FILM

Zahvaljujući inovativnim tehnologijama filmski sadržaj konačno je dostupan i osobama s oštećenjem vida

FOTO: Samir Cerić Kovačević

I osobe s oštećenjem vida sada mogu uživati u filmu

Odrasle osobe s oštećenjem vida kao i slijepa i slabovidna djeca i mladi, imaju jednako pravo na dostupnost kulturnih sadržaja i slobodu umjetničkog i medijskog izražavanja kao videće osobe. U Hrvatskoj živi 511.281 osoba s invaliditetom (12.4 posto ukupnog stanovništva) od kojih je 27 092 (5.3 posto) osoba s oštećenjem vida (Izvješće o osobama s invaliditetom u Republici Hrvatskoj – HZJZ za 2018. godinu).

Premda, sukladno Nacionalnoj strategiji izjednačavanja mogućnosti za osobe s invaliditetom od 2017. do 2020. godine u području djelovanja broj 10. Sudjelovanje u kulturi je kao mjera broj jedan navedeno: “Osigurati osobama s invaliditetom veću dostupnost svih sadržaja vezanih uz kulturni život zajednice namijenjenih svim drugim građanima” i prema članku 27. Opće deklaracije o ljudskim pravima “Svatko ima pravo sudjelovati u kulturnom životu zajednice, uživati u umjetnosti i sudjelovati u znanstvenom razvoju i njegovim koristima”, to zajamčeno pravo u Hrvatskoj, u stvarnosti do danas nije u potpunosti zaživjelo.

Dolaskom u Hrvatsku inovativne mobilne aplikacije MovieReading osigurana je inkluzija i pristupačnost filmova, serija i ostalih audiovizualnih sadržaja odraslim osobama i djeci s oštećenjem vida. Aplikacija MovieReading sadrži audiodeskripcije odabranih filmova a radi po sistemu prepoznavanja odnosno sinkronizacije audiodeskripcija s odabranim filmom. Dakle, omogućuje slušanje opisnih scena – audiodeskripcija bilo kojeg pristupačnog filma koji se prikazuje na bilo kojoj platformi; u kinu, na televizoru ili online. Potreban je samo pametni uređaj i slušalice te publika može samostalno uživati u filmskim čarima.

Ovaj projekt je realizirala udruga Pari Pikule koja se bavi promicanjem kulture, filma i umjetnosti te kroz aktivnosti organizacije filmskih festivala, kreiranja filmskih programa i kino distribucije kontinuirano radi na razvoju publika i dostupnosti audiovizualnih djela.

Tina Hajon i Nina Obuljen Koržinek

“Misao vodilja nam je bila da filmska kultura mora biti dostupna svima, stoga je ovaj projekt bio od velike važnosti za sve nas. U suradnji s Hrvatskim savezom slijepih organizirali smo edukativne radionice, koje će voditi Antonio Pavlović, izvršni direktor Centra za audiodeskripcije za korisnike aplikacije. Sretni smo da će aplikacija MovieReading biti od pomoći, i da kultura postaje dostupnija”, rekla je Tina Hajon, autorica i producentica projekta.

Projekt je podržala i ministrica kulture, Nina Obuljen Koržinek, koja je tom prilikom izjavila: “Posebno veseli realizacija projekta “Film koji uključuje” i aplikacije MovieReading, koja omogućuje slijepim i slabovidnim osobama iskustvo “zajedničkog” gledanja filmova i drago nam je što se tehnološkim dosezima može poboljšati kvaliteta života osoba s invaliditetima.”