VODIČ

Ovo su filmovi i serije uz koje ćemo obilježiti ovogodišnji Black History Month

Odabrali smo 12 naslova

FOTO: TMG CREATIVE

Odabrali smo 12 naslova

Počeo je još jedan Black History Month koji se obilježava svake veljače, a čija je funkcija javnost upoznati s afroameričkom kulturom i poviješću, onim zaboravljenim i marginaliziranim pričama s kojima se većina vjerojatno nije susrela na satovima povijesti. U nadi da će se svijet jednoga dana osloboditi predrasuda i rasizma, odabrali smo za vas nekoliko najdražih filmskih i televizijskih naslova koji, svaki na svoj način, slave afroameričku kulturu te progovaraju o iskustvu bivanja crncem u suvremenom SAD-u.

Summer of Soul (2021)

1969. bila je godina glazbe i velikih glazbenih festivala. No, ovoga puta nije riječ o Woodstocku nego o Harlem Cultural Festivalu koji se održao iste godine, na ljeto, u njujorškom Harlemu, a koji je u suštini bio oda i slava crnačke kulture. Ovaj se dokumentarni film bavi legendarnim afroameričkim glazbenicima, ali i kontekstom bivanja crncem u SAD-u 1969, samo godinu dana nakon smrti Martina Luthera Kinga Jr-a.

What Happened, Miss Simone? (2015)

Svi znaju za Ninu Simone, a malo tko zna nešto o Nini Simone. Ovaj dokumentarac iz 2015. ispravlja tu nepravdu te nas kroz obilje rijetkih arhivskih snimaka vodi, od njezina djetinjstva i odrastanja na jugu u eri Jim Crowa, sve do slave i političke dimenzije njezina stvaralaštva tijekom borbe za građanska prava Afroamerikanaca.

I Am Not Your Negro (2016)

Priča o piscu Jamesu Baldwinu prema mnogima je jedan od najboljih dokumentaraca ikada snimljenih. Baldwin je tijekom 20. stoljeća hrabro pisao i govorio o rasizmu i o seksualnosti, a njegov je način razmišljanja relevantan i danas, što samo govori o snazi i dubini njegova uma.

13th (2016)

Ovaj dokumentarac je must-watch, a možete ga pogledati na Netflixu. Režirala ga je Ava DuVernay, a nazvan je po 13. amandmanu na Ustav kojim je 1865. ukinuto ropstvo i prisilno ropstvo u Sjedinjenim Državama. Problem je u tome što pomnija analiza suvremenog američkog društva razotkriva bolnu paralelu između ropstva, sistematskog rasizma i američkog zatvorskog sustava pa je stoga nemoguće ne zapitati se je li ropstvo ikada zaista ukinuto u SAD-u.

Get Out (2017)

Jedan od najboljih suvremenih horor filmova uopće koji se s Oscara definitivno trebao vratiti sa zlatnim kipićem, ali nažalost nije, uvršten je na ovu listu jer na jako zanimljiv i jeziv način obrađuje temu rasizma.

Moonlight (2016)

Kinematografija koja nas je oborila s nogu (još uvijek se s vremena na vrijeme sjetimo one sanjive scene u vodi) i priča koja istražuje skrivene pregibe na sjecištu rase i seksualne orijentacije jednog mladića, samo su dva razloga zbog kojih biste trebali pogledati Moonlight. Ima ih još, a jedan od njih je i taj što je 2016. osvojio Oscara za najbolji film.

12 Years a Slave (2013)

Istinita priča o životu Solomona Northupa, slobodnog crnca koji je otet i prodan u ropstvo, toliko je surova i važna da bi je svatko trebao najmanje jednom u životu pogledati.

Spiderman: Into The Spider-Verse (2018)

Nije samo za djecu, obećajemo.

Atlanta (2016-)

Ova humoristična serija s potpisom Donalda Glovera (Community) zaista je pravo televizijsko osvježenje. Ne oslanja se na propisana pravila, miješa žanrove, a svoje likove (četvero Afroamerikanaca u Atlanti) neprestano dovodi u bizarne situacije.

Insecure (2016-2021)

Ok, svima koji se osjećaju nesigurno, a vole dobar scenarij i inteligentni, suptilni humor, definitivno preporučujemo ovu seriju. Priča prati Issu i Molly, dvije najbolje prijateljice u Los Angelesu koje pokušavaju uskladiti svoje osobne i poslovne živote te, poput svih nas, preživjeti svoje rane tridesete.

Watchmen (2019)

Damon Lidelof (poznatiji po kultnoj seriji Lost) u ovome se projektu odvažio, ne samo prilagoditi za televizijske ekrane, nego i nastaviti priču jednog od najpoznatijih grafičkih romana ikada napisanih. Fanovi su s oduševljenjem nagradili njegovu hrabrost te Watchmen ubrzo uvrstili na popis najboljih suvremenih serija. Kroz klasičnu priču o superjunacima, Watchmen obrađuje i složena pitanja crnačke povijesti, rase i suvremene američke politike.

I May Destroy You (2020)

Michaela Coel zasluženo će vas uništiti u ovoj limitiranoj HBO-ovoj seriji koja se bavi seksualnom traumom, pitanjem krivnje te osobne i društvene odgovornosti za zločin. Iako je radnja smještena u Londonu, a ne u SAD-u, ova je serija toliko dobra da smo je jednostavno morali uvrstiti na svoj popis.