Vijest

U New Yorku je legaliziran pobačaj do šest mjeseci trudnoće. Hrvatska ginekologinja komentira

FOTO: Poliklinika Ginops

Guverner savezne države New York, Andrew Cuomo potpisao je zakon kojim se legalizira pobačaj gotovo sve do poroda, točnije, do 24. tjedna trudnoće

Zakon u New Yorku sada definira pobačaj kao ‘temeljno pravo’ koje ima svaka trudna žena, a navode i kako je legalan do 24. tjedna trudnoće ili u svako vrijeme ako je ugrožen život ili zdravlje trudnice. Ovo znači da je pobačaj za žene omogućen do šestog mjeseca trudnoće.

U zakonu je također ukinuta mogućnost da nerođena djeca starija od 24 tjedna budu tretirana kao moguće žrtve ubojstva u nekim slučajevima, a sam abortus je izbačen iz kaznenog zakona. Ujedno, mogu ga raditi i medicinski djelatnici te nije potrebno da, ako se abortus izvodi nakon 20 tjedana, bude nazočan još jedan liječnik kako bi spasio dijete ukoliko preživi abortus.

Cuomo je zbog toga što je pripadnik katoličke crkve naišao na mnoge negativne komentare, a čitava situacija malo je zbunila cijelu javnost. Da podsjetimo, u Hrvatskoj zakon o pobačaju govori da žena ima legalno pravo pobaciti do 10 tjedna nakon začeća. Pitale smo specijalisticu ginekologije i opstetricije prof.dr.sc. Snježanu Škrablin što misli o novom njujorškom zakonu.

“Nikada ne bi napravila pobačaj izvan zakonskih okvira koji je dat u Zakonu koji vrijedi kod nas. Izuzetak su, naravno, situacije kada dijete ima malformacije ili kromozomske ili genetske greške nespojive sa normalnim životom. Jednako tako, i kada je život majke ugrožen, trudnoću valja prekinuti na vrijeme, a ne čekati, ili je produljiti do tjedana kada dijete može preživjeti.

Mislim da svaka žena ima pravo na izbor i da pobačaj mora biti anoniman, dostupan i siguran. Međutim, u ovoj problematici, to pravo ipak treba biti ograničeno. Zakon koji imamo je prihvatljiv i ne vidim zašto ga mijenjati. Ne ulazeći u rasprave kada počinje život, jer je to ‘rastezljivo’ pitanje, mislim da je postavljena granica od 10 tjedana trudnoće (završetak organogeneze) razumna. Može ga se skratiti, na 8 tjedana, ali pobačaj nije mudro zabraniti jer bi posljedice mogle biti vrlo ozbiljne. Nitko ne voli pobačaje, naš je posao osigurati život, a ne onemogućiti ga, no žena katkad mora izabrati to nužno zlo.

Djeca iz normalnih trudnoća gestacije 24 tjedna, pa čak i nezrelija, danas mogu preživjeti i normalno se razviti. Prije 10 ili 15 godina to je bilo nezamislivo. Mi se silno trudimo, u rizičnim i poremećenim trudnoćama doći bar do tih tjedana, a neonatolozi ulažu goleme napore da tako mala djeca, palčići, ne samo prežive nego da i mogu sasvim normalno živjeti. Jednog dana u budućnosti, sigurna sam, moći ćemo odgojiti i rođene puno ranije. Ići raditi pobačaj nakon 10 tjedana gestacije ili čak kasnije meni je neprihvatljivo. Vjerujem da pitate bilo koga od mojih kolega koji prihvaćaju pobačaj, da bi vam dali sličan komentar.”