DIZAJN INTERIJERA

Vodimo vas u jedan moderni novouređeni stan u Splitu ispunjen biljkama. Vlasnica ih ima preko 60

Iza projekta stoji arhitektica Mira Burazin iz studija M14N

FOTO: Maksim Bašić

Arhitektica Mira Burazin iz studija M14N ispričala nam je sve o nastajanju ovog životnog prostora u Splitu za jednu investitoricu

Umirujuće boje, lako za održavanje, prozračnost, ali mali budžet, samo su neki od inicijalnih elemenata na koje se vlasnica stana u Splitu referirala prije njegovog preuređenja. Kako bi ipak dobila ono što je zaželjela svoje povjerenje dala je u tom procesu arhitektici Miri Burazin iz studija M14N koja je u svemu tome imala između ostalog, jedan izniman zadatak – uklopiti preko 60 biljaka investitorice koja je njihova velika obožavateljica.

Kako nam Mira priča, tlocrt stana ostao je isti, ali je drugačijim odabirom namještaja postao puno funkcionalniji. Naime, prije ondje nije postojao blagovaonski stol, nego samo šank. Osim toga, mijenjala se podna obloga, stavljene su pločice radi lakšeg održavanja, a pritom su promijenjene i instalacije.

Nešto staro nešto novo

Arhitektica govori kako su radovi trajali oko pet tjedana umjesto dogovorenih četiri, no da je u procesu bilo zbilja svega. Kuhinja se tako prepravljala od strane stolara. Promijenile su se gornje vratnice dok su donje ostale iste radi uklapanja u budget. Stigla je nova radna ploča, na zidu staklo, kao i nove ručkice da se slažu s novim elementima, a nadodan je i element šanka kako bi se povećala postojeća mala radna ploha i ograničenost spremišnog prostora. Pridodana je i nova rasvjeta, ali i nova boja na zidu. Što se pak tiče kupaonice ona je ostala nepromijenjena, a koju vlasnica ipak planira renovirati u bližoj budućnosti. No, za svježiji dojam dogodile su se i ondje nova rasvjeta te ogledalo.

Kod zahvata po pitanju spavaće sobe, ona je svježe obojena, a našao se tu i novi krevet. Dovučene su i instalacije za TV, utičnice u blizinu kreveta, dok je postojeći ormar ostao. S obzirom na to da je dnevni boravak centralna prostorija svakog doma, ondje su komadi namještaja kompletno svi novi, a cijelu priču nadogradila su i pomno odabrana rasvjetna tijela. Kao i svugdje u stanu, i ova prostorija dobila je svježe obojene zidove.

Fotografije s putovanja svestrane arhitektice kao ukras

Pričajući pak o detaljima koji su oplemenili ovaj životni prostor, tu su fotografije s putovanja arhitektice Mire na zidu. Naime, otkriva kako u svom radu voli interijere srediti do najmanjih sitnica, pa je tako vlasnici ponudile svoje radove koja je ona prihvatila. Priču nastavlja s time i kako je u dnevnom boravku bio inicijalno zamišljen juteni tepih, ali je u tom slučaju sve nekako djelovalo monotono i jednolično, pa su scenografiju ondje odlučile razbiti tepihom s crno-bijelim uzorkom koji je povezan stilski s crnim rasvjetnim detaljima. Bilo je bitno i da tepih bude jednostavan za održavanje jer vlasnica ima kućne ljubimce. Tome u prilog išla je i odluka s pločicama koje su puno zahvalnije kod nekoga tko u stanu ima ljubimce, a nerijetko presađuje i biljke.

Za kraj, arhitektica govori kako je budžet bio ograničavajuć, i da radi toga nisu mogli puno birati jer se sve dugo čeka ili nije dostupno, a sve je trebalo biti gotovo u vrlo kratkom zadanom roku. Vlasnica je željela da Mira odradi cijeli posao i da ima što manje brige oko pronalaska radnika, izvedbe, ali i namještaja. A kako bi joj približila svoje ideje, Mira je vlasnici izradila prethodno vjerne 3D vizualizacije potencijalnog prostora. Vlasnica je željela da on odmah izgleda dovršeno, odnosno da sama mjesecima ne mora mijenjati sitnice i nadograđivati priču, odnosno željela je izbjeći nedovršeni prostor. Tako je u konačnici dobila skladni uređeni moderni stan prema vlastitim preferencijama u kojima je sve podređeno njoj, ali i njezinim ljubimcima, životinjicama te biljkama. Pogledajte u članku kako izgleda.