INTERVJU

Ugostitelj Križan Pavić stoji iza jednog od najzanimljivijih hrvatskih ginova. Saznale smo kako nastaje

FOTO: Aleksandar Selak

Razgovarale smo s Križanom Pavićem, ugostiteljem koji stoji iza novog hrvatskog craft gina s Hvara

HVAR22 je novi hrvatski premium craft gin koji u sebi krije esenciju Hvara, a sadrži bogatstvo prirodnih aroma koje se osjećaju već na prvo kušanje. Nastao je na našem najsunčanijem otoku, izrada je u potpunosti ručna, a kako mu samo ime govori, za njegovo nastajanje potrebna su 22 koraka. Za stvaranje ovog posebnog hvarskog gina zaslužni su Križan Pavić i Juraj Bartolić koji su prijatelji od djetinjstva, a sada i poslovni partneri. Križan nam je otkrio nekoliko zanimljivih informacija o procesu nastanku samog gina, a malo smo popričali i o njihovim budućim planovima.

Svaki korak izvodi se ručno

Jedna od najvećih posebnosti ovog proizvoda je činjenica da se svaki korak izvodi ručno, ali i da su svi sastojci domaći i prirodni. Kako nam govori Križan, u proizvodnju su ušli prije nešto više od godinu dana, a na tržištu su tek dva i pol mjeseca. “Palo nam je pamet da stvorimo priču od početka do kraja i da to brendiramo. Uložili smo u destileriju i izvukli najbolje iz otoka Hvara što se može izvući. Nama je to bio interesantan izazov kojeg smo se primili.”

Svi proizvodi koje koriste dolaze s Hvara, pa tako čak i kišnica. “Na Hvaru imamo svoju plantažu lavande i smilja koje onda koristimo za izradu. Sva ostala botanika je s Hvara, a specifična je i njihova zlatno, crvenkasta borovica. Za razliku od ostalih koje su tamno plave boje, ova je par puta intenzivnija i ne može se kupiti već samo brati u prirodi. Imamo dvadesetak ljudi koji je dnevno beru na Hvaru. ”

Za sada u ponudi imaju pet okusa gina u kojima se nalaze borovica, korijander, lavanda, smilje, kardamom, lovor, korice naranče i limuna koje pribavljaju s Visa, također iz eko uzgoja. “Sama ideja je krenula od klasičnog, prozirnog i jakog gina. On je nekima bio možda malo previše jak pa smo napravili i ostale okuse različitih intenziteta. Na kraju smo došli do pet vrsta ginova – Original, Strong, Black, Pure i Purple Rain, a sada radimo na šestom, baby ginu.”, smije se Križan.

22 koraka do finalnog proizvoda

Aleksandar Selak

Jedna od posebnosti je i ta što ginove rade od vinskog destilata autohtonih sorti vina Bogdanuše i Pošipa umjesto od etilnog alkohola. Postupak stvaranja uključuje maceraciju od 36 sati, destiliranje čak šest puta, nakon toga odležavanje u tankovima od dva mjeseca, nakon čega ide punjenje, etiketiranje, čepljenje, pakiranje i ostalo, što sveukupno uključuje 22 koraka. Ove godine su proizveli 17 tisuća boca.

“Sve radimo ručno. Na svakoj boci je ručno napisan potpis, etiketa se lijepi ručno pa može biti negdje više, negdje niže. Svaki daljnji korak se također radi ručno kao punjenje pa ćete kod svake vidjeti da ima malo više ili manje gina. Bilje se ručno bere i obrađuje prije maceracije, a sam proces destilacije izuzetno je kompleksan. Dodatnu vrijednost daju mu dva jedinstvena sastojka – dragocjena, hvarska kišnica i vinski destilat.”

Ove serije su limitirane jer su ograničeni hvarskom kišnicom i nekim drugim tajnim sastojaka koji se koriste za izradu. Bez obzira na to što su na tržištu vrlo kratko, krenulo im je odlično. Kada sam ga pitala kakve su reakcije, Križan se samo nasmijao iz čega sam uspjela zaključiti da su dosta dobre. HVAR22 craft gin možete isprobati na brojnim mjestima diljem Hrvatske, u Dubrovniku ih tako možete isprobati u Revelinu, a u Zagrebu ih možete pronaći u restoranima i barovima kao što su Barbieri’s, Esplanada, Noel, Apetit, El Toro, Johan Franck, Flores, Wine Bar Bornstein, Roots – juice & cocktail bar u Tomićevoj i drugima.