ZDRAVLJE

Osigurajte si energiju i postanite najbolja verzija sebe. Ovi savjeti su spas od proljetnog umora

Ispunite tijelo energijom i cvjetajte, baš kao i sve u proljeće

FOTO: Shutterstock

Ispunite tijelo energijom i cvjetajte, baš kao i sve u proljeće

Proljeće sa sobom donosi pregršt divnih stvari, ali ono što nas uvijek muči kada nastupi ovo godišnje doba je proljetni umor. Najčešći simptomi su bezvoljnost, pospanost, nedostatak koncentracije i pad imuniteta, a jedan od glavnih uzroka je otežana prilagodba organizma na nove prirodne uvjete. Između ostaloga, to su i stalne promjene temperature koje na nas djeluju kao da se vozimo u roller coasteru. Za sunčanih dana smo puni energije, a onda nas oni kišni iscrpe do krajnjih granica.

Kako bismo si osigurali normalno funkcioniranje i poželjnu razinu energije, odlučili smo pronaći način kako doskočiti navedenim problemima. Vodili smo se time da rješenja budu što jednostavnija i shvatili da možemo učiniti mnogo, a da pritom ne moramo potrošiti puno novca ili vremena.

Druženje na otvorenom

Shutterstock

Vrlo dobro znamo da trenuci provedeni s dragim osobama, prijateljima i obitelji pozitivno utječu na naše raspoloženje. Kada smo okruženi ljudima koje volimo, sve je ljepše, ali i lakše. Prestankom zime i hladnoće, sunce nas neodoljivo zove na vanjske aktivnosti, a ujedno i raste naša volja za aktivnim provođenjem vremena. Tako će problem proljetne bezvoljnosti i lošeg raspoloženja zasigurno lako riješiti veseli piknik, izlet ili šetnja u nama omiljenom društvu.

Skupite ekipu i dobro se zabavite, boostajte tijelo pozitivnim vibrama i proljetni umor zaboravit ćete u sekundi. Osim što će vam se popraviti raspoloženje, boravak na otvorenom omogućit će vam i dodatno prikupljanje vitamina D. Izlaganjem sunčevim zrakama povećava se proizvodnja serotonina, hormona sreće, a udisanjem svježeg zraka i unošenjem više kisika u organizam osigurat ćete bolju koncentraciju.

Raznolika prehrana

Shutterstock

Energija se nalazi i u hrani, ali jedino će kvalitetan i raznolik odabir namirnica utjecati na organizam na najbolji mogući način. Za što veću razinu energije potrebno je u prehrani balansirati namirnice bogate ugljikohidratima, proteinima, mineralima, vitaminima i zdravim mastima. Kod jakog osjećaja umora, trebalo bi izbjegavati hranu s visokim udjelom šećera i kofein. Uz to, potrebno je i piti što više vode kako bi tijelo ostalo hidratizirano. Osim namirnica, bitne su i prehrambene navike koje također utječu na zdravlje te mogu imati ključnu ulogu u rješavanju osjećaja umora i iscrpljenosti.

Tako se savjetuje redovito jesti, a idealno bi bilo kada bismo imali tri glavna obroka i dva međuobroka. Time tijelu osiguravamo da ne gubi energiju na osjećaj gladi već da tijekom dana u svakom trenutku ima zalihe iz kojih će crpiti snagu. Kada je riječ o obrocima, preporučuje se unositi što više minerala i vitamina zato što su oni ključ u ublažavanju simptoma proljetnog umora. Od velike pomoći bit će namirnice bogate vitaminima C i B, ali i željezom te magnezijem. U prehranu se preporučuje uključiti voće i povrće, posebice agrume, cjelovite žitarice te što više mliječnih proizvoda, mesa i ribe.

Za kvalitetan međuobrok uvijek biramo voćne salate, orašaste plodove ili jednostavan smoothie. A kada nam gust raspored poremeti planove i nađemo se u gužvi, za međuobrok znamo posegnuti i u asortiman b.Aktiv gotovih smoothieja koji su idealni spoj funkcionalnog jogurta, žitarica i pažljivo biranih komadića voća. Svi bAktiv proizvodi sadrže LGG te vitamine B6 i E, koji uz milijardu dobrih bakterija svakodnevno brinu o imunitetu te mogu poslužiti kao dobar izvor vitamina i probiotika koji će probuditi organizam i osigurati dozu energije.

Tjelovježba i kvalitetan san

Shutterstock

Spavanje je uvijek značajan faktor kada je riječ o borbi s umorom bilo koje vrste. No, previše sati provedenih u krevetu ipak može i negativno utjecati na organizam. Tako je potrebno pronaći savršen balans koji je potreban tijelu da bi se osjećalo odmornim, a za neke to može značiti šest, a za neke 10 sati večernjeg sna. Važno je pronaći ritam te se svakoga dana buditi i lijegati u isto vrijeme. Ono što također tijelu može povratiti energiju izgubljenu tijekom dana su i kratki odmori, odnosno popodnevno spavanje u trajanju od 20 do 40 minuta. To vrijeme dovoljno je da se organizam na neki način osvježi te ne upadne u dubok san.

Kvalitetan san može se postići i tako da ste tijekom dana aktivniji, stoga se preporučuje bavljenje fizičkim aktivnostima. Osim što će izmoriti tijelo te ga pripremiti za bolje spavanje, tjelovježba će s druge strane aktivirati vaš organizam tako što će utjecati na ubrzanje metabolizma, proizvodnju serotonina i podizanje raspoloženja. Zato izdvojite vrijeme za šetnju, bicikliranje, pilates ili bilo koju drugu vrstu funkiconalnog treninga, a osjećaj samopouzdanja i zadovoljstva nakon odrađene fizičke aktivnosti, osigurat će da se s osmijehom rastanete s proljetnim umorom.

Ostavite se žurbe i stresa

I za kraj naravno, u borbi protiv proljetnog umora, smanjite stres, žurbu te opterećenost stvarima na koje ne možete utjecati. Sve to bespotrebno oduzima energiju našem organizmu te još više potiče loše raspoloženje, negativizam i nezadovoljstvo. Iako smo svjesni da živimo u dobu žurbe, raznolikih obaveza i pomanjkanja strpljivosti, potrebno je svakodnevno izdvojiti vrijeme za stvari koje nas ispunjavaju i čine sretnima. Osjećaj sreće automatski će naše tijelo ispuniti energijom te nam dati dodatnu snagu za suočavanje sa svakodnevicom.

Isto savjetuje i poznati psihoterapeut Jorge Bucay koji u svojoj knjizi Put duhovnosti kaže: “Predlažem ti da od danas nadalje svaki tjedan iznađeš barem jedan sat koji ćeš provesti u tišini i ne radeći ništa. Ne boj se. Svatko može, i ti možeš, ne raditi ništa jedan sat”. Ovim pristupom omogućit ćemo si da, umjesto da trčeći prolazimo kroz život, živimo barem malo mirnije uz više uživanja te si osiguramo najbolju verziju sebe.

Sadržaj nastao u suradnji s Dukatom.