NOVITET

Nekim ženama "oni" dani u mjesecu prava su noćna mora. Neke stvari mogu ih učiniti podnošljivima

Angry Woman. Young furious Girl. Negative Emotions. Bad Days. Bad Mood. Stressful Woman. Comic Background. Pop Art Banner. Vector cartoon illustration.

Estrogen, progesteron i testosteron, hormonska je trojka koja u našem organizmu tijekom menstrualnog ciklusa može napraviti totalni kaos. Uvođenjem nekih namirnica u prehranu možete ih staviti pod kontrolu.

Moćna hormonska trojka – estrogen, progesteron i testosteron – tijekom menstrualnog ciklusa u ženskom tijelu može napraviti pravi kaos. Ovisno o danima ciklusa, razine tih hormona u krvi rastu ili padaju i uzrokuju nadutost, nervozu, nesanicu, valunge, glavobolje, pojačan apetit… Ženski rod ova trojka može dovesti do potpune neuračunljivosti. Uvođenjem nekih navika možemo ih staviti pod kontrolu.

Kako si pomoći?

Razdražljivost, nadutost, pojačan apetit, glavobolje… sve su to simptomi PMS-a koji je nekim ženama prava noćna mora. Što se tada događa u tijelu? Hormonalni dvojac, progesteron i estrogen, počinje se igrati našim tijelom i mozgom.

U razdoblju prije menstruacije u našem tijelu raste razina progesterona, što uzrokuje zadržavanje vode u tijelu, grudi postaju osjetljive, apetit je toliko velik da bismo pojele tonu hrane, naravno, s hrpom šećera, a čokolada bi po mogućnosti trebala biti sastojak svih glavnih i sporednih obroka. Kada se tako najedemo, strah nas je stati na vagu, a ni traperice ne stoje na tijelu kao inače. Pogledamo se u ogledalo, a na licu iskaču prištići, kao da smo tek ušle u pubertet.

A što se događa s estrogenom? On jednostavno podivlja. Na tren ga imamo previše, pa se onda spusti na najniže moguće razine. Zbog njega postajemo razdražljive, borimo se s glavoboljama ili osjećamo iznenadne navale vrućine, kako bi naše mame rekle „dobivamo valunge”.

Što savjetuju nutricionisti? Rješenje za dobro raspoloženje cjelovite su žitarice, pune vitamina B, minerala i složenih ugljikohidrata koje mozak treba kako bi proizvodio hormone sreće: serotonin i dopamin. Također, sirova mrkva sadrži vlakna koja pomažu ukloniti višak estrogena, koji uzrokuje razdražljivost.

Za nadutost stručnjaci preporučuju konzumiranje barem pola šalice orašatih plodova na dan, a lan će pomoći kod vaginalne suhoće i ublažiti promjene raspoloženja i depresiju jer je bogat prirodnim biljnim estrogenom, a možete ga dodati u sve – žitarice, jogurt, juhe, salate, frape…

Omega 3 masne kiseline, poput ribljeg ulja, mogu ublažiti grčeve, nadutost, glavobolju i bolne grudi, a isto tako mogu smanjiti depresiju i nervozu.

Vježbanje je obavezno! Zbog disbalansa estrogena u našem organizmu, dolazi do manjka serotonina. Da biste lakše izbjegli prežderavanje šećerom, slobodno pojačajte tjelesnu aktivnost, koja također potiče stvaranje tog hormona sreće.

Sve što želimo – dekica i romantični film!

Iscrpljenost. Grčevi u donjem dijelu trbuha, dosadno krvarenje… To je ženska muka svakog mjeseca. Prvog dana menstruacije razina estrogena u organizmu je najniža, zato osjećamo umor i nedostatak energije, sklone smo “blues” raspoloženju. Želimo ostati kod kuće, zamotane u dekicu, po mogućnosti gledajući neki romantični film.

No to nije sve, tijekom mjesečnog krvarenja, osim što pada razina estrogena, pada i razina testosterona pa se na koži mogu pojaviti osipi, ona postaje suha, povećava se aktivnost žlijezda lojnica i znojnica. Što god da učinimo sa sobom, nije dobro. Kako god da uredimo kosu, izgleda očajno, a nijedan tretman ne može koži vratiti sjaj.

Osim nezadovoljstva svojim izgledom, tih dana u mjesecu naš su najveći problem grčevi u donjem dijelu trbuha i krvarenje. Nutricionisti tvrde da nam u tom slučaju vjerojatno nedostaje magnezija pa svoju prehranu trebamo obogatiti namirnicama koje ga sadrže. Najbolji izvori magnezija su zeleno lisnato povrće, alge, orašasti plodovi, mahunarke, integralne žitarice, banane i tamna čokolada.

Ako su krvarenja tijekom menstruacije obilna, potrebno je povećati unos željeza. No namirnice bogate željezom, kao što su crveno meso i zeleno povrće, treba uvesti tijekom 3 mjeseca, a ne kratkoročno.

A što s vježbanjem? Znojenjem se izbacuje višak vode, a endorfin, koji se pojačano luči kada se bavimo fizičkom aktivnošću, olakšat će grčeve. Međutim, ako se ne osjećate sposobnima za tjelovježbu, ne morate zbog toga osjećati grižnju savjesti.

Neka vaša intima doista ostane intimna!

Tijekom krvarenja često se osjećamo „prljavo”, a kamo god da krenemo, sa sobom nosimo kufer higijenskih potrepština, stalno imamo osjećaj da ćemo negdje, na nekom nezgodnom mjestu procuriti. Održavanje osobne higijene tijekom mjesečnice posebno je važno ne samo da bismo se osjećale čisto i svježe, nego i jer smo u tom periodu ciklusa osjetljivije na bakterijske infekcije zbog promjene pH ravnoteže u vagini.

Stoga, održavajte svoje intimno područje čistim, kod pranja nemojte koristiti agresivna sredstva, radije se perite samo mlakom vodom, ali nekoliko puta dnevno. Naravno, često mijenjajte higijenske uloške, preporuka je svaka dva do četiri sata.

Odaberite uloške s velikom moći upijanja kako se krv ne bi zadržavala na površini uloška i tako stvarala plodno tlo za nastanak bakterija. Isprobajte uloške Always Infinity Normal, Always Infinity Long i Always Infinity Night, čija posebna tehnologija mikrorupica pomaže zadržati tekućinu unutar uloška za osjećaj čistoće i sigurnosti. Ovi ulošci apsorbiraju 10 puta više tekućine od svoje težine, a njihova pjenasta jezgra oblikuje se prema vašem tijelu tako da ih uopće nećete osjetiti.

Ovulacija je dio ciklusa kad se osjećamo najbolje

I napokon… Dolazi dio ciklusa u kojem se osjećamo privlačno, zanimljivo, lijepo, pametno, sposobno. Samo nam je nebo granica. Razlog tomu su povišene razine testosterona i estrogena. Libido i tjelesna snaga su nam na vrhuncu, što je normalno, jer to je ipak reproduktivna faza ciklusa. Nažalost, ovulacija traje kratak dio mjeseca, jer već oko 14. dana ciklusa razina estrogena počinje padati i smiješi nam se nova nevolja, sljedeći PMS.