DIZAJN INTERIJERA

Vlasniku štukature nisu bile zanimljive, htio je nešto drugačije. Ovo je njegov novi stan na Jarunu

Evo što su arhitekti sve uspjeli realizirati u samo 32 četvorna metra kako bi dobili moderan i estetski pomaknut životni prostor

FOTO: TMG Creative, Planerai

Evo što su arhitekti sve uspjeli realizirati u samo 32 četvorna metra kako bi dobili moderan i estetski pomaknut životni prostor na zagrebačkom Jarunu

Veseo i zanimljiv prostor koji može biti namijenjen za razne profile ljudi s obzirom na to da nije siguran hoće li se stan iznajmljivati ili prodati. Tako su glasile prve sugestije vlasnika projektantskom studiju Planerai koji stoji iza ovog posebnog projekta stana na Jarunu u Zagrebu. “Nisu mu zanimljive popularne štukature, htio je nešto drugačije. Voli grafički dizajn, jednostavne geometrijske oblike, boje, kontraste, različite materijale, funkcionalnost, praktičnost, multipraktičnost” govori nam arhitekt Matej Raič iz studija iz Planerai koji ne skriva kako je u ovoj maloj kvadraturi bilo zapravo jako izazovno sve to objediniti. Naime, u 32 četvorna metra, odnosno 36 ako se uključi i balkon, trebalo je kreirati ugodan prostor, prostor za druženje, zanimljiv i prilagodljiv radni prostor, spavaći dio te uz sve to osigurati i dovoljno mjesta za odlaganje.

Staklena stijena kao odlično kreiran paravan

U ulaznom prostoru poigrali su se tako grafikom i, na neki način, iluzijom. S lijeve i desne strane imamo pozitiv i negativ forme kruga interpretiranim kroz ogledalo na ormarima za odlaganje. Na taj se način malo zamaglila granica odnosno rub ulaznog prostora. Osim garderobnih ormara ondje se kriju i perilica i sušilica te prolaz u kupaonicu. Vizualnim nastavljanjem grafički snažnih, ali ne istih pločica u podu iz ulaznog prostora na kuhinju potiče se korisnika na istraživanje prostora. Upravo iz te pozicije pogled pada na kuhinju koja može biti otvorena ili odvojena od ostatka stana staklenom stijenom s rebrastim staklom. Ovakav paravan prostor iza distorzira, ‘remeti’ percepciju korisnika te stvara dojam dubljeg prostora.

Kroz odabir boja geometrijskih oblika i rasvjete u kuhinji arhitekt govori kako su željeli dodatno uvesti nebo i sunce u prostor, a sve interpretirati kao pogled u daljinu. U središnjem prostoru smješten je na prvi pogled samo prostor boravka, no ondje se krije još nekoliko zona, radi čega su zonu boravka htjeli izdvojiti monokromatski s nekoliko komplementarnih detalja. Nasuprot ovoj zoni je još jedan potez ormara za odlaganje u istoj boji kako bi sve skupa bilo vizualno zaokruženo. Jedan od zanimljivih detalja jest onaj na zidu kupaonice gdje se nalaze praktični drveni paneli i tako stvaraju zanimljivu prostornu sugestiju onoga iza. Ti paneli su prilagodljivi tako da se mogu ‘presavinuti’ i stvoriti prostor blagovanja odnosno radni prostor.

Kako je multifunckionalnost glavni adut ovog stana, kreirani su i sklopivi stolci koji se slažu jedan na drugi i, kada nisu u funkciji, nalaze se u ormarima za odlaganje kao i oslonac za stol. ‘Presavinuti’ drveni paneli pak otkrivaju ogledala koja reflektiraju pogled kroz prozore i unose vanjski prostor i na suprotnu stranu. Zona spavanja odvojena je zavjesom od dnevnog boravka. TV se nalazi na pomičnom nosaču kako bi bili mogući razni scenariji – gledanje sa sofe, iz zone blagovanja ili iz kreveta. Tu je naravno i mala, ali oku zabavna i zanimljiva kupaonica gdje su nastavili keramiku iz ulaznog prostora i dodali nekoliko geometrijskih naglasaka i boja cijelog stana, dok svemu doprinosi i rasvjeta koja je zamišljena kao svojevrstan diagram prostora koji i kroz treću dimenziju (rasvjeta koja nije samo na stropu, nego se po potrebi spušta) prati funkciju. Tu je, naravno, još i dosta veliki balkon koji korisnicima za vrijeme boravka može itekako puno značiti. Projekt ovog simpatičnog i malo drugačijeg stana pogledajte u sklopu članka gdje vam donosimo vizualizacije.