KUĆANSTVO

Saznali smo kako u trenu očistiti različite vrste podova. Imamo i savjet na što paziti kod čišćenja parketa

Od sad podove čistimo tehnikom 'položene osmice', a na parkete posebno pazimo

FOTO: Pexels

Od sad podove čistimo tehnikom ‘položene osmice’, a na parkete posebno pazimo

Ako se želite osjećati ugodno u svom domu, održavanje čistih podova jedna je od najvažnijih stvari koje možete učiniti. Naravno, čisti podovi važni su i za higijenu doma, što je u konačnici povezano i s vašim zdravljem. No svi znamo da se ta aktivnost zna pretvoriti u Sizifov posao kad bezbroj puta zamijenimo vodu u kanti, a ona minutu poslije postane iznova prljava.

Sve to upućuje na to da možda nešto radimo krivo i baš zato smo odlučili stati na kraj tom problemu. Istražili smo zlatna pravila čišćenja podova, od toga koja sredstva za čišćenje koristiti na različitim vrstama površine, pa do same tehnike i izbora čistača.

Što znači pojedina vrsta poda?

Za početak je važno razumjeti kako se ponaša pojedina vrsta poda kako ga nepravilnim čišćenjem ne biste nepovratno oštetili. Pri tome su najzahvalnije pločice jer, za razliku od drveta, ne upijaju vodu i ne mijenjaju oblik. Kod pločica je važno odabrati prikladno sredstvo koje će učinkovito očistiti mrlje ili kamenac koji je ostao od vode, a čistač odaberite po vlastitim preferencijama.

Mi preferiramo praktičnost kad su u pitanju čistači pa nam je favorit Vileda 1-2-Spray Max mop, koji u sebi ima ugrađen spremnik i mehanizam koji na pritisak ručice na dršci stvara izmaglicu te tako omogućuje da se odabrana tekućina ravnomjerno nanosi na podnu površinu ispod navlake. Nama najvažnije, to znači da uz sebe uopće ne morate imati kantu vode.

Ovakav čistač može se koristiti i na zahtjevnijim drvenim površinama jer odlično kontrolira količinu vode, koja kod drvenih podova mora biti minimalna. Od drvenih podova najčešći su laminat i parket, a pri tome je važno napomenuti kako je parket osjetljiviji. Zato nam je 1-2 Spray Max hit jer ima glavu koja se okreće za 180 stupnjeva pa po završetku brisanja parketa glavu okrenemo na suhu stranu i tako osušimo parket.

Oprezno s parketom

Za razliku od laminata, parket je osjetljiviji na mehanička oštećenja, odnosno ogrebotine, pa je važno koristiti nježne čistače. Vileda čistač na svojoj rotirajućoj glavi ima mekanu navlaku od mikrovlakana, koja se nakon korištenja može oprati u perilici rublja, čak i do 100 puta.

Osim čistača za pranje podova, obratite pažnju i na usisavač koji koristite. Obavezno glavu usisavača prebacite na način rada za ravne površine, što znači da će uz glavu usisavača biti neka vrsta metlica. Osim toga, pripazite i na kotačiče na glavi usisavača jer su često plastični i mogu oštetiti pod. Radije birajte gumene ili od nekih drugih mekših materijala.

Pravilna tehnika ili ‘položena osmica’

Ona ranije spomenuta frustracija kad imate dojam da nikako ne uspijevate u potpunosti očistiti pod mogla bi imati veze s vašom tehnikom čišćenja. Da, postoji pravilo kojim potezima se čisti pod. Većina ljudi čistač pomiče gore-dolje, odnosno prema naprijed i nazad, no na taj način sve nečistoće zapravo raspršujete po podu.

Pravilni potez su tzv. položene osmice. Dakle, čistač pomičite dijagonalama lijevo i desno u smjeru prema sebi. Primijetit ćete da se na mjestu na kojem ste zaustavili čistač nakupila prljavština. Nju za kraj jednim jednostavnim potezom očistite s poda.

Ne stavljajte previše sredstva

Ljepljivi podovi vjerojatno su najgori ishod koji vam se može dogoditi nakon pokušaja čišćenja podova. Razlog? Stavili ste previše sredstva za čišćenje. Naime, sredstvo se miješa s vodom, koja ima svojstvo isparavanja. Ako ste umiješali dovoljnu količinu sredstva za čišćenje u vodu, ono će u konačnici ispariti s vodom. No ako ste stavili previše sredstva za čišćenje, ono će ostati na površini poda, počet se sušiti i ostati ljepljivo.

Rješenje tog problema je ponovno brisanje, ali ovaj put samo s vodom jer sredstva zapravo već imate dovoljno na podu. Ovdje je važno i podsjetiti na to da ako koristite mopove u kombinaciji s kantama vode, potrebno je zamijeniti vodu čistom, minimalno za svaku prostoriju. Kod većih prostorija, zamijenite vodu i nekoliko puta tijekom čišćenja. Jer nema gore stvari od razmazivanja vidno prljave vode po površinama.

Kad je u pitanju sam izbor sredstava za čišćenje, najpametnije je slušati upute proizvođača, odnosno koristiti ih za površine za koje su i namijenjeni. Primjerice, nikad nemojte koristiti sredstvo za čišćenje pločica na drvenim površinama jer ono u sebi može sadržavati izbjeljivač i druge kemikalije koje će nepovratno oštetiti drvo.

Važna je i prevencija

Kako bi plodovi vašeg rada ostali dulje vidljivi pobrinite se da unaprijed spriječite moguće izvore prljavštine. Taktički se poslužite prostirkama. Na primjer, jednu možete staviti kod ulaznih vrata, jednu u kuhinju i jednu u toalet, i tako spriječite da se ne prljavština nepotrebno raznosi po prostoru.

Sadržaj nastao u suradnji s Viledom.