SERIJA

Pogledala sam prvu sezonu serije Atypical koja prati život autističnog dečka

Na Netflix je ovih dana stigla druga sezona zanimljive serije Atypical. Baš zato sam vam ju odlučila približiti nakon što sam pogledala sve epizdode iz prve

Ova humoristična drama prati život 18-godišnjeg Sam-a koji ima autizam. Atypical nije ni blizu tipičnoj tinejdžerskoj priči jer dosta zorno i realno prikazuje kako je živjeti s nekim autističnog spektra, ali i kako je biti takva osoba u današnjem svijetu.

Odlučuje se na život običnog tinejdžera

Sam ima 18 godina i trebao bi živjeti klasičan život mladog dečka, izlaziti, imati curu i slično. Samu to od početka ne polazi od ruke, ali odlučuje da ga autizam neće spriječiti da bude običan tinejdžer. Sam tako nailazi na neke uobičajene situacije koje ga potpuno izbezumljuju. Odluči naći posao što mu polazi za rukom, a tamo pronalazi i novog (jedinog) prijatelja.

Njegov prijatelj Zahid malo je stariji od njega i potpuno ignorira činjenicu da je Sam autističan te se ponaša prema njemu kako bi Sam to i htio. Zeza ga, vrijeđa, ali i od njega očekuje da razumije sve njegove smiješne fore i dosjetke. Ono što ga Zahid uspije nagovoriti, a Samu promijeni život, je nalazak djevojke.

Iako Sam nije nimalo spreman na vezu, dodire od nepoznate osobe ili poljupce, trudi se izaći iz svoje zone komfora i biti, kako on to naziva, običan. U međuvremenu, na njegovo iznenađenje, djevojka iz škole, Paige, zaljubljuje se u njega i sve njegove simpatične mušice. Neću vam dalje otkriti, ali ovaj dio ćete saznati već u prvih nekoliko epizoda.

Obitelj teško podnosi da je Sam neovisan

Ono što je zanimljivo u ovoj seriji je to da se prikazuje način na koji se obitelj mora nositi s njegovim različitostima. Sam nije tipičan dečko od kad je bio klinac, a to je imalo veliki efekt na čitavu obitelj. Tako njegova sestra ima velike probleme s odvajanjem od njega jer brine kako on bez nje ne može preživjeti srednju školu. U nekim trenucima razmišlja o tome da stavi njegove potrebe ispred svojih želja pa je zanimljivo vidjeti hoće li prevagnuti briga ili ‘sebično’ ispunjavanje želja.

Njegova majka i otac također prolaze kroz vlastite probleme, a i ne slažu se oko načina odgoja. Majka mu je jako stroga, a tata (Michael Rapaport) ima malo mirniji i nježniji pristup. Njihov odnos odličan je prikaz koliko velik utjecaj na odnos može imati jedna životna situacija. Ovo (ponovno vam neću otkriti baš sve) dovodi do povećih problema s kojima se više ni oni, odrasli, ne znaju nositi.

Sam svakog dana razgovara s nekim. I crta

Ono što mene u ovoj seriji svaki put dovodi do suza (radosnica) je to što prikazuje koliko je razgovor sa stručnom osobom bitan. Premda autizam ne spada u mentalne bolesti, već je stanje za sebe, ipak zahtijeva da se o njemu priča. Sam tako svakog dana odlazi kod svoje psihijatrice s kojom razgovara o svojim problemima i to na svoj način.

Razgovori s njom u maloj dozi objašnjavaju kako funkcionira mozak autistične osobe te u kojem smjeru ide njihov tok misli. Kao i njegovi crteži te koliko jako je vezan uz svoju bilježnicu u kojoj se oni nalaze. Sam obožava pingvine i sve vezano uz Sjeverni pol pa su mu česte usporedbe pravog života s nekim zanimljivim činjenicama iz života sjevernih životinja.

Serija zbog koje ćete malo razmisliti o svom životu

Ovu seriju preporučujem svima koji se žele malo bolje upoznati s nekim novim načinom razmišljanja ili proširiti svoju percepciju. Ako ne razumijete što je autizam, a to nije rijetkost, ova serija bi vam mogla to mrvicu objasniti. Vjerujem da sve ovo što je prikazano u seriji nije niti djelić onoga kako je to u pravom životu, ali definitivno pomaže da se malo makne enigma s pitanja autizma. Atypical je osjetljiva serija, puna drame i teških trenutaka, ali će vas i nasmijati do suza.