KULTURA

Ova limuzina putuje od Berlina do Istanbula, a danas dolazi u Zagreb. Saznali smo o čemu je riječ

Mobilistan je umjetnički projekt koji se bavi pitanjem mobilnosti, teritorijalnih ograničenja, slobode putovanja i želje za pripadanjem 

FOTO: privatni album

Mobilistan je umjetnički projekt koji se bavi pitanjem mobilnosti, teritorijalnih ograničenja, slobode putovanja i želje za pripadanjem

Što je država? Koji je njezin teritorij? Prihvaćamo li način na koji su definirani? Tko će nas, osim nas samih, morati prepoznati? To su pitanja koja se stalno pojavljuju u povijesti, a na njih ovih dana odgovaraju umjetnici Manaf Halbouni i Christian Manss koji su proglasili prvo mobilno stanje u ograničenom prostoru i to u jednom vozilu, točnije limuzini. Umjetnički projekt započeo je svoje prvo poslovno putovanje na Pariser Platzu u Berlinu i završit će na Mahalla festivalu u Istanbulu. Na putu prema Turskoj, stat će u Zagreb ispred Hrvatskog narodnog kazališta, a jedna od stanovnica Mobilistana, stilistica Barbare Repe rekla nam je nešto više.

U PROJEKTU SUDJELUJU ČETIRI STALNA STANOVNIKA

privatni album

“Impresije su odlične! Ljudima je jako zanimljiv koncept te bez oklijevanja pristupaju instalaciji i raspituju se o projektu. Dosad smo podijelili na desetke “viza” za ulazak na teritorij Mobilistana te se trudimo da je posjetiteljima zabavno i edukativno. Prolaskom kroz gradove potpisujemo kulturne sporazume s muzejima, organizacijama te političarima, gdje razvijamo nove ideje za razvitak Mobilistana kao projekta. Na svakom performansu priključe nam se i znatiželjni prolaznici, koje potom provedemo kroz cijelu priču”, rekla nam je Barabara.

Mobilistan treba shvatiti kao umjetnički projekt koji se bavi pitanjima mobilnosti, teritorijalnim ograničenjima, priznavanjem, marginalizacijom, slobodom putovanja, želje za pripadanjem. Uspostavljen je na području limuzine formirajući teritorij u koji se može ući ili izaći kroz vrata vozila. Mobilistan ima svoju zastavu, himnu i putovnicu, a četiri stalna stanovnika igraju istovremeno nekoliko uloga poput predsjednika države, ministra vanjskih poslova, ministra financija, ministra unutarnjih poslova itd. Četiri stalna stanovnika su: Barbara Repe, Anne Manss, Manaf Halbouni i Christian Manss. Oni će odrediti bogatstvo Mobilistana: tko smije postati državljanin, tko dobiva vizu ili gdje se privremeno nalazi Mobilistan. Na putu od Berlina do Istanbula državni čelnici planiraju državne posjete Dresdenu, Pragu, Beču, Zagrebu i Sofiji. Naravno, trajanje putovanja ovisi o pandemijskim uvjetima u pojedinim zemljama. Međutim, cilj je doputovati u Istanbul posljednjeg tjedna u rujnu na otvaranje Mahalla festivala.

privatni album

JEDNA OD POSTAJA JE I ZAGREB

Počeli su svoj put u Berlinu, pokraj Brandenburg Tora, gdje u osnovali svoju prvu mobilnu državu na svijetu. Idući dan posjetili su Tehnički muzej u Berlinu, gdje su se sjajno zabavili s okupljenima. Dan kasnije proveli su u Dresdenu, nakon toga u Pragu na street festivalu te su posjetili Beč. “U Zagrebu imamo performans ispred Hrvatskog narodnog kazališta, gdje će, između ostaloga, biti prvi put izvedena nacionalna himna Mobilistana uživo, od strane talentirane pjevačice Nikoline Kovačević, a pripremamo i malo iznenađenje u vidu prvog koncerta na teritoriju Mobilistana. Put nastavljamo prema Sofiji te završavamo naše putovanje u Istanbulu, kao počasni gosti Mahalla festivala.”

Dodaje da je život na putu s gustim rasporedom u neku ruku naporan i svake večeri ekipa klone u krevet, no kaže da je zaista poseban osjećaj doživjeti pozitivne reakcije promatrača u različitim državama. “Tijekom proputovanja snimamo i dokumentarni film, u suradnji s Counterpoints Art London, koji će biti svečano predstavljen krajem studenoga u Berlinu. Svjesni smo da je ovo tek početak jednog velikog i dugoročnog projekta. Long live Mobilistan!”