NJEGA

Osjetljiva dječja koža treba pažljivu njegu. Znamo dobre savjete kako je zaštititi

Svaka beba, da bi bila zadovoljna i sretna, treba puno ljubavi, pažnje i pomnu njegu. Evo nekih savjeta kako brinuti o osjetljivoj dječjoj koži

Nježna kao bebina, mekana kao bebina, mirisna kao bebina… Kada želimo reći najljepše o koži, povezujemo je s onom bebinom. No, da bi takva i bila, dječja koža treba pravilnu njegu. Pet puta je tanja od kože odraslih, neotporna je, osjetljiva na utjecaje iz okoline, lako se isušuje te stoga, posebice do četvrte godine života, treba biti posebno oprezan. Osim redovite i temeljite higijene, važno je i koje proizvode birate jer neodgovarajuća sredstva za pranje i njegu mogu promijeniti pH kože te je učiniti suhom, crvenom i oštećenom.

Kupanje treba biti ugodno

Kupanje beba je nešto čemu se vesele sve mame kada se s bebom vrate kući iz rodilišta. A to zaista predstavlja nešto lijepo i opuštajuće. Dobro je kad se u kupanje bebe uključi i otac, a i starija djeca. Važno je da bebi kupanje bude ugodno, da se kupaonica ili prostor gdje se beba kupa dodatno zagrije kako prijelaz iz kadice na prematalicu ne bi bio neugodan. Temperatura prostorije treba biti oko 24 stupnja Celzija, a temperature vode oko 37 stupnjeva. Kupanje omogućuje da beba osjeti vodu kao medij te da, naravno uz mamino ili tatino pridržavanje, maše ručicama i nogicama, odnosno da ”gimnasticira” i bolje se razvija.

Izbjegavajte agresivne kupke

Kupanje nije samo dio njege, nego ritual na koji beba dobro reagira. Ona zna da iza kupanja slijedi maženje, odnosno masiranje te hranjenje i spavanje. Beba će nakon kupanja svakako bolje spavati i biti zadovoljnija. Preporuka je odabrati kadicu koja je dovoljno velika da se beba uz pomoć roditelja može ispružiti, te micati rukama i nogama. Za njegu kože dojenčeta može se u vodu staviti nekoliko kapi maslinova ulja, ali izbjegavajte antibakterijske i mirisne sapune. Nisu dobre ni pjenušave kupke, posebice tijekom prve godine života, jer one odstranjuju prirodna ulja s kože.

“Što manje to bolje”

Prije nekoliko desetaka godina, preporuka je bila svakodnevno kupanje u kadi sa šamponima za kupanje beba te nakon toga mazanje kremicama i losionima. Danas se smatra da se treba poštovati pravilo „što manje to bolje“. Zbog sve češće pojave alergijskih bolesti, osobito atopijskog dermatitisa, dermatolozi i pedijatri postali su oprezniji. Pretjerano kupanje može isušiti bebinu kožu, a kada je suha sklonija je mnogim kožnim promjenama. Tada je osobito dobar medij za razvoj alergijskih kožnih bolesti. Kada se razvije alergija, teško ju je liječiti, koža je crvena i oštećena i na nju se često nasele gljivice i bakterije. U svakom pogledu treba biti umjeren. Učestalost kupanja bebe tijekom tjedna prilagodite svojim običajima i mogućnostima, ali nastojite da to ipak bude nekoliko puta tjedno. Za velikih ljetnih vrućina bebe se mogu kupati ili tuširati češće jer se i one mogu znojiti pa im godi osvježenje.

Tapkanje i masaža nakon kupanja

Nakon kupanja bebu nježno i pažljivo obrišite tapkajući ručnikom. Masaža će joj također dobro doći i moći će se potpuno opustiti. Nježno je masirajte po goloj koži. Pritom koristite nježne kreme ili mlijeka za tijelo primjerene bebinoj koži, bez konzervansa. Dobro je prije primjene bilo kojeg preparata namazati samo mali dio bebine kože kako bismo vidjeli odgovara li joj ta krema. Ako nema crvenila ni suhoće kože možemo namazati i veće površine tijela.

No, ako ste primijetili da je bebina koža izrazito suha i već se od trećeg mjeseca njenog života ljuska te je podložna crvenilu, da je beba nezadovoljna i plačljiva jer je koža možda svrbi, pokušajte preskočiti koje kupanje. Ili pri kupanju koristite isključivo preparate za suhu i alergiji sklonu kožu, koji nisu samo kozmetika već i terapija.

Pažljivo sušite pregibe

Nakon kupanja vrlo je važno nježno osušiti pregibe kože ispod pazuha i brade, između nogu, iza ušiju te u pelenskom dijelu. Nabore na koži sušite laganim pritiskanjem i nemojte ih trljati. Donji slojevi kože još nisu srasli i osjetljivi su. Kosa se ne mora prati tijekom svakog kupanja, a ako tijekom prve godine života odlučite djetetu kosu prati šamponom, birajte one koji ne sadrže sintetske mirise i boje niti iritirajuće konzervanse. Kad god je moguće pustite mališane da budu goli. Bebe vole mahati rukicama i nogicama, a podražaji svježeg zraka, osim što potiču rast stanica u koži, čine je i otpornijom.

Higijena bebine guze

Osobito treba njegovati dio bebina tijela koje pokriva pelena, gdje stolica i mokraća mogu oštetiti nježnu dječju kožu. Na oštećenoj koži mogu se razviti gljivice i bakterije i dodatno zakomplicirati daljnju njegu, ako bebu ne peremo i ne njegujemo kako treba. Za vrijeme svakog previjanja bebi treba oprati i prebrisati dio tijela pod pelenom. Odaberite kvalitetne pelene i vlažne maramice, poput pelena-gaćica Pampers Premium Care Pants i vlažnih maramica Pampers Aqua Pure.

Najbolje bi bilo uopće ne dopustiti da se razvije pelenski osip, odnosno dermatitis izazvan pelenama. Što činiti da to spriječite? Temeljito čistite guzu i pobrinite se da vaša beba bude uvijek suha i čista. Kod muške djece gazom odstranite sekret unutar kapice spolovila, nježno povlačeći kožu prema dolje. Kod djevojčica genitalne organe treba čistiti od naprijed prema natrag, kako se ostaci fekalija ne bi prenijeli i u spolovilo.

Što pelene gaćice Pampers Premium Care Pants i vlažne maramice Pampers Aqua Pure čini boljima od ostalih pelena i maramica? Ove pelene-gaćice izrađene su od materijala mekih poput perja koji osiguravaju najnježniji dodir s kožom. Njihov mekan i potpuno rastezljiv pojas omogućuje navlačenje u jednom potezu, čak i kada se beba migolji na sve strane. Zahvaljujući pouzdanoj Pampersovoj suhoći, beba se može osjećati ugodno i do 12 sati. Dizajn pelena-gaćica Pampers Premium Care Pants omogućuje slobodan protok zraka, osiguravajući prozračnost i suhoću.

Vlažne maramice Pampers Aqua Pure izrađene su s 99% vode i organskog pamuka, a pomažu zaštititi nježnu kožu vaše bebe. Ne sadrže alkohol ni dodane mirise. Preostalih 1% sastojaka čine dermatološki testirana nježna sredstva za čišćenje i Pampersovi provjereni sastojci koji pomažu održati pH ravnotežu bebine kože i štite je od iritacija.