FIT

Mnogi od nas intenzivno razmišljaju kako osnažiti imunitet. Poznata nutricionistica odgovorila nam je na najčešće dvojbe

Stres, pušenje, manjak sna, loša prehrana, sjedilački način života samo su neki od razloga zašto slabi naš imunitet. Važno je reagirati i na vrijeme, promijeniti navike te odabrati najbolje suplemente

Snažan imunološki sustav odgovoran je za obranu našeg organizma od bakterija i virusa te igra važnu ulogu u suzbijanju nastanka stanica karcinoma. Znanstvenici su dokazali kako funkcija imunološkog sustava slabi s godinama, a novija istraživanja pokazala su da je taj fenomen u izravnoj vezi s prehranom te da se može usporiti ili čak zaustaviti uz pomoć uravnotežene prehrane. Nekvalitetna prehrana čini nas podložnijima infekcijama, usporava oporavak i potencira simptome koji se javljaju kod disfunkcije imunološkog sustava. Unos energije ima značajan utjecaj na aktivnost imunološkog sustava, a dokazano je kako pothranjene osobe lakše podliježu infekcijama od onih s adekvatnom tjelesnom masom. Imunološki sustav ne voli izrazito restriktivne dijete za mršavljenje, ali mu se ne sviđa ni prekomjerna tjelesna masa. Mnogo je čimbenika koji utječu na imunitet, a uz sve navedeno, svakako važnu ulogu imaju životne navike, stres, pušenje. Nutricionistica Sandra Krstev Barać donosi odgovore na najčešća pitanja i dvojbe o imunitetu.

Kako prepoznati da nam je imunitet oslabljen?

Imunološki sustav koji je rasprostranjen po cijelom organizmu složena je komunikacijska mreža koja nas brani od „napadača“ izvana (bakterija,virusa, parazita, priona), ali i stalno nadzire stanice tijela da nakon grešaka u umnožavanju ne bi krenule put zloćudnosti ili napadanja vlastitog tkiva. Izostanak ili slaba reakcija imunološkog sustava nakon dodira s vanjskim invadorom može se manifestirati na tri načina: kao imunološka tolerancija specifičnog „agresora“, imunosupresija i imunodeficijencija. Te nedostatnosti imunološkog sustava su popratne pojave nekih stanja, bolesti i načina liječenja, ali mogu biti i nasljedne bolesti s nedostatnim razvojem pojedinih dijelova unutar sustava. Uslijed oslabljelog imuniteta mogu se javljati opetovane upale, kronične infekcije i nedovoljno ozdravljenje organizma. Simptomi mogu biti kašalj, temperatura, mršavljenje, bijele naslage na sluznici usne šupljine, ponavljane upale uha, povećani limfni čvorovi, ponavljane infekcije gljivicama i povećana slezena.

Može li se pad imuniteta prevenirati?

Funkcija imunološkog sustava slabi s godinama pa su napori mnogih istraživača usmjereni ka otkrivanju promjena imunološkog sustava povezanih sa starenjem. No, osim starenja, neželjeno djelovanje na imunološki sustav mogu imati i mnogi drugi čimbenici, primjerice prekomjerno uzimanje alkohola i kave ili teški metali poput kadmija, žive i olova. Treba imati na umu i da pothranjene osobe lakše podliježu infekcijama pa se stoga, kao prevencija pada imuniteta, ne preporučuju izrazito restriktivne dijete za mršavljenje. Kako su crijeva važan faktor našeg obrambenog sustava, potrebno je održavati ravnotežu crijevnih bakterija jer se na taj način sluznica štiti od virusa, bakterija i spora gljivica. Također, važno je smanjivati rizik nastanka prenadraženog crijeva raznim uzrocima, a osobito primjenom kemoterapije i antibiotika.

Koliko nam mogu suplementi pomoći za podizanje i održavanje imuniteta?

Iako se multivitaminski pripravci često smatraju tek dobrim marketinškim trikom, postoje dobro postavljena istraživanja koja ukazuju na jasnu korist ovih pripravaka. Dobar dodatak prehrani koji sadrži sve potrebne nutrijente u adekvatnim dozama korisna je pomoć kod prevencije nedostataka i optimiranja prehrane te u jačanju imuniteta, a istraživanja su pokazala da najviše koristi kroničnim bolesnicima i osobama starije dobi.

Koji su najučinkovitiji preparati za podizanje imuniteta?

Postoji cijeli niz preparata od pojedinačnih vitamina i minerala s antioksidativnim učinkom do ekstrakta češnjaka, korijena đumbira, probiotika, propolisa i svi su oni učinkoviti u jačanju imuniteta, osobito u osoba čija je prehrana jednolična i neredovita. Svakako valja izdvojiti Echinaceu kojoj su brojna klinička ispitivanja dokazala da djeluje snažno imunomodulacijski, ublažava bol, smanjuje upalu te ima antivirusno i antibakterijsko djelovanje.

Kako procijeniti kada ih treba uzimati ?

Jednolična prehrana i razdoblja pojačanog stresa i napora, kao i praćenje redukcijskih dijeta razlog su za uzimanje potpore u vidu pripravaka za jačanje imuniteta. Većina proizvoda djeluje preventivno, ali mogu pomoći i kada simptomi već nastupe u smanjenju njihovog trajanja i inteziteta poput vitamina C ili Echinacee.

Bi li takve preparate bilo dobro uzimati kontinuirano tijekom cijele godine kako bismo uvijek održali imunitet u punoj snazi?

Za većinu dodataka prehrani vrijedi pravilo da ih se uzima 2-3 mjeseca, a onda valja uzeti pauzu. Važno je i živjeti što zdravije, što podrazumijeva raznovrsnu prehranu, vježbanje, hidratacija tijela te dovoljna količina sna.

Supradyn® IMUNO je dodatak prehrani koji se uzima kao podrška imunitetu u razdoblju povećanih fizičkih ili psihičkih opterećenja te u stanjima kada naše tijelo ima povećane potrebe za hranjivim tvarima (npr. ujuesen i zimi) koje imaju ulogu u djelovanju imunološkog sustava. Sadrži četiri moćna sastojka – vitamin C, cink, propolis i ehinaceu.

Koji suplement odabrati

Supradyn® IMUNO sadrži ECHINACEA COMPLEX®, kojeg ekskluzivno proizvodi Bayer. Kompleks sadrži ekstrakte biljke ehinacee (Echinacea angustifolia DC. i Echinacea purpurea (L.) Moench.) te je posebno titriran da se poveća koncentracija aktivnih biljnih tvari. Ekstrakt je standardiziran na fenolne spojeve (titriran na najmanje 4 %) i na polisaharide (titriran na najmanje 15 %). Vitamin C i cink, koji su prisutni u dodatku prehrani Supradyn® IMUNO antioksidansi su te doprinose zaštiti stanica od oksidativnog stresa. Cink i vitamin C doprinose normalnoj funkciji imunološkog sustava, a vitamin C doprinosi normalnoj psihološkoj funkciji te smanjenju umora i iscrpljenosti. Propolis je tvar koju proizvode pčele. Njime štite svoju košnicu od vanjskih utjecaja.

Kako konzumirati Supradyn® IMUNO

Primjeren je za odrasle i djecu od 14 godina nadalje, a preporučena dnevna doza je 1 ili 2 vrećice dnevno, ovisno o potrebama vašeg organizma. U stanjima kada naše tijelo ima povećane potrebe za hranjivim tvarima (npr. zimi) koje imaju ulogu u djelovanju imunološkog sustava, uzmite 2 vrećice dnevno. Preporučeno vrijeme uzimanja je do 7 dana.

U razdoblju povećanih fizičkih ili psihičkih opterećenja, preporučuje se uzimati 1 vrećicu dnevno do 14 dana. Ako je potrebno, nakon 14 dana pauze možete ponoviti ciklus uzimanja.

Dodatak prehrani nije nadomjestak ili zamjena uravnoteženoj prehrani. Preporučuje se uzimanje dodatka prehrani u okviru raznovrsne i uravnotežene prehrane te zdravog načina života.

L.HR.MKT.08.2020.3586