ARHITEKTURA

Ova kuća na Visu stopila se s okolišem i moguće da je ni ne primijetite. Arhitekti su nam otkrili više

Iz splitskog arhitektonskog studija Aalto ispričali su nam detalje o nastajanju ovog impresivnog objekta

FOTO: Aalto

Iz splitskog arhitektonskog studija Aalto ispričali su nam detalje o nastajanju ovog impresivnog objekta

Kuća pod rogačem joj je ime, a riječ je o maloj obiteljskoj kuća u Komiži na Visu. Smještena je u autohtoni ambijent otoka okružena poljima starih rogača i maslina, s pogledom na famozni Komiški zaljev te otoke Biševo i Sv. Andriju. U ovakvom ambijentu glavni je cilj projekta, otkrivaju na arhitekti iz splitskog studija Aalto, bio ostvariti simbiozu kuće i lokacije, ispunjavajući sve klijentove potrebe življenja istovremeno. Naime, investitor projekta hrvatski je glumac koji se opisuje kao urbani hobit te je koncept proizašao iz njegove potrebe za mirom i intimnosti kroz povezivanje s okolišem.

Površina prostora usklađena je s potrebama korisnika

Iako je po planu puno veća izgradnja bila dopuštena, prevagnula je želja za korištenjem samo onoliko prostora koliko ga korisnik zapravo treba. Na taj način se kuća uspjela stisnuti u limitiran budžet i prostor ne narušavajući ondje zatečena stabla lokacije, među kojima je i 300 godina stari rogač prema kojem je kuća i dobila ime. Unutar svoje dimenzije od 117 četvornih metara kuća postiže više raznih ambijenata, od otvorenog prostora s pogledom na pučinu do mirnih, intimnijih i prostora zatvorenih od pogleda.

Fini balans tradicionalnog i suvremenog

Centar kuće je pak dnevni boravak i kuhinja s obostranom orijentacijom na otvoreni južni i zatvoreni sjeverni patio s kortenskim stubištem kojim se izlazi van. Kuća ima glavnu sobu s garderobom i kupaonicom te izlaskom na intimni zatvoreni dvor. Uz to ima gostinjsku sobu s pratećom kupaonicom koja ima namjenu radne sobe. Interijer postiže fini balans tradicionalnog i suvremenog, s kamenom koji prolazi iz patija u interijer te tradicionalnog namještaja i peći karakterističnog za podneblje Visa, objašnjavaju projektanti.

Zelen krov za stapanje s okolišem

Po pitanju konstrukcije, ona je rađena od natur betona, a za oblogu je korišten lomljeni kamen iz iskopa. Zeleni krov ondje pomaže stapanju kuće s okolišem u koji je uklopljena, te se ona čita kao nastavak terena, inspirirana tradicijom suhozida. Iz studija Aalto kažu i kako je investitor bio uključen u razvoj kuće prateći razvoj gradnje, zidajući te nakon gradnje prilagođavajući prostor svojim potrebama. Na taj način je dobiveni prostor koji postaje stopljen s lokacijom, savršeno prilagođen korisniku.

Manje dimenzije, veliki luksuz življenja

Za kraj, arhitekti ističu kako se pažljivim postavljanjem elemenata kuće, kako bi se postigla najbolja orijentacija, pogled, osvjetljenje, te korištenjem potpuno prirodnih materijala uz zadržavanje ravnoteže između unutarnjeg i vanjskog prostora, postigao moderan pristup kući baziran na osnovama mediteranskog življenja koji naglašava kvalitete lokacije i poboljšava iste kroz arhitekturu. Kuća pod rogačem pokazuje kako se čak i s kućom manjih dimenzija, s pomnim projektiranjem, može postići veliki luksuz življenja.