držanje prezentacije u Domu mladih.
19:00 Obavještavanje ostalih članova Organizacijskog odbora da imam rak.

Muk.

Srijeda, 23.02.

Priprema za operaciju.

Četvrtak, 24.02.

Operacija.

Petak, 25.02.

Otpust na kućnu njegu.

Subota i nedjelja, 26. i 27.02.

Dirigiranje Split Maratona iz kreveta.

“Nakon prve operacije prošao sam dva i pol mjeseca iscrpljujuće kemoterapije, te sam tri tjedna nakon nje otišao s kolegama trkačima na Svalbard, taj norveški arktički biser, krstario Arktikom i tamo lagano otrčao 10 km, potpuno ćelav i zelen.” Objašnjava mi da je kemoterapija trebala ubiti stanice karcinoma u limfnim čvorovima gdje se proširio, no nakon povratka sa Svalbarda i nalaza magnetske rezonance ispostavilo se da su oni i dalje prisutni u trbušnoj šupljini. Prevencije radi upućen je na laparoskopsku limfadenektomiju, laički – vađenje tih limfnih čvorova, jednu od najsloženijih operacija u kirurgiji/urologiji te je nakon nje, koja je trajala šest sati, bio 20 dana u bolnici, i izašao krajem srpnja 2017. S 12 kilograma manje, jedva hodajući, ali opet fokusiran da je ovo sve samo test, privremeno zatvorena butiga usred obnove, kako bi rekao Kristijan.

Nakon prve operacije krstario sam Arktikom i tamo lagano trčao, potpuno ćelav i zelen

Već za 20-ak dana se počeo vraćati, iako još bez snage, organizirao je triatlon na Durmitoru, te se u isto vrijeme počeo spremati za New York Marathon koji je istrčao drugi put 3. studenog 2017., samo tri i pol mjeseca nakon izlaska iz bolnice. Od početne dijagnoze do izlječenja, nakon pet mjeseci istrčao je, kako kaže, jedan malo drugačiji maraton koji je opet završio s medaljom oko vrata.

TRČEĆI SPAJA DVA GRADA ZA KOJE JE EMOTIVNO I KORIJENIMA VEZAN

Privatni album

“Kako su prošla, a i početak ove godine najblaže rečeno čudni i neizvjesni što se tiče normalnog života, pa k tome i trčanja, odlučio sam u nedostatku organiziranih utrka, sprovesti u djelo jednu moju davnu želju. U bilo kakvim vremenima i okolnostima uvijek se može naći način za improvizaciju, adaptaciju i iz svega izvući najbolje. Tako i sada. Trčeći spajam dva grada za koje sam emotivno i korijenima vezan. Split i Tivat.”

Ukupna dužina je 295 km, točno 7 maratona, a sve u svrhu prikupljanje sredstava za nabavu infuzijskih volumetrijskih pumpi za odjel dječje hematoonkologije u KBC-u Split. Utrka počinje 4. veljače simbolično na Svjetski dan borbe protiv raka. Rutu možete pregledati ovdje, a akcija traje od 1. siječnja do 1. ožujka 2021. registrirana je pri državnoj upravi uz suglasnost ministarstva zdravstva.

ONO ŠTO MOŽETE NAPRAVITI VI

Svi mi možemo kupiti jedan kilometar po osobi. Na ruti je ukupno 295 kilometara (7 maratona) za koje možete izvršiti uplatu na humanitarni račun odjela dječje onkologije KBC Split. Minimalna cijena jednog kilometra je 100 kuna ili 15 eura za uplate iz inozemstva, a mogu se uplatiti i veći iznosi u skladu s mogućnostima i željama. Možete podijeliti priču na Facebook stranici, možete, naravno, trčati (barem dio rute), anonimno donirati ili nešto po izboru što mislite da je korisno.

Lijepo je kad život piše ovakve priče, a Kristijan je sigurno jedna od osoba čija će vas priča inspirirati da pomognete sebi ili drugima. Ili barem počnete trčati.