DIZAJN INTERIJERA

Bilo je izazovno. Arhitektica nam je ispričala sve detalje o stvaranju ovog modernog doma

FOTO: Instagram @mtphotobl

U pitanju je stan u kući u okolici Banja Luke za čiji je novi izgled zaslužna arhitektica Jelena Barać i njezin tim. Imamo priču

Stambeni prostor na katu obiteljske kuće nastao je kao adaptacija postojećeg prostora, te je kao takav pretrpio velike izmjene. Od hladnog i apartmanskog interijera željelo se formirati topao i ugodan obiteljski dom. Cilj je ostvaren, a četveročlana obitelj sve češće i više vremena provodi zajedno, uživajući u svojoj kući s pet zvjezdica. Više o svemu ispričala nam je arhitektica Jelena Barać iz studija JB ARCHITECT koja govori kako je riječ o klasičnoj kući u modernom izdanju, točnije prigradskom stanu kuće u okolici Banja Luke.

Jelena Barać

“Sam stan zapravo je bio čisti potencijal. Pri prvom obilasku prostora, primijetili smo osnovne kvalitete koje su nam odmah pokrenuli maštu i kreativnost. Stan je temeljito renoviran; mijenjane su sve podne i zidne obloge, nabavljen je nov namještaj, kuhinja. Danas pak nudi dozu starinskog šarma, odnosno povezuje moderno s vremenom u kojem je nastao. Tako se htjela unijeti atmosfera koju pruža ovakva vrsta gradnje” prisjeća se Jelena i dodaje kako su i vanjski i unutrašnji otvori obnovljeni, ali se sačuvao stari oblik.

Drvene letvice kao moderni akcentni detalj

Za raspored prostorija ističe kako nije mijenjan, kao ni pregradni zidovi. U dnevnom boravku unesena je laminatna podna obloga u natur boji hrasta. Isti motiv drveta ponovljen je i na radnoj površini u kuhinji, koja se javlja kao kontrast bijeloj boji medijapan fronti, ali i na završnoj ploči otoka za blagovanje. Tim potezom unesena je toplina u prostor u zoni blagovaonice i kuhinje. Kada je u pitanju dnevna zona, arhitektica objašnjava kako su ondje željeli ostvariti eleganciju i visoki sjaj. U tome im je znatno pomogla konzolno obješena komoda na površini zida ispod televizora, na čijoj se poleđini okomito oslanjaju drvene letvice. Upravo su one akcentni detalj u prostoru, ali i nešto novo u suvremenim interijerima koje ga čine ljepšim i funkcionalnijim.

Izvrsna organizacija stana koja se nije dirala

Što se pak tiče same organizacije stana, Jelena kaže kako je ona gotovo savršena. Sastoji se od kuhinje, dnevnog boravka, blagovaonice, velikog ulaznog hodnika, dvije dječje i jedne roditeljske spavaće sobe. Veliki ulazni hodnik povezuje tako dnevnu i spavaću zonu. Hodnik je jako dugačak i uzak i bez prirodnog svjetla, što je vlasnicima zadavalo glavobolju. “Naime, hodnici osim što moraju stilom odgovarati ostatku životnog prostora i povezivati sve prostorije, moraju i već na ulasku naslutiti kako izgleda i ostatak stana. Uskladiti sve to sa zahtjevima vlasnika i izuzetno nezahvalnim tlocrtom bio je izazov s kojim smo se susreli” ne skriva u razgovoru Jelena.

Muke po uređenju hodniku

“U hodniku smo postavili konzolno cipelarnik cijelom dužinom i to u visini parapeta. U istoj liniji, kompletnom površinom zida, razvukli smo tapetu koja se poput grafike razvija u prostoru preslikavajući motiv cvijeta u crno bijelim varijacijama. U lijevoj zoni je obješeno okruglo ogledalo s drvenim okvirom, koji je u potpunosti uokvirio prostor i s ostalim detaljima unio toplinu i glamur. Pod u hodniku smo namjerno realizirali s laminatnom oblogom, kako ga ne bismo vizualno odvajali od ostatka prostora, te kako bismo dodatno izbjegli prelazne podne lajsne. Sve zidove smo dodatno oblijepili tapetama u bež boji imitacije betona, kako bismo i ondje unijeli toplinu te bijelim frontama medijapana visokog sjaja dali kontrast” govori.

Dominacija blagovaonskog otoka u funkciji zone društvenog okupljanja

Govoreći pak o rješavanju organizacije prostora, zid u dnevnom boravku koji je imao skok u dubini od 40 cm, s namjenom dimnjaka, koji nikada nije bio u funkciji, izravnali su gips-kartonskim pločama. Na taj način su u toj istoj dimenziji kreirali policu za dekoracije i literaturu, koja izgleda kao da joj je tu od samoga početka mjesto. Polica je u imitaciji drveta i uklapa se u ostatak pločastog namještaja, izražena u visoko kvalitetnom furniru. Za prostor dnevne zone donesena je odluka da bude pročišćen, a kompletan centar obiteljskih okupljanja je pomaknut, i nalazi se u blagovaonici, točnije oko otoka s poluvisokim sjedenjem. Jelena objašnjava kako ćete osnovnu izvedbu otoka, bez kućanskih uređaja, lako učiniti neformalnim mjestom za ručavanje ako dodate nekoliko barskih stolica. Na samom ulazu u blagovaonicu zid je ukrašen tapetom, mističnom siluetom ženskog lika u kombinaciji bež i kraljevsko plave boje.

Dilema oko zavjesa koja je brzo riješena

Premda ih moderni interijeri ponekad i izostavljaju, zavjese su dio doma. U ovom slučaju one su u bijeloj boji, bogato nabrane i prepuštene na pod, da bi djelovale prozračno, lagano i baršunasto. Njihovo nedostajanje obično shvatimo kada se uselimo u novi dom, naglašava Jelena, i to iz praktičnih, ali i estetskih razloga. Naime, one su sjajan detalj koji unosi određenu atmosferu u prostor, a mogu biti jak stilski akcent te nerijetko izvlače interijer iz prosječnosti i preuzimaju ulogu ‘točke na i’ u uređenju doma. “Kada stavite zavjese one zaista mogu promijeniti izgled cijele prostorije. S druge strane, sprečavaju prodiranje prevelike količine svjetlosti, daju nam privatnost te služe kao toplinski izolator” naglašava arhitektica ovo rješenje i skreće temu na uređenje spavaćih soba.

Uređenju spavaćih soba pristupilo se vrlo ozbiljno

Master spavaću sobu realizirali su tako u romantičarskom štihu. Zid iza kreveta obogaćen je tapetom s izrazito krupnim cvjetnim motivima i tamnom pozadinom. Krevet je ondje veoma bogat i masivan, s izrazito naglašenim uzglavljem. Posteljina je pak birana u svijetlim tonovima bijele boje, nježnom na dodir. Noćni ormarići su rađeni u retro stilu, a boju roza cvijeta s tapete prenijeli su na podne tepihe s obje strane kreveta. Jelena pritom naglašava kako spavaća soba ne bi trebala biti tek obična prostorija za spavanje. Govori kako je to mjesto gdje započinjemo i završavamo svaki svoj dan. Ona je naš tihi kutak ispunjen najintimnijim snovima, mjesto gdje se osjećamo sigurno i zaštićeno od vanjskog svijeta.

S druge strane dječja soba, ona za djevojčicu, urađena je vrlo nježno i otmjeno, a tome doprinosi bež tapeta s točkastim motivima u bijeloj boji. Krevet je također u bijeloj boji dok posteljina prati isti tonalitet, s jastučićima i stolicom za radnim stolom u pastelnoj roza boji. Ormar za odlaganje garderobe je pak kombinacija s radnom zonom, opet bijela i bež kombinacija iverice, a sve skupa razigrano, elegantno, a opet čisto i uredno posloženo. Funkcija je i ondje maksimalno ispoštovana, a estetika pri tome nije ni zanemarena. No, kako ovaj novouređeni obiteljski stan izgleda u cijelosti donosimo vam u sklopu članka. Vjerujemo da će vas inspirirati i ponuditi razna rješenja ako ste i sami u fazi stvaranja svog doma.