INTERNET

Znate li razaznati prave mailove od lažnih? Postoji kviz koji će vam to reći

FOTO: Screenshot

Osmišljen je novi kviz uz pomoć kojeg možete saznati koliko ste pronicljivi na internetu i koliko vas je lako prevariti. Ja sam se razočarala u svoj rezultat

Dobro se sjećam svih onih mailova kad sam tek krenula koristiti internet, u kojima me nigerijski princ tražio da mu uplatim novce i onda ću ja zaraditi milijun dolara. Vremena su se dosta promijenila i mogućnosti prevare na internetu su postale mnogo inovativnije i dosta teže za prepoznati.

Modernim rječnikom, phishing je jako čest u današnje vrijeme jer je zapravo mnogo lakše prevariti nekoga na internetu i stvoriti lažni mail, post ili slično. Upravo iz tog razloga je tvrtka Alphabet subsidiary Jigsaw osmislila kviz uz pomoć kojeg možete provjeriti svoje znanje i pronicljivost lažnih mailova.

Osam pitanja uz objašnjenja

Kviz vas vodi kroz osam pitanja u kojima se prikazuju najčešći slučajevi phisinga dok neki nisu lažni, već prikaz pravih mailova kojih se ne bi trebali bojati. Super je što vam i prikažu točno na što trebate obratiti pozornost ubuduće kako biste znali koji su mailovi pravi, a koji fejk. Odlučila sam i sama iskušati svoje znanje.

Prvo pitanje vam prikazuje mail u kojem vam netko šalje docx dokument. Kao i svakom, pita vas se je li pravi ili lažan. Navode također da možete pogledati URL linka tako da dugo držite na njemu i na taj način ćete saznati je li link pravi ili ne, točnije, gdje vodi. Link vodi na drive–google.com. I tako je nastala moja prva pogreška jer sam mislila da se radi o pravom linku. Premda se URL čini kao da je pravi, zapravo se radi o lažnom što mnogi hakeri znaju slati.

Iduća poruka stiže vam od noreply@efacks.com te nudi da pogledate sadržaj faksa online. Osim što nisam sigurna jesam li ikada u životu primila mail od faksa, nekako mi se činilo lažno zbog adrese, a i bila sam u pravu. Naveden je lažni mail, a i kad dugo držite na linku možete vidjeti da vodi na neki random mail.

Treće pitanje je mail sa tekstom Sjećaš li se OVE SLIKE, a tekst ‘ove slike’ je dio linka. Automatski mi je reakcija bila da je lažno što sam i pogodila jer se radi o lažnoj domeni, a i navode kako nikad nije dobro otvarati linkove od osoba kojih se ne sjećate.

Idući mail je dosta čest, a govori vam da trebate upgreadati svoj Dropbox. Na prvu izgleda sasvim normalno, ali se lako zapitate je li zaista tako. Na kraju sam bila toliko sumnjičava da sam krivo odgovorila i rekla da je lažno dok se radilo o pravom mailu.

U nastavku se prikazuju mailovi koji stižu od osoba s završetcima org., PDF fajlovima te obavijestima da netko pokušava ući u vaš račun. Taj me posebno zbunio jer je URL no-reply@google.support, ali eto, niti taj nije pravi. I tu sam pogriješila. Zadnje pitanje je prikaz maila koji jako često dobivam, a to je kada neka aplikacija ili stranica traži pristup mojim mailovima, postavkama ili slično. U pravilu bez gledanja pritisnem ‘dopusti’, no čini se da bi se tako mogla lako zeznuti. Prilikom dobivanja takvih mailova, važno je saznati na koji link vodi stranica koja vas traži pristup i po tome ćete znati je li legitimna ili lažna.

Sve u svemu, na polovicu pitanja sam odgovorila točno, što znači da možda i nisam najsigurnija na internetu i da sam do sada imala više sreće nego što sam pazila. Aplikaciju možete isprobati i sami OVDJE (bez brige, link je pravi. Ili?)