ARHITEKTURA

Ovo je projekt jedne kuće koja će uskoro niknuti u blizini Sarajeva. Izgleda fantastično

Arhitekt Armin Mešić zaintrigirao nas je svojim radom i otkrio o kakvom projektu je zapravo riječ

FOTO: Vizualizacije/Fo4a Arhitektura

Arhitekt Armin Mešić zaintrigirao nas je svojim radom i otkrio o kakvom projektu je zapravo riječ

Bušido, upravo tako nazvan je projekt obiteljske kuće koja bi uskoro trebala niknuti u blizini Sarajeva u mjestu Vogošća. Ovaj zbilja impresivan projekt potpisuje arhitekt Armin Mešić iz studija Fo4a Arhitektura koji nam je uzbuđeno otkrio i više detalja. Za početak, objašnjava odmah otkuda specifičan naziv bušido i što on u ovom slučaju konkretno predstavlja i s čime se dovodi u poveznicu.

Sama riječ bušido (jap. bushido: ratnikov put i jap. buši: kodeks časti jap. vitezova) predstavlja put kojim ratnik treba ići odnosno put koji treba slijediti. Iako se bušido principi i danas primjenjuju prije svega u borilačkim vještinama, radi se o moralnim načelima i životnoj filozofiji koji se mogu primijeniti na sve aspekte života. Ovi principi , govori dalje, ne nalaze primjenu samo u sportu već i u svakodnevnom privatnom i poslovnom životu. Naime, bušido kodeks obuhvaća, objašnjava Mešić, sedam vrlina koje su ratnici morali posjedovati. Te vrline su: pravednost, hrabrost, suosjećanje, iskrenost, čast, lojalnost. To podrazumijeva i ljubav, vjernost, umjerenost, strpljenje, skromnost, izdržljivost i uljudnost. Oni vitezovi koji su posjedovali sve vrline smatrani su vitezovima najvišeg reda odnosno ranga.

Sve to skupa na jedan poseban način bit će implementirano i u ovaj projekt iznimnog arhitektonskog projekta koji je svojevrsna referenca na japansku kulturu koja je poznata po brojnim specifičnim konceptima, među kojima su i kaizen – filozofija kontinuiranog poboljšanja, ali i već spomenuti bušido – kodeks ponašanja samuraja koji je star nekoliko vjekova.

Što se pak tiče tehničkih stvari kuće, riječ je o kvadraturi od 150 četvornih metara za stanovanje i 50 za servisni prostor u interakciji s prirodom i okruženjem u kojem se kuća nalazi. Kuća Bušido u biti, dodaje Mešić, predstavlja koheziju elemenata japanske arhitekture sa suvremenim izričajem današnjeg vremena. Dispozicionirano u tlocrtu objekt je tako simetričan s jasno odvojenom funkcijom koja se može objediniti ili odvojiti ovisno o potrebi, poručuje kratko za kraj arhitekt. A kako ju je Mešić u suštini zamislio donosimo vam u sklopu članka u nekoliko vjernih vizualizacija.