PRIČA

Jeste li znali da danas svatko može kompostirati u svom stanu? Otišla sam na radionicu i saznala kako

FOTO: Aleksandar Selak

Andrea i Dora već godinama kompostiraju, a nedavno su u Art parku održale i radionicu koju sam posjetila

Zamislite da svaki dan možete uključiti održivost u svoj stil života i čuvati prirodu. Sada zamislite da kompostirate čak i ako živite u gradu i time hranite zemlju, smanjujete emisiju CO2 i čistite podzemne vode. Andrea Šarić koja se bavi kulturnim menadžmentom i kreativnim savjetovanjem, te Dora Bilandžić koja je permakulturna grafička dizajnerica i edukatorica, prošle su godine pokrenule projekt Crystal Clean kada su na Zagreb Design Weeku izložile seriju plakata kojima je namjera osnažiti održivi životni stil. Nedavno su u Art parku održale radionicu kompostiranja, a ja sam im se, odlučna da saznam kako i sama mogu kompostirati kod kuće, entuzijastično pridružila.

ZAŠTO JE VAŽNO URBANO KOMPOSTIRANJE

Dora Bilandžić i Andrea Šarić

“Kompostiranje je samo jedan od načina kako da uključimo održivost u svoj životni stil i čuvamo prirodu. Vrlo je jednostavan čak i u urbanom okruženju kada se postavi samo jedan uvjet: odgovarajući komposter. Moguće je kompostirati i u stanu, na balkonu, u podrumu ili na vašem komadiću zelenila ako ga posjedujete u gradu. Djevojke vjeruju da će gradovi budućnosti ove uvjete potpuno integrirati u svoje upravljanje otpadom. “I same već godinama kompostiramo, te imamo dojam da nam se ta navika odvija čistim automatizmom. Zdrav kompost ne smrdi, što je najčešća predrasuda. Kvaka je u pažljivom selektiranju sadržaja komposta, aktiviranju putem npr. šumske zemlje i u čestom dodavanju suhog materijala. Kompostiranje u početku traži pažnju i učenje, ali nagrađuje s nevjerojatno dobrim osjećajem smislenosti.”

Dodaju kako je urbano kompostiranje važno te da potreba za njime sve više raste. “Na većini odlagališta biootpad čini više od 40 posto komunalnog otpada. Kada odvojimo otpatke voća i povrća i odložimo ih na zasebno mjesto, sudjelujemo u kruženju materije u prirodi, hranimo i obogaćujemo zemlju, smanjujemo emisiju CO2 i čistimo podzemne vode. Ukratko, čuvamo i obnavljamo prirodu.”

Cilj je da gradovi postanu što održiviji, a ovo je jedan od koraka k tom cilju. Iako se u Zagrebu u posljednje vrijeme počeo prikupljati biootpad, djevojke su u Art parku organizirale radionicu kompostiranja koju sam posjetila i ja.

RADIONICA KOMPOSTIRANJA

Aleksandar Selak

Crystal Clean je u Art park unio intervenciju u formi starog vojnog sanduka prenamijenjenog u onaj za kompostiranje. Bili su pozvani svi koji su htjeli razgovarati o kompostiranju i u komposteru zbrinuti svoje otpatke voća i povrća. Intervencija je uključivala i natpis na montažnom zidu, a sve skupa je zamišljeno kao opušteno ljetno druženje uz glazbu u hladu i ugodnom ambijentu Art parka.

Iako nam je kiša malo poremetila plamenove, krenuli smo u dogovoreno vrijeme, okupila se šačica ljudi. Djevojke su dofurale stari vojni sanduk koji je dobar izbor za kompostiranje s glistama. Za vanjski kompost bismo uzeli sanduk bez dna dok bi u stanu bila potrebna plastična bačva od 30 do 50 litara kojoj bismo probušili rupe na dnu i podložili je plitkom posudom kako bi iz komposta mogao izaći eventualni višak tekućine.

Prvo stavljamo pokošenu travu, korov i malo slame, to nam je baza. Nakon toga idu gliste i zemlja, bitno je da svaki kompost ima neki tzv. starter koji će biti izvor zdravih mikroorganizama. To se može napraviti od postojećeg komposta ili od životinjskog gnoja. “Odeš u šumu uzmeš vreću zemlje i ona ti može biti starter, ima gljive i mikroorganizme koji aktiviraju kompost”, govori mi Dora. Može biti životinjski gnoj, ovaj koji smo koristili u parku je recimo konjski i idealan je za vrtnu zemlju, idealan je jer ima super nutritivne vrijednosti, ali i puno glista. Gliste možda i nisu najzgodnije za stan, ali za vanjski kompost su uobičajene jer ubrzavaju proces kompostiranja.

Nakon toga dolaze na red kućni otpatci iz kuhinje, imale smo mrkvu, štapiće za uši koji su potpuno razgradivi, luk, lubenicu… “Ako stavljamo nešto jako vodeno kao lubenicu, trebali bismo dodati dosta suhog materijala da izjednačimo omjer mokrog i suhog sasdržaja 50:50.” Suhi sadržaj je slama, suho cvijeće i lišće (osim lišća oraha jer ono u sebi ima neki sastojak koji zaustavlja razmnožavanje mikroorganizma), kartonske kutije od jaja istrgane na sitne komadiće, malo novina, ne previše zbog boja s kojom su tiskane. Ostaci se nose svakih nekoliko dana u bačvu i super je da je sadržaj što sitniji. Nakon što smo sve to napravili, dodali smo još slame i pokrili sanduk, ali ne do kraja, već da ostane malo zraka.

Ono što stavljamo u kompost su suhi materijali uglavnom bogati ugljikom: slama, sijeno i piljevina, smeđi karton, kartonske kutije od jaja, suho cvijeće, ljuske od jaja (bogate kalcijem), alge. Mokri materijali bogati dušikom; vrećice od čaja, ostaci voća i povrća, lišće i vrtni ostaci košnje.

Ono što ne stavljamo je kuhana i začinjena hrana, citrusi, lišće oraha, kosti, riba, mliječni proizvodi i novine i časopisi.

 

O PROJEKTU CRYSTAL CLEAN

“Crystal Clean je projekt koji je nastao kao potreba da na kartu kulturnih, umjetničkih i urbanih projekata unesemo jedan koji bi bio angažiran u smjeru obnavljanja okoliša i povratka prirodi. Uvidjele smo jedinstvenu nišu koja povezuje cool, zabavan i pop umjetnički stil s radikalnim i nikad potrebnijim propitkivanjem individualnih i kolektivnih napora da obnovimo planetu”, objašnjava Andrea. Uzbuđeno su prihvatile taj izazov i sada već godinu dana smjelo rade na njemu. “Čitav proces je zahtjevan i neizvjestan, no ne postoji ništa drugo na čemu bi radije radile.”

Objašnjavaju nam da je projekt kolaborativnog karaktera. “Fotografije za prvu seriju plakata potpisuje Marija Gašparović, ilustracije za infografiku u Art Parku Lucija Mandekić, urbani vrt nastaje u suradnji s inicijativom Underdog u dvorištu Barbare Radelje, a s Antoniom Šarić iz projekta Biljke su zelene razvijamo i spremamo edukativnu publikaciju. Želja nam je u budućnosti što više surađivati i ujedinjavati napore s kreativcima oko nas.” Djevojke na jesen spremaju izložbu u cafe baru i galeriji Botaničar. “Jako smo uzbuđene oko tog te pozivamo sve zainteresirane da prate naše objave putem našeg Instagram profila. “