FOTO: Alma Štrkljević

Kako sam od djetinjstva u Splitu preko studija povijesti umjetnosti stvarala brend nakita koji je osvojio Vogue

Selma Štrkljević Mravak o životnom putu od djetinjstva u splitskom kvartu Spinut do stranica magazina Vogue

S1 Intervju

Kako sam od djetinjstva u Splitu preko studija povijesti umjetnosti stvarala brend nakita koji je osvojio Vogue

Selma Štrkljević Mravak o životnom putu od djetinjstva u splitskom kvartu Spinut do stranica magazina Vogue

FOTO: Alma Štrkljević

Brend nakita Little Wonder bio je jedan od prvih u Hrvatskoj koji je dokazao da ne trebate imati skupu lokaciju, trgovinu uređenu dizajnerskim komadima niti elitnu klijentelu da biste uspjeli. Njegova osnivačica Selma Štrkljević Mravak nakit je počela izrađivati prije 10 godina od lana i kože te ga je umjesto u kakvoj galeriji ili multibrend trgovini odlučila plasirati na Facebooku.

Prije 10 godina to je bilo poprilično neobično jer kultura kupovanja preko društvenih mreža još nije bila sasvim formirana, a o infrastrukturi koja nam danas omogućuje da kupujemo direktno s Facebooka i Instagrama mogli smo samo sanjati. Povodom velike obljetnice njenog brenda koji je u međuvremenu doživio velike uspjehe kako u Hrvatskoj tako i u inozemstvu, razgovarale smo o njenom djetinjstvu u Splitu, školovanju i putu do onoga što danas znači Little Wonder.

ODRASTANJE U OBITELJI OBRTNIKA SA SENZIBILITETOM ZA UMJETNOST

“Rođena sam 1984. godine u Splitu, a odrasla sam u splitskom kvartu Spinut”, započinje Selma priču o svom djetinjstvu. “Mogu reći da sam imala sretno djetinjstvo, vječno okružena s puno familije, sestrama i prijateljima iz ulice s kojima sam se puno igrala vani. Spinut je centralniji kvart u Splitu, u blizini Poljuda, Marjana i plaže Šore. To su bili neki od punktova gdje smo se mi kao djeca igrali uz povremena istraživanja Dioklecijanove palače i ‘ukletih’ brodova u lučici Šore. Dosta vremena sam provodila i u izviđačima čiji sam član bila dugi niz godina tako da su izviđači defitinivno obilježili moje djetinjstvo i formativne godine.”

Selma u svom domu u Splitu 2020.

Selma je rođena u izuzetno kreativnoj obitelji. Majka i baka bavile su se pletenjem, otac je slikao i izrađivao makete brodova s velikom posvećenosti detaljima, a ona i njene dvije sestre također se bave kreativnim poslovima. Selma dizajnira nakit, Emina odjeću za brend Chicks on Chic dok se Alma bavi fotografijom.

Sjećam se s koliko je strpljenja otac radio te svoje brodove prepune sitnih detalja, čak je jedra šio sam pa ih močio u razrjeđenu kavu da bi dobila potrebnu patinu

“Moja baka i mama bile su obrtnice i bavile su se pletenjem te su u našem stanu imale svoju radionicu u kojoj su plele od jutra do mraka. Sjećam se i danas nekih bakinih modela i krojeva, divne stvari su radile mašinski, a potom sve to ručno obrađivale. Tata je pak na krovu zgrade imao svoj mali studio gdje je slikao ulja na platnu i radio makete drvenih brodova koje su mi i danas fascinantne. Sjećam ga se s koliko je strpljenja radio te svoje brodove prepune sitnih detalja, čak je jedra šio sam pa ih močio u razrjeđenu kavu da bi dobila potrebnu patinu. Sve smo to sestre i ja upijale od malena tako da nije ni čudo da smo sve tri završile u kreativnim vodama. Meni je uvijek bilo normalno, da ne kažem potrebno, raditi nešto svojim rukama.”

ŽIVOT U ZAGREBU I PRVI KORACI LITTLE WONDERA

Selma je osnovnu i srednju školu završila u Splitu, a onda je 2002. preselila u Zagreb. Magistrirala je talijanistiku i povijest umjetnosti (‘Umjetnost je neka konstanta u mom životu i uvijek sam joj se vraćala’, prisjeća se), a onda se sasvim spontano dogodio prvi susret s nakitom.

“Kako sam studirala povijest umjetnosti i dosta sam vremena provodila učeći i prevodeći i stalno sam bila u nekoj teoriji zapravo mi je nedostajao taj dio da se izrazim kreativno, da napravim nešto vlasitim rukama. Jako me privlačio produkt dizajn i kiparstvo, a dizajn nakita zapravo objedinjuje ta dva područja jer ja nakit doživljavam kao malena umjetnička djela koja uz svoju ljepotu moraju biti i funkcionalna i nosiva.” Pred kraj studija tako se, kaže, dala malo više u izradu nakita. “Tada je bio popularan nakit od tkanine te sam tada 2010. godine izradila prve ogrlice od lana s etno detaljima i kožne ogrlice Wild Child s metalnim komponentama.”

Na nagovor mlađe sestre objavila je neke od tih radova na Facebooku, dobila pozitivne reakcije i upite za kupnju i tako je cijela priča krenula. “Little Wonder nikad nije bio projekt već se dogodio spontano iz velike želje za stvaranjem. Brend se razvijao postupno, a kako je vrijeme odmicalo shvatila sam da je to ono što želim raditi za život i moram biti iskrena da sam se nadala da će izrasti u ovo što je danas.”

OD OTVARANJA KRUGA DO STRANICA MAGAZINA VOGUE

U 10 godina otkad je Little Wonder osnovan puno se toga promijenilo, a Selma kaže da je za nju sve to jedno predivno putovanje sa svojim usponima i padovima. Nakon studija i osnivanja brenda u Zagrebu, odlučila se vratiti u rodni Split gdje su se pak rodile neke nove ideje i projekti vrijedni pažnje. Sa svojim prijateljicama dizajnericama Margitom Videtić i Katarinom Bilan te sestrom Eminom Štrkljević, Selma je otvorila Designer Store Krug. Radi se o trgovini u kojoj možete naći nakit Little Wondera, odjeću Emininog i Margitinog brenda Chicks on Chic, Katarininog brenda Dott kao i keramiku Katarinine sestre Martine Bilan poznatije pod imenom Dunja Ignis.

Krug zajedno vode već sedam godina, a osim što nude jedinstvenu ponudu za turiste, neizmjerno je važno što kolektivno njeguju lokalnu proizvodnju i razvoj autentičnih kreativnih ideja. Ljubav prema poslu, kaže Selma, u svemu je tome ostala netaknuta, a promijenio se tek pristup radu, poslovanju i tehnikama što je vrlo važno za posao koji raste.

Vozila sam se prijateljicom u Zagreb i ugledala mail naslova Vogue&Little Wonder. Javili su mi se za feature u njihovoj sekciji Vogue recommends

“S godinama se moj pristup radu mijenjao i premda je svaka kolekcija dio mene i moj rad shvaćam dosta osobno ipak je to posao i kao takav treba ga shvatiti krajnje ozbiljno. Bitno je znati organizirati si radno i slobodno vrijeme što nije uvijek lako. Nije dovoljno samo dobro izdizajnirati i izraditi neki komad nakita, bitno ga je znati i dobro prezentirati i plasirati na tržište. S godinama sam se educirala i naučila neke nove tehnike u izradi nakita te sam ih implementirala u svoj rad tako da su novije kolekcije sve sofisticiranije što je po meni neki logičan slijed i razvoj. Kako se ja mijenjam i sazrijevam tako i moj brend raste skupa sa mnom.”

Selma na portretu koji je snimila njena sestra Alma 2020.

Zahvaljujući takvom pristupu i otvorenosti prema novim idejama i tržištima, Little Wonder se može pohvaliti uspjesima o kojima sanja gotovo svaki dizajner kao što je primjerice objava na stranicama magazina Vogue. “Baš se sjećam tog trenutka”, priča Selma. “Vozila sam se prijateljicom u Zagreb i ugledala mail naslova Vogue&Little Wonder, što da kažem bila sam van pameti od sreće tada. Javili su mi se za feature u njihovoj sekciji Vogue recommends.

NOVE IZLOŽBE, NOVA TRŽIŠTA

Tijekom godina Little Wonder je dobio razne ponude za objave u poznatim svjetskim časopisima i ponude za razne izložbe i showroomove. “Izdvojila bih izložbu Complete Parts koja se održala u galeriji Shin na Manhattanu 2014. godine kad sam izlagala među 49 dizajnera iz 21 zemlje iz cijelog svijeta. Iste godine izlagala sam na Brands&Signs izložbi u sklopu ljubljanskog mjeseca dizajna, a posebno mi je draga i izložba na Danu D u Zagrebu kada sam izlagala kolekciju Connection koja je nastala u suradnji s modnom dizajnericom Vedranom Mastelom.”

A sljedeća važna izložba na koju Little Wonder odlazi jedna je od u Europu. “To je izložba suvremenog nakita Artistar Jewels koja se održava u prestižnoj palači Bovara za vrijeme Milano Jewelry Weeka u srcu Milana. Jako sam sretna što ću biti dio te priče.”

Selma mi otkriva i želju da se predstavi pariškoj publici tijekom Tjedna mode te dodaje da planira i dalje učiti, rasti i razvijati se kako privatno tako i poslovno. Jer kaže da se od dizajna u Hrvatskoj može dobro živjeti, ali samo uz puno rada, ljubavi i predanosti poslu (“Posao dizajnera je slojevit te ako nisi dio nekog tima moraš biti spreman na puno rada.”)