vijest

U zagrebačkom Swankyju okrenuli su sve u korist eco-friendly poslovanja. Evo na što sve obraćaju pažnju

FOTO: Swanky

U Swankyju konstantno rade na promjenama koje su dobre za očuvanje planeta. Mjesec bez plastike obilježili su hvalevrijednim akcijama i potezima

Kako je srpanj je prozvan mjesecom bez plastike, ekipa iz popularnog i omiljenog zagrebačkog Swanky Mint hostela i Swanky Monkey Garden bara iskoristila je to obilježavanje da za svoje zaposlenike organiziraju edukaciju vezanu za ekološku osviještenost i zbrinjavanje otpada te da zajednički prodiskutiraju što mogu napraviti za bolji i ljepši planet. Upravo ta filozofija i njezino implementiranje danas je itekako bitno, kako za nas tako i za našu budućnost.

Kako mi objašnjava Tina Sarajlić, glavna i odgovorna za PR i marketing, u Swankyju od samog početka vode se u eco-friendly smjeru te konstantno rade na promjenama koje su dobre za očuvanje planeta. U samom početku bila je to tek prenamjena starih strojeva i ostataka pronađenih u bivšoj kemijskoj čistionici kojima je pružena nova svrha, umjesto da su bačeni na otpad kao i korištenje recikliranih materijala kod uređenja hostela, a tu su i solarne ploče koje služe za grijanje vode u cijelom hostelu.

“Kroz godine smo isto tako sve veću pozornost stavljali i na razvrstavanje otpada i reciklažu u hostelu te gašenje rasvjete, klima uređaja, štedljivo korištenje vode, čemu su dokaz razne upute i oznake po samom prostoru koje su napisane u Swanky duhu, kako bi što lakše doprli do svijesti naših gostiju. Od prošle godine aktivno radimo i na digitalizaciji svih dokumenata koje koristimo svakodnevno te smo smanjili korištenje papira preko 70% u odnosu na prošle godine” navodi mi Tina sve stvari koje su po tom pitanju u Swankyju stupile na snagu.

Kaže i kako proizvodi koje koriste za čišćenje imaju eko certifikat te na taj način paze da ne zagađuju vodu, u nadi se da će dobavljači uskoro zamijeniti i ambalažu u ekološki prihvatljiviju te ponuditi još više eco-friendly proizvoda.

No, ističe kako je ove godine jedan od glavnih uspjeha u borbi protiv plastike bio prestanak korištenja plastičnih slamki u njihovom baru. “Maksimalno smo smanjili korištenje slamki te ih serviramo samo uz neka pića ili na upit. Svjesni smo da papirnate slamke nisu toliko otporne kao plastične, ali nas motivira ideja da činimo nešto dobro za budućnost našeg planeta.”

Isto tako, govori kako su svjesni, da koliko god se oni trudili uputiti ljude na to da paze na okoliš, svijest o tome počinje od pojedinca te su upravo s time na umu organizirali i predavanje s ekipom iz Zero Waste Croatia u nadi da će za početak potaknuti svoj tim da što više paze na okoliš i smanje korištenje plastike prvo u svom životu, a s time i u Swankyju.

Simpatična Anamarija im je, kaže mi Tina, u sklopu predavanja pokazala niz eco-friendly alternativa koje se mogu koristiti u svakodnevnom životu – od proizvoda za čišćenje i higijenskih potrepština do hrane i tekstila te objasnila kako određene stvari koje svakodnevno koristimo bez razmišljanja zagađuju ne samo okoliš već i naše tijelo.

“Svakako bismo preporučili da što više poduzeća organizira tako nešto za svoje zaposlenike kako bi ih što više naučilo o tome kako živjeti na eco-friendly način, a možda neki i zero waste, te da i same firme poduzmu sve što mogu po tom pitanju i više se informiraju oko eco-friendly proizvoda i održivog načina poslovanja.” poručuje ponosna Tina i za kraj kaže dodaje kako se iskreno nada da će i njihovi gosti to primijetiti, ali i prigrliti tu cijelu filozofiju za sveopći boljitak.