INTERVJU

Anja Strelec je novinarka, redateljica, kamermanka i montažerka u Bruxellesu. Ispričala nam je svoj put

FOTO: Facebook: Privatni album

Varaždinka Anja Strelec već nekoliko godina u Bruxellesu gradi karijeru. Za S1 ispričala je kako je tekao njezin put

Za Anju Strelec sa sigurnošću možemo reći da je one woman band kada govorimo o profesiji u kojoj se profilirala. Osim što je maherica u novinarstvu, režiji, snimanju i montaži, Anja tečno govori engleski, španjolski i francuski te razumije nizozemski. Osim navedenog aktivno se bavi fotografijom od koje je, kako kaže, i krenuo njezin put.

“Sve je krenulo s fotografijom, vrlo rano, tamo negdje u 5. razredu osnovne škole. Bila sam na nekoliko državnih natjecanja, imala sam nekoliko izložbi, što samostalnih što grupnih i u to vrijeme sam se intenzivno bavila njome.” Nakon srednje škole upisuje novinarstvo na Fakultetu političkih znanosti u Zagrebu i završava smjer televizija te odnosi s javnošću. Tijekom fakulteta zanima se za dokumentarne filmove i tu otkriva svoju ljubav prema audiovizualnoj umjetnosti kao i filmskoj industriji koja se samo nadovezala na fotografiju.

ODLAZAK U ARGENTINU ZBOG PRVOG POSLA

Spletom okolnosti nakon fakulteta Anja dobiva posao u Argentini, koji odmah prihvaća. Nekoliko mjeseci je držala satove hrvatskog jezika našim ljudima i to navodi kao super iskustvo. “Obišla sam nekoliko gradova i naučila sam španjolski, to je za mene bila velika škola i tada sam imala 22 godine.” Nakon toga s 23 godine dobiva staž u Bruxellesu koji traje 10 mjeseci, u španjolskom regionalnom uredu koji se bavi audiovizualnim projektima međunarodnim projektima europske komisije i počinje učiti francuski.

“Otišla sam onda u Francusku završiti francuski jezik upisala magisterij na državnom fakultetu Paul Valery III u Montpellieru, na jugu. Dobila sam stipendiju, naravno, te usavršila audiovizualnu i filmsku produkciju. Nakon toga upisujem režiju u francuskom gradu Toulouse gdje sam se okušala na nekoliko igranih i dokumentarnih filmova.”

POVRATAK U HRVATSKU NA PROJEKT DAMIN GAMBIT I PONOVNI ODLAZAK

Vraća se u Hrvatsku, dobiva posao na HRT-u, točnije na emisiji Damin Gambit urednice Elizabete Gojan. Radi kao novinarka i istraživačica, a paralelno radi u produkcijskoj kući kao redateljica vlastitih dokumentarnih filmova. “U razdoblju od 3-4 godine napravila sam tri dokumentarna filma, kratkometražne i srednjometražne, koji uglavnom propituju socijalnu tematiku.”

HOME IS WHERE MY AGE IS / STARCI from Restart on Vimeo.

Filmovi “Starci” i “Hudo vreme” su bili dobro prihvaćeni na festivalima, a dobili su i nagrade za kratki film na filmskom festivalu Luksuz u Sloveniji, filmskom festivalu Tripoli u Libanonu i na internacionalnom filmskom festivalu u Portugalu. Tu usavršava rad s kamerom i montažom, posvećuje se audiovizualnom projektima i razmišljala o ponovnom odlasku iz zemlje i radu u međunarodnoj okolini.

Bruxelles je bio logičan izbor, raspitala se i saznala od frendova da je audiovizualna scena ondje jaka, a kako govori tečno engleski, francuski i španjolski, izbor je pao ponovno na Belgiju. “To mi je bila jako dobra odluka, stvarno ima puno posla u mojoj struci. Sada je četiri godine ondje, radi kao samo zaposlena i ondje je prijavljena. Radila je na nekoliko jako velikih projekata kao što su Google Creative Laboratory, Next, BBC, ICF.

“Stvari funkcioniraju tako što vam agencije pristupe s idejom koju imaju, a vi trebate iznijeti projekt od početka do kraja ako imate sve potrebne kvalifikacije. Radim za nekoliko odjela europske komisije; energija, transport i znanost, a radim jako puno i s odjelom koji je vezan uz razvoj trećih zemalja.”

SNAŽNA VEZA S AFRIKOM, IZLOŽBA FOTOGRAFIJA U BRUXELLESU I FILM

Afriku je samo ove godine posjetila tri puta, točnije Eritreju, Ganu i nedavno Gvineju gdje je imala priliku držati audiovizualne radionice europskim delegacijama koje rade u Africi. “Stvarno sam se naputovala, prošla sam cijelu Europu od Švedske do Makedonije, nekada se znalo dogoditi da u tri tjedna promijenim deset zemalja.”

Ponovno se intenzivno bavi fotografijom, imala je izložbu u Bruxellesu prije godinu dana, a radovi su uključivali briselske motive. Osim nabrojanog Anja radi i za flamansku televiziju, program Bruzz International gdje radi na emisiju od 13 minuta koja izlazi svake nedjelje. Tematika su stranci u Bruxellesu, portreti umjetnika,znanstvenika, kulturni događaji i slično. “Emisija je jako zanimljiva i super mi je da sam dio te ekipe.”

Where have all the smiles gone – trailer from Anja Strelec on Vimeo.

Selektor je na jednom belgijskom filmskom festivalu, a prije dve godine dobila je priliku da radi na dokumentarcu u Nepalu. “Trenutno je film na čekanju zbog financija, ali isto jedno genijalno iskustvo, tema su migrati u Nepalu i njihova problematika. Ne mogu dalje od društva i socijalne tematike, ali radila sam i neke korporativne stvari. To tako ide.”

O ŽIVOTU U BRUXELLESU

Bruxelles je multikulturalni grad u kojem živi više 60 posto stranaca, tamo se nitko ne osjeća da možda ne pripada, kao što je to bio slučaj u Francuskoj. “Belgija je puna stranaca i svi su više ravnopravni. Ostala bi tu još neko vrijeme dok ima ovoliko posla, sada sam u poziciji da mogu birati projekte koji mi više odgovaraju. U početku se Anja nudila poslodavcima, ali sada je situacija obrnuta. LinkedIn i Instagram su odlične platforme da te pronađu i angažiraju za posao.

“Jako sam sretna što radim posao koji volim i zapravo sam stalno okružena filmom, fotografijom ili videom.” Isto tako pohodi kulturne evente, istražuje još neistražene dijelove grada, pliva i svira gitaru za gušt. “Odgovara mi ta multikulturalna strana Bruxellesa, on je kao mali New York.” Pa, Anja je genijalna.