Hrana i emocije

Kad sam gladna nisam svoja, a stručnjaci sada tvrde da je ljutnja zbog gladi zapravo legitiman osjećaj

Nutricionistica Sophie Medlin kaže da glad i bijes aktiviraju isti hormoni

Glad je vrlo zeznuta stvar. Ona nije samo osnovna ljudska potreba već nas tjera i na neke prilično sramotne stvari. Moram priznati da se ne ponosim time što sam se dosta puta izderala na mamu, dečka ili čak jadnoga mačka jer je pozadina moje ljutnje i živčanoće bio prazan želudac.

Glad popraćena ljutnjom toliko se često javlja kod ljudi da je dobila posebnu definiciju u svakodnevnoj komunikaciji. Ameri je nazivaju ‘hanger’, što je kombinacija riječi hungry (gladan) i anger (ljutnja). Iako se taj termin ne spominje u znanstvenim istraživanjima, profesorica nutricionizma Sophie Medlin kaže da itekako postoji poveznica između gladi i osjećaja ljutnje.

Zašto smo ljuti kada smo gladni?

U intervjuu za BBC Radio 4 otkrila je da znanost dugo povezivala razdražljivost s glađu, ali smo zahvaljujući utjecaju društvenih medija spojili te dvije riječi i dobili termin za specifičan osjećaj. No, zašto se on uopće javlja?

Naime, kada nam šećer u krvi padne, razina hormona kortizola i adrenalina naglo poraste. Otpuštanje tih hormona, napominje Medlin, može utjecati na mozak zbog izlučivanja neuropeptida koji kontroliraju kemikalije u mozgu.

Glad narušava sposobnost koncentracije

Čini se da su one koje aktiviraju glad iste one koje potiču bijes i impulzivno ponašanje (to nam mnogo toga govori). Osim toga, Medlin kaže da nam smanjena razina glukoze u mozgu kada smo gladni otežava kontrolu nad emocijama i sposobnost koncentracije (a zato onda nekada ne mogu napisati niti prvu rečenicu teksta).

Sve u svemu, nije dobro biti gladan. Prije sam imala naviku ništa ne jesti do podne, ali sada moram jesti čim dođem na posao. Ne pada mi na pamet da mučim svoje tijelo i ne dajem mu energiju, a zahtijevam ga da radi. A sad idem pojesti. Zaslužila sam.